a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Rīgas Tehniskā universitātes kompleksā Ķīpsalā šobrīd tiek pārbūvēta un paplašināta Zinātniskās bibliotēkas ēka, kas pēc Uģa Šēnberga projekta tiek veidota kā savienojošais elements starp esošo postmodernsima perioda bibliotēkas ēku un 70. gados celto Ķīmijas fakultātes ēku.

Ar šo nelielo ilustrāciju - divu projektu vizuālu salīdzinājumu - gribētu paturpināt iesākto diskusiju par Rīgas centra arhitektūras kontekstu un mūsdienu attieksmi pret to, kā arī - par esošās žūriju sistēmas efektivitāti, mērķtiecīgumu un mērķu orientāciju - no procesa…
Šīs nedēļas laikā iepazinos ar Toma Kokina izstrādāto Velosatiksmes attīstības koncepciju (turpmāk saīsināšu ar VAK). Ir lietas, kuras saprotu un atbalstu, bet ir lietas, kuras vēl cenšos saprast un pagaidām neizdodas. Īsumā - es nesaprotu šobrīd izbūvēto velojoslu izvēli RVC…

Turpinot žurnāla Latvijas būvniecība aizsākto vēstures sēriju, kurā Ilze Martinsone aplūko nozīmīgu Latvijas 20. gadsimta publisko ēku tapšanu un likteni, raksts par nozīmīgāko galvaspilsētas transporta mezglu — dzelzceļa staciju.

Valsts svētkos — pēdējā ceturdaļgadsimta ievērojamākā valsts publiskā ēka ­— Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Pēc vairāk kā piecu, septiņu gadu pārtraukuma, tieši šogad Rīgas centrā vērojama sen neredzēta būvniecības aktivitāte. Iesākot šobrīd topošo ēku projektu sēriju, kā pirmais — nams, kas tiek būvēts zīmīgajā Krišjāņa Barona un Lāčplēša ielas stūrī, — biroja NRJA projekts, kas savulaik bija pazistams ar vārdu Ledus.

Rīgas pilsētas arhitekta birojs sadarbībā ar Arhitektu savienību trijās novembra ceturtdienās Arhitektu namā rīko izglītojošus seminārus Rīgas gidiem un pilsētizpētes interesentiem, kas veltīti padomju laika modernisma būvēm, projektiem un idejām.

Kā pēdējais no autoostas konkursa darbiem tiek publicēts Viņās biroja A2SM darbs, kas autoruprāt «projektēts, izmantojot raksturīgu, prātā paliekošu arhitektūru» un atspoguļojot«gan senās Rīgas jumti, gan jaunākās pilsētas daļas publisko objektu (tirgus, dzelzceļa tilta pār Daugavu) tīrās formas»

Facebookā uzgāju šādu veb-anketu par VELOJOSLĀM. Pats fakts, ka tiek aptaujāti velobraucēji priecē, tomēr es gribētu aprunāties par dažām fundamentālām lietām, proti — kas tiek saprasts ar jēdzienu 'velojosla', jo…

Pēdajais no atzinību guvušajiem autoostas konkursa darbiem ir biroja HEIMA priekšlikums, kas uzsver racionālu funcionālo shēmu, autobusu satiksmi kārtojot divos līmeņos.

Vienu no piecām veicināšanas prēmijām autoostas attīstības metu konkursā ieguva Nabito Architects & Partners (Barselona) un Sudraba arhitektūra (Rīga) projekts, kura ietvaros izstrādāts priekšlikums tiecas maksimāli saglabāt esošo autoostas ēku, pilnveidojot tās telpisko shēmu ar diviem ātrijiem un ietverot gan esošās, gan jaunās daļas vienotā apjomā.

Rīt Zirgu pastā notiek Rīgas pilsētas arhitekta biroja rīkotā Šmelinga konference, kas  konsekventi pievēršas mājokļa tēmai, ar ko sasaucas arī Kristīnes Budžes pārskats par Venēcijas biennāles 14. starptautiskās arhitektūras izstādes pamatnostādnēm.

Līdz 30. novembrim jaunajā Nacionālās bibliotēkas ēkā, Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros skatāma izstāde Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem, kas ir mēģinājums ielūkoties dinamiskajā, daudzveidīgajā, etniski un kultūras ziņā tik raibajā pilsētas dzīvē līdz 1914. gadam, kad Eiropā sākās Pirmais pasaules karš.

Biroju OUTOFBOX un ALPS priekšlikums autoostas konkursā ievērojami pārsniedza programmā prasīto, demonstrējot pievilcīgu pilsētbūvniecisku vīziju. Taču tā kā piedāvātais risinājums neatbilda konkursa formāli tehniskajiem nosacījumiem, tas tāpat guva tikai atzinību, līdzīgi kā četri pārējie darbi.

Arhitektūra – tā ir viena no aizraujošākām spēlēm cilvēces vēsturē. Tās spēlēšanā iesaistījušies faraoni, imperatori, karaļi, aristokrātija, elite, tirgotāji, vienkārši cilvēki, vergi un arī mēs - arhitekti. Tā aizvien aizrauj, no tās nav iespējams izstāties un tā…

Pirms nedēļas tika atklāta Venēcijas biennāles 14. Starptautiskajā arhitektūras izstādē — diezgan droši var apgalvot — ievērojamākais gada notikums arhitektūrā. A4D iesāk rakstu sēriju, apkopojot aculiecinieku viedokļus un atsauksmes.

Inspira

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.