FAIR PLAY.

Arhitektūra – tā ir viena no aizraujošākām spēlēm cilvēces vēsturē. Tās spēlēšanā iesaistījušies faraoni, imperatori, karaļi, aristokrātija, elite, tirgotāji, vienkārši cilvēki, vergi un arī mēs – arhitekti. Tā aizvien aizrauj, no tās nav iespējams izstāties un tā mūs pavada pat pēc mūsu nāves skaista rāmja izskatā. Tomēr, gluži kā jebkurai spēlei, tai ir arī godīgas spēles noteikumi – FairPlay. Šis ir mans mēģinājums tos noformulēt reģionālajai arhitektūras spēlei Latvijā.

FairPlay Kodekss.

1. Spēles noteikumi ir izstrādāti Latvijas teritorijai.

2. Zvans kolēģim. Pasūtītājam nonākot pie jebkura kalibra spēlētāja ar arhitekta parakstītiem materiāliem – mets, SP, TP vai vizualizācija, seko zvans kolēģim.

3. Bez maksas iespējams saņemt vienu mutisku konsultāciju no arhitekta. Arhitekts ar savu darbu cenšas nopelnīt un ļauj to darīt arī citam arhitektam.

4. Eksistē kopējs arhitektu izcenojumu cenrādis, kura ietvaros pieļaujamas svārstības 15% apmērā. Tas ir saprātīgi izstrādāts ņemot vērā vidējas izmaksas arhitektu biroju, personāla, iekārtu, programmatūras un transporta līdzekļu amortizācijai. Dempings nogalina arhitektūru.

5. Eksistē standarta konkursa paraugnoteikumi, kurus izstrādājis LAS un kurus akceptējis arhitektu sabiedrības vairākums.

6. Par darbu žūrijā jebkurš arhitekts saņem atalgojumu – % no balvu fonda, – ja balvu fonds samazinās, samazinās arī žūrijas locekļa atalgojums.  Žūrētājs ar savu dalību konkursa žūrijā apņemas neizpaust sensitīvas ziņas pārējiem konkursa dalībniekiem. Zvans kolēģim nav ieteicams.

7. Jebkurš Pasūtītāja konkursa sākuma stadijā lobēts konkursa dalībnieks nonāk publiskajā diskusijas telpā.

8. RTU APF, RISEBA pasniedzēji neizmanto savus studentus savu merkantilu mērķu sasniegšanai. Primārais to uzdevums ir mācīt, ne nodarbināt labākos studentus savos birojos.

9. Konkursa dalībnieki apņemas vizuālos materiālus izstrādāt bez būtiskiem kropļojumiem – „vardes perspektīvas”, „putnu perspektīvas”, cilvēkiem neatbilstoša redzes leņķa izmantošas u.t.t.

10. Jebkurš arhitekts, kurš piedalījies jebkurā projekta stadijā kā līdzvērtīgs partneris, saņem pilnas autortiesības un to realizācijas iespējas.

11. Spēle nekad nesākas, ja Pasūtītāja nodoms ir pārkāpt LR likumdošanu, apiet lokālos plānošanas noteikumus vai vietējos apbūves noteikumus.

12. Zelta, sudraba vai bronzas Kukulis – īpašs bonuss jaunākajiem spēles dalībniekiem par asprātīgi izstrādātiem priekšlikumiem.

13. Ja valsts pārstāvis – arhitekts Būvvaldē zin kā, tad to viņš atklāj arī pārējiem spēles dalībniekiem – arhitektiem.

14. Pirms sūtīt depešu Sertifikācijas centram, seko zvans kolēģim.

15. LAS monitorē situāciju ar neapmierinātajiem Lielā kalibra spēlētājiem godīgi  visiem spēles dalībniekiem, it sevišķi tas attiecas izskatot Lielo un Mazo spēlētāju strīdus.

16. Jebkura komisija ,kurā piedalās arhitekts, kura izskata jebkuru ar arhitektūru saistītu jautājumu nav visgudra un nepazemo kolēģi, kurš augām dienām nesēž kabinetos pie likumu grāmatām. Spēle vienos vārtos var novest pie agresīvā dalībnieka diskvalifikācijas – soda apļiem ar likumu grāmatām mugursomā.

17. Neviens nesmejas par kolēģiem kuri rasē ar roku, bet uzskata to par ekskluzīvu roku darbu.

18. Vecākiem kolēģiem, kuri jau paguruši no spēles, jaunākie un spēcīgākie kolēģi sniedz atbalstu – draudzīga saruna dažreiz ir zelta vērta.

19. Kādreiz mēs visi būsim paguruši no spēles, atcerēsimies to pirms kritizēt visilgāk spēlējošos kolēģus.

20. Katrs pats izvēlas laiku, kad izstāties no spēles. 

21. Augstākā līga: Ja redzam, ka kolēģa risinājums ir labāks par mūsējo – atkāpjamies no objekta realizācijas tiesībām un sniedzam pamatotus argumentus Pasūtītājam.

22. Jaunos arhitektus uz tēju ar cepumiem pie Pasūtītāja vai pie sevis neaicinam un ilgas gudras runas slātaviešu stilā neturam.

23. Nauda ir svarīgs elements, tomēr ne galvenais šajā spēlē.

24. LAS organizē izbraukumus uz jaunatklātajiem objektiem pensionētiem spēlētājiem, ņemot līdzi slaveno Ernesta Štālberga servīzi un galda piederumus.

25. Kas pārzin spēles laukumu labāk, tas padalās ar insaidera informāciju ar kolēģiem.

26. Mēs neslēpjam no citiem informāciju, kas var palīdzēt kolēģu izaugsmē – saites www, grāmatas, piemērus un individuālas atklāsmes.

27. Kritika mūs padara labākus.

Tas laikam īsumā viss. Ja ir kādi neapskatīti punkti, padalieties, labprāt tos iekļaušu listē.

Miķelis

arhitekts

P.S. Ilustrācija no http://krez3.deviantart.com/art/Fair-Play-160114499

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx