SKAITĻI.

Par arhitektūraseksistenci, spēju analizēt dažādas formas, atpazīt ritmus gan dabā, ganarhitektūrā, spēju pētīt Visuma noslēpumus un šajā izpētē virzīties uz priekšu,varam pateikties skaitļiem un cilvēkiem, kuri tos mums palīdzējuši atklāt.Rietumu civilizācija, tās augstie sasniegumi arhitektūrā, būvmākslā,  tehnikā un tehnoloģijās, nebūtu iespējami bezšiem cilvēkiem.

PITAGORS (569.-475.g.p.m.ē ) – „Viss ir skaitļi”. Ticēja, ka matemātika spēj izskaidrotvisu. Viens no pirmajiem saprata, ka zeme ir apaļa un pierādīja teorēmu partaisnleņķa trijstūriem. Trijstūris ir visstabilākā vienkāršā figūra, jopretstatā kvadrātam un taisnstūrim trijstūra leņķi nevar svārstīties. To plašiizmanto tiltu, ēku nesošajās konstrukcijās.

EIKLĪDS ( 325.-265.g.p.m.ē). Sarakstījis visu laiku veiksmīgāko matemātikas grāmatu – Elementi. Eiklīdaģeometriskie teksti tika izmantoti ģeometrijas mācīšanai skolās vairāk kā 2000gadus. Eiklīds pierādīja, ka pirmsskaitļu ir bezgalīgs skaits un kvadrātsakne no 2 ir iracionāls skaitlis.

ARHIMĒDS (287.-212 g.p.m.ē ) – „Iedodiet man pietiekami garu sviru un norādiet atbalstapunktu un es izkustināšu Zemi”. Būdamsvisdižākais no grieķu matemātiķiem, viņš atklāja lodes tilpuma un sfērasvirsmas laukuma aprēķināšanas formulas. Aprēķināja slaveno pī  skaitli – 3.1415926535…, bez kura naviedomājams neviens modernās  būvmehānikasaprēķins.

ERATOSTENS (276.-194.g.p.m.ē ) . Viņš aprēķināja Zemes apkārtmēru laikā, kad cilvēkivēl nezināja, ka Zeme ir apaļa.

AL-HOREZMĪ (780.- 850.g.m.ē ) . Sarakstījis divas grāmatas par matemātiku, kasveicināja indiešu skaitļu un „es” izplatību visā pasaulē. Indiešu skaitļiaizstāja romiešu skaitļus un veicināja Renesanses attīstību.

FIBONAČI (1170.- 1250.g.m.ē.) . Būdams ceļojošaitāliešu tirgotāja dēls, ilgu savas dzīves laiku pavadīja Alžīrā, kur arābiviņu izglītoja par indiešu skaitļiem. Sarakstīja „Abaka ghrāmatu” un sekmējaindiešu skaitļu ( 0, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 ) izplatīšanos Itālijā. Atklājatā saucamo Fibonači virkni. Fibonači virkne saistīta ar skaitli fī  – 1,618034. Zelta griezuma taisnstūrī varizveidot bezgalīgu spirāli. Slavenais Nautila gliemežvāks attēlo šo spirālitikai nosacīti  – kļūda ir parceturtdaļapgriezienu. Fibonači virkne nodrošina vislabāko veidu, kā ierobežotātelpā bez lielām atstarpēm vai pārklājumiem var izkārtoties sēklas, ziedlapasun lapas dzīvās dabas procesos un šķiet ir nākotnes būvniecības ierobežotātelpā viens no pamatelementiem.

RENĒ DEKARTS (1596.-1650.g.) – „Es domāju, tātad esmu”. Vērodams mušas kustību, saprata, ka laiaprakstītu mušas kustību telpā, var izmantot koordinātas – x, y, z.

BLĒZS PASKĀLS (1623.-1662.g. ) – „ Jo vairāk es iepazīstu cilvēku, jo labāk man patīk suns”. 19gadu vecumā izgudroja skaitļojamo mašīnu.

LEONARDS EILERS (1770.-1783.g. ). Visraženākais visulaiku matemātiķis – sarakstīja vairāk nekā 800 darbu. Galvenais izgudrojums –grafu teorija, bez kuras nevarētu izgatavot mikroshēmas. Pateicoties Grafu teorijai Tu šobrīd vari izlasīt šo rakstu datorā.

KARLS FRIDRIHS GAUSS (1777.-1855.g. ) – „Dievs darbojas aritmētiski” . Pierādīja, ka jebkuru naturāluskaitli vienīgā veidā var uzrakstīt kā pirmsskaitļu reizinājumu  ( 8=2x2x2, 6=2X3, 4=2×2 u.t.t )

ALBERTS EINŠTEINS (1879.-1955.g. ) – „Ja sākumā ideja nav absurda, tad tā ir bezcerīga”. E=mc2, – vienādojums, kuru zina visi.

BENUĀ MANDELBROTS ( 1924.-2010.g. ). 1975.gadā ieviesa jēdzienu “fraktālis” kuru sauc arī par Mandelbrota kopu.

Un visbeidzot kādsno “mūsējiem” šajā sarakstā –

arhitekts un arīmatemātiķis – RIČARDS BAKMINSTERS FULLERS (1895.-1983.g.) – Ģeodēziskā kupola izgudrotājs.Paredzēja sfērisku molekulu esamību. Buckminsterfullerene molekulas – sfēriskasun ļoti izturīgas oglekļa molekulas, kas  atklāta dažus gadus pēc viņa nāves, uzbūvesaprakstītājs. Fullera ģeometrija izklāstīta grāmatā „Sinerģētika”. Spilgta,neordināra personība.

Miķelis

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Inga

caw

1
0
Lūdzu, komentējietx