a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Aicina parakstīties Okupācijas muzeja ēkas aizsardzībai

<< Notikumi

Aicina parakstīties Okupācijas muzeja ēkas aizsardzībai

No šodienas sabiedrības aicinājumu Okupācijas muzeja ēkas aizsardzībai iespējams parakstīt ne tikai  uz papīra, bet arī digitāli — īpaši šim nolūkam  izveidotā interneta vietnē.

Komentāri:

Miķelis: Dažas nianses: [22/07/2015 13:37]

1.Padomju armijas monuments Uzvaras parkā ir sabiedrības atmiņai nozīmīga vieta? 2. Vai Nacionālā bibliotēka - kam ZG vadītā žūrija neiedeva nevienu ananāsu ir pēkšņi svarīga?

3. Ass ir taisna līnija.

4. Ar ko beidzas ass Pārdaugavas galā - piemineklis otrajai Latvijas okupācijai?

5. Ar ko beidzas ass centra galā - KGB māja?

6. Kaut kāds neloģisms tajā visā ir - neviens pasaulē nesaglabā totalitāras vēstures pieminekļus - tos vai nu pārnes kādā Ļeniņu parkā vai nu nojauc.

7. Uzvaras piemineklim ir minimāla mākslinieciskā vērtība un tā kā to nenojauca, tas kļuva par Krievijas impērijas atjaunošanas kulta vietu, kur 9.maijā notiek milzīgas traģēdijas ( 40 milj. bojāgājušo) svinības.

8. Lai saglabātu OM ēku, nevajag pievilkt tam visam padsmit nozīmīgus objektus apkārtnē, bet izdomāt jēdzīgu izmantošanas veidu - to ko piedāvāja AS - padomju modernisma muzeju un par to arī vākt parakstus. TAS IR VIENĪGAIS JĒGPILNAIS PRIEKŠLIKUMS KĀ ATTAISNOT STRĒLNIEKU MUZEJA ĒKAS ATRAŠANOS RĪGAS RĀTSLAUKUMĀ.


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: [22/07/2015 23:11]

6. punkta apgalvojums liecina par izcilu arhvēstures zināšanu. Manuprãt 90% no must see pasaules arhitektūras mantojuma ir tapis totalitāros apstākļos. Tad jau pieslieslienies avangardistam Lejniekam, rebrendingojiet pa abiem gan piramīdas, gan kolizeju un visas Eiropas kultūras mantojumu kas tapis pirms plebeju demokrātijas izgudrošanas laikiem


Miķelis: Re: Dažas nianses: [23/07/2015 08:41]

Patiesībā Tev protams atka daļējal taisnība par 6.punktu, ar vienu piebildi - fašisma pilsētbūvnieciskie pieminekļi tika nodoti aizmirstībai apzināti. Komunisms ir fašisma dvīņubrālis. Vai ne tā?

Jautājums ko mēs uzskatam par totalitārismu? Kāpēc Tava ideja neguva atbalstu Strēlnieku muzeja aizstāvju vidū? Un vai ir iebildes pret citiem punktiem. Ja diskutējam, tad diskutējam, nevis attīstam veco suitu dialogu mākslu. Tu esi viens no pragmātiskākajiem arhitektiem, tāpēc arī vēlētos dzirdēt pilnu argumentāciju Strēlnieku muzeja saistībā, kas būtu labi kopējai diskusijai.


Miķelis: Re: Dažas nianses: [23/07/2015 08:53]

P.S. Ilustrācijai - iedomāsimies, ka Islāma valsts būtu uzcēlusi Lielo Mošeju un tās piekājē sodījusi ar nāvi 1 Mio cilvēku, jo tie vienkārši domā savadāk. Arī tad mēs Lielo mošeju gribētu saglabāt?


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: [23/07/2015 11:01]

Tas ir noticis piem Ibērijas arhitektūras vēsturē ne vienu reizi vien, ntās sakrālās būves ir mainījušas kristiešu un musulmaņu īpašniekus un procedūras laikā citādi domājošie apkauti steriem vien, skat kaut vai Kordobas katedrāli-mošeju. Drīzāk jau Birkerts un viņa teorētiķis Lejnieks ar savu rebrendingošanu darbojas Islāma valsts stilā šaudami ar lielgabaliem pa Budas skulptūrām ideoloģisku apsvērumu dēļ. Totalitārismam ir definīcija, paskaties svešvārdu vārdnicā, par ko tur diskustēt - visas impērijas un monarhijas ietilpst šajā jēdzienā.


Miķelis: Re: Dažas nianses: [23/07/2015 13:32]

https://en.wik...otalitarianism

Totalitārisms ir jauns jēdziens kas attiecas uz fašismu un komunismu, kam nav nekāda sakara ar viduslaiku monarhu valdīšanas laiku, kaut protams var varbūt piekrist, ka, piemēram, Asīrijas valsts ar Nebukadnaceru vadošajā prezidenta amatā bija totalitāra valsts.

Problēma ir kolektīvajā atmiņā. Mēs neko daudz nezinām par dzīves apstākļiem Asīrijas valsts laikā, vai diezgan attālināti uztveram maiju un acteku izdarības upurējot cilvēkus savu piramīdu virsotnēs ( šo valstu valdnieki šodien būtu Hāgas tribunāla klienti ). Ēģiptes piramīdu celtnieki, kā rāda pēdējie pētījumi, bija brīvprātīgie, ne vergi, kā tas tika uzskatīts kā līdz šim.

Ja mēs domājam par sevi kā Rietumu kultūras sastāvdaļu, tad nenoliedzami kopš franču Apgaismības laikiem, cilvēks ieņem aizvien lielāku lomu pasaules izpratnē, atbīdot reliģiskos priekšstatus fonā - fraternite egalite liberte, tas ir tas vadmotīvs, kas vada Rietumu sabiedrības attīstību, kopš franču revolūcijas laikiem. Cilvēktiesību aspekti dominē pār reliģiskiem priekšstatiem un ir visas Rietumu civilizācijas pamatā. Mēs neapšaubāmi piederam Rietumu sabiedrībai ( NATO, ES ), kaut atrodamies tās priekšpostenī un mums pretī stāv milzīgs Koloss, kurš saputrojies visā savā ideoloģijā, kļuvis agresīvs, maina "labā" un ļaunā" jēdzienus vietām un izskatās, ka vienu mīļu brīdi sabruks kā PSRS.

Mūsu "vientiešu" ( jo esam jauna demokrātija ) uzdevums ir diezgan konkrēts - nosargāt savu valsti ( kas pieder Rietumu civilizācijai ), atsijāt graudus no pelavām un dot konkrētu un skaidru signālu par savu okupācijas vēsturi. Man šķiet, ka Rietumu demokrātijās par savu vēsturisko mantojumu protams vispirms diskutētu - piesaistot plašu spektru - atropologus, sociālo zinātņu pētniekus, vēsturniekus un protams arhitektus - izvērtējot, kas tad ir tas svarīgākais šodienas kontekstā, ko darīt ar Strēlnieku muzeju? Ar arhitektiem vien šobrīd nepietiek, ir krietni jau par īsu.

Bet no arhitektiem - Strēlnieku muzeja aizstāvjiem vajag konkrētus argumentus:

1. Elementāra arhitektoniski-mākslinieciskā izpēte objektam.

2. Ieguvumu-zaudējumu analīze vienam un otram variantam.

3. Ekonomiski aprēķini.

4. Vietas perspektīvās apbūves analīze.

Tas nav nekas pārdabisks, jo emocionāliem argumentiem beidzoties, vajadzētu parādīties racionāliem argumentiem.


Miķelis: Re: Dažas nianses: [23/07/2015 13:34]

P.S. Izvērsts raksts par totalitārismu ir Wikipēdijas angļu versijā, kurš iezīmējas latviešu versijas šķirklī Totalitārisms ( latviešu valodas versija ir absolūti nepilnīga ).


Doktors PAcients: Re: Dažas nianses: pārzīmološana [26/07/2015 20:34]

Strelnieku memoriāla alias Okupācijas muzeja pārveidošana vairākās fāzēs, no kurām jaunākā ir Nākotnes nama piebūve ir tā pati katedrāļu pārbūve par mošejām jeb pārzīmološana runājot mūsdienu cilvēkiem saprotamāk. Tā ir noticis un notiks, un nesaprotu visu šo cepšanos. Vai jūs gribiet Stambulu atgriezt kristiešiem un Rīgu komunistiem?


Renārs Putniņš Re: Da�as nianses: p?rz?molo�ana [27/07/2015 08:01]

10niekā! Piemēram sākotnējā fāzē pēc Mehmeda nr.2 Konstantinopoles savākšanas , Sofijas katedrālē ar nolūku tika atstātas kristiešu regālijas ( iekš mozaīkām veidotās), lai parādītu konceptu bija Jūsu, tagad ir mūsu, tik 18/19. mijā fundamentālisti paģērēja aizmest ciet visu daili un norakstīt visu ar kaligrāfiju un arabeskām. Republikā atkal viss atgriezās pie sākotnējā koncepta - mēs nevairamies no savas vēstures , bet neatsakamies no savas būtības. Tā ir piemeklējami kaudzēm piemēri kultūrvēsturē ( tas pats Panteons, ja kas) . Kur iepriekšējās ideoloģijas piemineklis tika pielietots un nepieciešami papildināts citas ideoloģijas vajadzībām.


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: pārzīmološana [27/07/2015 12:18]

Vai tad kāds ir pret Strēlnieku/represēto rokādi? Cepšanās ir par to, ka pat mauri spēja novērtēt un nesajāt exsaimnieku radītās arhitektoniski telpiskās kvalitātes, lai taču represētie ienterjerā liek tādu ciešanu/cerību simboliku kādu vēlas. Vai tad Sofijas bizantiešu bazilikai zem kāda masīvā sāna ir pabāzta arābu cakainā arkāde? vai panteonam puse frontona kolonnas ir aizbūvētas lai ierīkotu suvenīru tirgotavu? Cepšanās ir par esošo arhitektoniski telpisko apjoma kvalitāšu iznīcināšanu piedāvājot sviestaināko no iespējamajiem konceptiem - pelēkā granīta nākotne palīdusi zem pagātnes piekārtās un siltinātās fasādes. Vai tad tiešām neradzat, ka rezultāts izskatīsies pēc jaunbūves un reprezentēs LV "izpratni" par 21gs arhitektūru


Renārs Putniņš Re: Dažas nianses: pārzīmološana [27/07/2015 16:19]

Un kā ar Kordobas katedrāli ? Sofijai jau arī turki pielipināja daudz un dažādu elementu lai turas kopā pie reizes papildus "ofisiņi" mullām.

Kaut protams salīdzināt Sofiju vai Panteonu( vai dažus individuālus Mīsa, Frenka Loida darbus) ar Strēlnieku muzeju dikti lepni. Ja jau par šedevriem runājam Salaspilī ir šedevr( no to pašu līdzautoru rokas) , "Daile", iespējams "Sēnīte", bet tur sāpe nevienam nav...

Kaut ko neganti iekonservēt vispār ir muļķīgi, viss labais rodās no mēģinājumu-kļūdu ritumu, viss kas ir sastindzis ir nosprādzis...


Miķelis: Re: Dažas nianses: pārzīmološana [27/07/2015 22:32]

Kungi, boļševiki nogalināja Krievijas cara ģimeni, detaļas zināt. Pēc tam Stučka organizēja vietējo asiņaino terora republiku Latvijā. Nospridzināja veselu kaudzi baznīcu, klosteru. Radīja Gulagu, kur nomērdēja miljoniem nevainīgos, kuri domāja savādāk. Komunisms ir ļaunuma augstākā izpausme. Jebšu mums visiem komunisms mīļš palicis?

Nesen rādīja interviju ar Lidiju Lasmani Doroņinu, kura atdeva savu trīszvaigžņu ordeni, jo ievadot čekas maisus datorā, atklājās ka ar to pašu ordeni apbalvoti četri stukači kārtējā apbalvošanas reizē un saņēmuši ordeni no kārtējā prezidenta rokām mīļi latviski smaidīdami.

Kas tad ir Strēlnieku muzejs šodien? Tikai arhitektūras piemineklis, svešs simbols, kuru pārtaisam ar "gaismas" palīdzību, piemineklis Strēlniekiem - sarkanajiem un baltajiem? Sākumā jādod vērtējums - arhitektonisks, vēsturisks, cilvēcisks.

Neviens no komunisma darboņiem ( vesela plejāde bijušo un esošo - ar Latvijas miljonāriem priekšgalā ) pats malā nepaies.

Pirms uzsākt slaveno Mērnieku laiku deju bez sievām, derētu tikt skaidrībā par vērtējumiem. Pirms ar pirkstiem bakstīt Sofijas katedrāļu velvēs, derētu tā piezemēti saprast, kādam periodam esam izgājuši cauri, cik daudz staļinisma ( Zinātņu akadēmija, lidosta Spilve vēl kas? ) , sociālisma ( Strēlnieki, Sēnīte, Daile, vēl kas? ) taisāmies saglabāt. Ir tāds saraksts kādam galvā?

Strēlnieku muzejs ir tikai maza daļa no milzīgas Latvijas problēmas, kuru vajadzētu tā kā beidzot aptvert. Sofijas katedrāle, al Aksas mošeja un citas izcilas būves nav mūsu lidojums, mums jātiek galā ar padomju mikrorajoniem, kurus turpina Pļavniekos klēbēt tik tālāk ( un tur visi asti iežmieguši kājstarpē klusē ), ar lielo supermaģistrāli cauri Rīgai, kur jauki dunēs dzelzceļa vagonu ar bijušo komunistu sarūpētajām kravām, Ziemeļu koridora būvi un citām mazā miestiņa ikdienas lietām.

Būvniecības likums galu galā, viss tur atkal ir labi?


Doktors Pacients: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [27/07/2015 22:48]

Ja problēma materiālos, var jau ar "pelēkā granīta nākotni" noklāt visu apjomu, bet īstā problēma ir memoriāls, no kura palikusi tikai plakātiskā sarkanā nēzdodziņa banneris, bet spēcīgākās pazemes daļas vairs nav...


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: problēmas būtība [27/07/2015 23:26]

Paklau, Doktor! Problēma nav materiālos. Problēma ir mankurtiskā attieksmē pret priekšteču radītām vērtībām apzināti un ar nolūku tās iznīcinot. Ķipa rebrendingojot a la visu laiku fanātiskie kretīni to ir izpildījuši dedzinot grāmatas un izpostot tempļus. Protams, ka OM šobrīd uz Dieva mitekli vairs pretendēt nevar, taču bez baltās protēzes vismaz ir konceptuāli, proporcionāli un arhitektoniski baudāms, tai skaitā tāpēc, ka vismaz no priekšpuses ir vienīgais, kas laukumā palicis īsts. Vai tiešām jāsūta Tevi uz pēcizglītības kursiem, lai apjēgtu, ka GB piedāvājuma materializācija radīs kārtējo feikaino frankeinšteinu jau tā plānprātīgajā laukumā.

Ar jeņķi par kultūrvēsturiskā mantojuma vērtību runāt nav iespējams, pilns archdaily ar kliedzieniem "glābiet US 20gs arhmantojumu no tupiem naudas maisiem" , tāpat jau sen nav ilūziju par vietējās "intelektuālās elites" mazohistisko intenci, tiem saredzēt šajā projektā globālā barbarisma izpausmes laikam ir par daudz prasīts.


Doktors Pacients: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 07:04]

Paklau, Meistar!

Pirmkārt, GB attieksme nav mankurtiska, jo viņš apzinās priekšteču radītās vērtības, bet pat šamaņu ietekmēts nebaidās no tām.

Otrkārt, templis jeb Latviešu sarkano strēlnieku memoriāls tika izpostīts 90-tajos, tā ikonas pārceļot uz Kara muzeju- par dedzināšanu neko nezinu. No tempļa vienīgās atliekas ir garāmgājējiem maz saprotamas karavīru figūras.

Treškārt, ēkām, ja tās nav neapdzīvotas drupas, kas mēdz būt "konceptuāli, proporcionāli un arhitektoniski baudāms", ir Saturs, kuram- kā uzskata gudri ļaudis jābūt semantiski uztveramam. OM tā tas nav, un tāpēcGB piedāvājuma materializācija nevis "radīs kārtējo feikaino frankeinšteinu", bet gan ieviesīs ļaužu galvās kādu nebūt skaidrību par ēkas jēgu un tās prieksplānā esošo karavīru figūru izcelsmi.

Vienīgais, kur Tev var piekrist ir laukuma plānprātīgā attīstība. Laukuma lielākā vērtība ir tā tīrā ģeometrija, kas būtu jārestaurē 1:1, bez jebkādiem baseiniem. soliņiem, kociņiem, kioskiem un visādiem "pribambasiem", kurus var izdomāt tikai

vietējā "intelektuālā elite" realizējot "globālā barbarisma izpausmes".

Arī tas sarkanais banneris jeb memoriāls varētu izpalikt, jo būtībā ir āra altāris, bet kas gan liedz 100m tālāk apmeklēt tādai pat funkcijai 90-tajos radīto altāri Petera baznīcā? Cik tad nu bieži šeit tiks rīkoti pasākumi ārtelpā? 16.martā- kā sākuma punkts gājienam uz Brīvības pieminekli vai 9.maijā- kā sākuma punkts gājienam uz Uzvaras pieminekli- ja "viņi" sapratīs, ka puse no strēlniekiem ir "viņējie"?!


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 10:03]

Doktor, neatradu argumentus Tavā tekstā.

Par formu. Ja GB saprot esošās kvalitātes, tad kāpēc nevar veidot piebūvi tā kā Eiropā pieņemts - saglabājot vērtīgo - ti proporcijas un skaidro dolmeņa kompozīciju "pārsedze uz 2 kājām", kāpēc nevar atstāt man un citiem to iespēju kādam parādīt - lūk padomju laiku darinājums, lūk piebūve. Kāpēc speciāli jāizņirgā mana arhitektūras pasniedzēja Dribas un GLG smalki veidotās proporcijas? Kāpēc jābūvē frankeinšteins, kas sastāv no sakropļota orģinālā vienkāja kam apakšā pagūlusies nākotnes metafora, kura visticamāk nevienam nepatiks, jo nebūs nolasāma citādi kā vidē neiederīga jaunbūve. Kāpēc nevar ar nelielu gropīti veidot ierāvumu un blakus piebūvēt kaut vai rozā nākotni, tā lai kādreiz, kad laukums tiks izveidots cilvēkiem tīkams, varētu tos kabinetus nojaukt nost un attīrīt orģinālo substanci.

Par saturu un semantiku. Neredzu problēmu. Tieši esošā dolmeņa forma ir arhetips ar funkciju "piemiņa par aizgājēju", tā derīga visa veida retrospektīvām ekspozīcijām, gan strēlnieku, gan represēto, gan Latvijas modernisma arhitektūras piemiņai. Tā ir ģeniāli universāla un ļoti spēcīga saturu ārpusē parādoša forma, ko Birkerts samuļļā nesaprotamā putrā, kura nekādu skaidrību Tevis piesauktajās ļaužu galvās ieviest nevarēs, jo gluži objektīvi vairs nebūs nolasāma. Vēl vairāk - pati ideja mūsu neviennozīmīgo vēsturi vai laika plūdumu metaforiski attēlot melnbaltā veidā liecina par tīņiem raksturīgu neattīstītu domāšanu. Tieši šie jautājumi ir izteikti neviennozīmīgi un to reducēšana uz tikai melnu vai baltu radījusi ļaunumu ne vienu reizi vien. Ideja/metafora mūsu stāstu par nākotnes redzējumu sākt ar represijām un beigt ar Nolendorfam un Co paredzētiem baņķieru cienīgiem kabinetiem intelektuāli attīstītiem LV iedzīvotājiem šķiet ārprātīga, tad jau redzēsim cik to parakstu būs.


Renārs Putniņš Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 10:09]

Pamatā jau Doktors atbildēja, manas domas ir līdzīgas.

Nu kur nu tik lepni - "mankurtiskā attieksmē pret priekšteču radītām vērtībām apzināti un ar nolūku tās iznīcinot" , kas tad ir tā vērtība, ēka, komplekss, detaļas... cik lielas tās palikušās ex-Strēlnieku muzejā ir Baltijas kontekstā, ZEiropas kontekstā, Eiropas kontekstā? Varbūt līdzīgi Rundāles pilij tās izpausmes Eiropas kultūras kontekstā izskatās kā galīgi aizkavējušās ( nekādā sakarā ar tā laika inovācijām, gaumi, gaisotni) anahroniskas ? To vērtība ir tikai mums kā vietējiem? Varbūt pat šajā vietējā kontekstā ir galvas tiesas pārāki izstrādājumi? ( pat no jau iepriekš nosauktajiem piemēriem )

Tas antiamerikānisms arī īr tāds komisks, Andi. Nebūtu jeņķi, tagad no Klusā okeāna piekrastes līdz Atlantijas krastiem, būtu sarkano mērgļu ( jā jā to pašu garīgo, sensuālo un sirdsgudro miljardieru priekšteču, par kuriem kā liekas Tev nav nekādu pretenziju) radīts haoss, kur mūsu tagadējais haoss liktos tikai bērna šļupsti ( tomēr sarkanie mērgļi pieraustījās , ka lielā daļā Eiropas viņu vara nesniedzās, bet rēgojās krietna dūre).

Var jau pārmest jeņķiem sentimenta trūkumu, un neaizraušanos ar atpakaļskata spoguļiem, tomēr IKP per capita no lielajām valstīm ir vislielākais( ja neskaita naftiniekus Kataru, Norgi kā arī Šveici,pundurus offšorus neskaitot). Intelektuālais potenciāls vislielākais( zinātnes draivs kā reizi pie jeņķiem), pat ja uzskatam,ka tas ir piesaistītais, citu valstu aizplūdušais, intelekts. Demogrāfijā arī viss bumbās. Nerunāsim par to ,ka spēj atturēt dažus labus karstasinīgākus revanšistus no galējiem soļiem.

Pateicoties jeņķu pieprasījumam padebešu impērija, arābi var būvēt savu varenību, tā ka nevajag atražot kaut kādas fobijas.

Globālisms , Andi, nav viss jeņķu vaina, kā Tu to pasniedz , bet laikmeta iezīme-apstākļu kopuma rezultāts, un vienkāŗsi tā ir gadījies ,ka jeņķu sabiedrība ir vispiemērotākā globālismam( nenomocīta ar sentimentu un pagātni). Globālismā vara nav viss valstīm-nācijām, bet gan korporācijām, un izcelsme tām ir dažnedažāda sākot no GAZPROMa, beidzot ar banku klaniem, pa vidu esot milzu ražotājiem, nebūt nav tā ,ka visas tās ir jeņķu rokās. Vārdu sakot jaunais feodālisms, ar visām tā attiecībām sizerēns un vasalis.


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 10:23]

Neesmu pret jeņķiem, esmu par eiropeisku attieksmi pret kultūras un arhitektūras mantojumu, viņiem tā vēsture pagaidām tik īsa, ka nav izstrādājušies attiecīgie refleksi.

Par OM arhitektonisko vērtību gan ir interesants jautājums - cik šādas formas piemērus vari atrast ne tikai Eiropā, bet gan visā pasaulē? Pāris? Varbūt pat piecas? Tad salīdzini piemēram ar Doma baznīcu - tādu ir tūkstošiem, tipveida projekts tā teikt. Kurš mantojums tad sanāk vērtīgāks? - unikalitāte ir diezgan objektīva kategorija, un man pieņemamāka būtu radikāla Doma pārbūve nekā mūsējo!! viena no nedaudzajiem pienesumiem globālajā arhvēsturē sajāšana


Renārs Putniņš Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 15:28]

Eiropeiska attieksme arī ir stiepjams jēdziens vienā galā ir racionālā Z. Eiropa, otrā galā pārbāztās krāmu bodes( Romas, Grieķijas arh. mantinieki, kā likums pa Romas Imp. max. robežām, tūrisms viens no mega rūpaliem valstīm). Kura tad ir īstā attieksme? Man nezin kāpēc tuvāka ir Z.Eiropas racionālā attieksme uz kuras protestantiskā gara bāzes arī jeņķu ūberracionālisms izveidojās, ja beigts, tad beigts, ja jauns, tad jauns, lai nav rekonstrukcija par katru cenu, un pēc tam valsts kase tukša. Miķeļa zaparožeca blogs feini saskan ar manu viedokli.

Jeņķi un Eiropas protestantiskais gals saglabā lietas ,kas patiešām ir unikālas ( ja par varītēm to vajag darīt), vai tās ( kuras nav unikālas) kuras netraucē attīstībai( sabiedrībai ir lielāks ieguvums no to saglabāšanas kā no to nojaukšanas, starp citu perfekts piemērs Hausmana mauciens pa Parīzi), un tā arh. vēsture nebūt nav tik īsa, 18.gs. ir, ja Tu paskatīsies uz LR (droši var teikt par Baltiju, Somiju) vēsturisko arh.mantojumu ar retiem izņēmumiem( baznīcas, kastellas) tas mantojums nav īpaši vecāks , pieņemu RVC ekvivalenti varēja būt pilnas ASV.

OM muzeja kompozicionālais līdzenieks Salaspils memoriāls ( kurš ir objektīvi pulka pārāks) , pieņemu ja būtu luste( tādas man nav) varētu katrā valstī virs trīs noteikti piemeklēt. Pats taču teici, ka šī kompene ir no laiku sākuma, klasikas klasika.

Doms protams ir lejassakšu prototips( Lībekas doms), a kā savādāk, gotikā-romānikā nebija autoru kults-indivīds(ģēnijs), autortiesību, bet gan cunftes, amatnieki, kas izpildīja Pasūtītāju uzdevumu par konkrētajiem līdzekļiem konkrētos apstākļos, maksimāli labā līmenī, un nebija problēmu ar prototipu pielietošanu( pat bija vēlams, lai Pasūtītājs zināt, ka valves nnojās pār dievlūdzēju galvām) . Doms ir izpelnījies savu statusu ar citu- pirmkārt ilgstoši tā bijusi viena no sociāli un pilsētbūvnieciski svarigākajām vietām pilsētā, tur tika investēti milzu līdzekļi no sabiedrības( ziedojumu veidā), un tas ir saglabājies savus 700-800 gadus, tas arī ir pārbūvēts neskaitāmas reizes, romānika, gotika, baroks,manierisms utt... Tas ir unikāls nevis ar kaut kādu savu sākotnējo substanci , bet gan ar savu vēsturi, būvvēsturi, pieredzi, uzslāņojumiem.


Miķelis: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 16:03]

Ja domā par jeņķu kopproduktu, zinātni, biznesa sfēru, tad viņi neapšaubāmi ir Rietumu pasaules līderi. Piedevām bez lieka sentimenta pārbūvē vecas baznīcas par privātmājām, jauc nost vecos debeskrāpjus Ņujorkā un ceļ trīs reiz augstākus, nerunājot par Bronksas un citu vēsturisko kvartālu pilnīgu pārbūvi. Kapitāls nosaka spēles noteikumus. Tam iepretī mēs Rātslaukuma sakarā esam gājuši ķīniešu ceļu, veidojot vēsturiskas replikas. Strēlnieku muzejs ir vienīgā īstā manta šajā vietā, te jāpiekrīt Andim, diezgan muļķīgi ir tas, ka mēs vienīgo īsto mantu cenšamies bojāt, pārbūvēt utt. Un pēc idejas vajadzētu nojaukt visus piparkūku namiņus, ieskaitot Mengalvju postmoderno modeli. Problēma ir sentimentā, latviskajā sentimentā pēc stabilas arhitektūras vēstures, kura parādās vien izkropļotā Latvijas brīvvalsts vadonisma arhitektūrā jau hipertrofētā veidā. Padomju modernisms, kaut represēts un kļūdains, liekas ka varētu būt "mūsējais" un vēlme aiztāvēt "mūsējās" vērtības ir dabiska. Jautājums - vai aizstāvot "mūsējās" vērtības mēs spējam tās izvērtēt un noteikt to vērtību iepretim pasaules modernismam. Skaidrs ka mums to atlikušo modernisma pieminekļu ir maz ( Jūras pērli un Sporta pili esam palaiduši pa skuju taku). Andim bija labs salīdzinājums par barbariem. Tomēr nevajadzētu vienā katlā mest Uzvaras pieminekli un Pieminekli represātajiem Torņkalnā - jo viens ir okupācijas varas triumfa apliecinājums, bet otrs tautas ciešanu apliecinājums. Neviens taču negribētu Pētera 1 pieminekli iepretim prezidenta pilij. Daugavgrīvas cietoksnis, piemēram, visiem pieminekļu aizsargiem ir vienaldzīgs, bet koka zaporožecu atrašanās vietām tie ar kaulainu aci seko līdz. Līdz ar to izkristalizējas prioritātes. Strēlnieku muzejs vs. Sēnīte. Sēnīte izskatās lemta Jūras pērles liktenim. Ja ir tāda izmeklēta attieksme pret arhitektūras mantojumu, tad kaut kas nav labi. Nesen braucu garām vefam un tur arī izskatās ka Bērensa projektētais ( vienīgā ēka Latvijā ) ir pakļauts briesmām - rosās buldozeri.


Andis Sīlis Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 16:15]

Es esmu diezgan liberāls attieksmē pret mantojuma racionālas parbūves iespējamību, arī mani kaitina VKPAI pārspīlētās prasības katru dolomīta bluķi vai ķirmju saēstu apkrāsotu siju saglabāt nejēdzīgi iztērējot piķi. Konkrētajā gadījumā mūsu pozīcijas atšķiras tieši sabiedriskā un kultūrvēsturiskā zaudējumu/ieguvumu bilancē. Man nav nācies Eiropā redzēt šādus vai līdzīgus darinājumus, it sevišķi tik kontroversiālā vidē kā vecpilsēta un man tiešām šķiet vērtīgs esošā OM koncepts, proporcijas un detaļas versus jaunajam piedāvājumam. Tāpat redzams, ka iespējams risinājums "kaza dzīva un vilks paēdis", tāpēc arī cepjos tieši tāpat kā darīju Birkertam un Nolendorfam klātienē to klausoties jau pirms 8 gadiem un turpināšu to darīt arī ieceres realizācijas gadījumā - sunim jāzin ko ēdis un no kļūdām jāmācās, žēl tikai, ka būs drusku kauns no ārzemju kolēģiem ejot cauri laukumam.


Miķelis: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [28/07/2015 20:38]

Andi, kā Tu domā kāpēc pie mums, kaut Arhmuzejs savācis plašu materiālu klāstu par padomju modernismu ( kas bija radošs jaunbūvju pasākums ar atskatu uz pasaules tendencēm ) nekas netiek darīts dokumentālai padomju modernisma aizsardzībai. Nekādi netieku gudrs kur tas āķis. Katrai koka mājai, kas vecāka par 50 gadiem vajag atzinumu, bet dzelzs betona darbus kaut kā VKPAI nepiemīlē. Visa RTU pilsētiņa izvarota no pašiem modernisma pedagogu skolēniem. Atcerēsimies BAUHAUS - stāv joprojām un priecē acis.

DoCo MoMo latviešu nodaļa, kur tā ir? Strēlnieku muzeja ēka ir aptuveni 1/100 daļa no Kanona. Kā to situāciju labot? Kā to izvērtēt? Darba grupa LAS paspārnē diez vai būs pietiekams pasākums. Konference, kurā piedalās ārvalstu speciālisti? Ir kādam kādas idejas?


jtd: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [29/07/2015 09:59]

Kāds palika sausais atlikums no NRJA ekspozīcijas Venēcijas biennālei?


Miķelis: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [29/07/2015 10:33]

Man šķiet tika iesniegts dokuments VKPAI ar modernisma autoru darbiem, kas notika tālāk jājautā NRJA.


jtd: Re: Dažas nianses: problēmas būtība [29/07/2015 14:54]

Ne VKPAI? /nevainīgi plikšķina ačeles/


Doktors Pacients: Re: Paldies [29/07/2015 10:58]

Paldies kungi par vakardienas pārdomām, kuras man nostiprina pārliecību, ka jābūvē. Mēs eventuāli zaudējam pieminekli, kurš gan nav pabeigta ēka, jo uzbūvējot streļķu muzeja otro kārtu apjoms būtu citādāks, bet ar NN piebūvi OM mēs iegūsim materiālu apliecinājumu latviešu divdabīgajam raksturam, kuru veido gan ortodoksālā sargāšanas vēlme (no tautas dziesmām līdz VKPAI bardzībai, piemēram nospiežot zem zemes LNMM) gan revolucionārā lauzšanas kāre (latvieši un ebreji bija lielākie revolucionāri Krievijā, igauņi un leiši nestāv ne tuvu). GB tikpat revolucionāri kā Driba un Lūsis (attiecībā pret Vecrīgas urbāno audumu) nihilēja iepriekš radīto, dekonstruēja ēku un salika kopā no jauna kā kolāžu, inspirācijai varētu kalpot kaut vai Maļeviča telpiskie darbi...


Miķelis: Re: Paldies [29/07/2015 11:15]

Maļeviča darbus inspirācijai izmanto Zaha Hadid, GB diez vai pavelk līdz. Prieks ka Tu iesaisties diskusijā un argumentē savu viedokli. Man savukārt diskusijas rezultātā izvedojies viedoklis, ka jāsaglabā 1:1, jo Strēlnieku muzejs ir tāda padomju modernisma domāšanas vietzīme, zaudējot to, zaudēsim materializētu padomju arhitektūras domu. Nebija viegli noliegt emocionālo saiti ar DzD, kas bija arī mans skolotājs un raudzīties uz visu to raibajiem apbūves svētkiem Rātslaukumā un mēģināt formulēt Izejas scenāriju no diletantiskā risinājuma Rātslaukumā. Atšķirībā no Anda, kurš tikai kaunēsies, kaunos ikreiz kad jāvēd viesi cauri Rātslaukumam un paātrinu soli, lai nav jāķer pēc papīra tūtītes. Tomēr jāpiekrīt Andim, ēka ir "īsta" un vispārējā izlikšanās un pamazināmo formu fonā bliež pa jūtīgām vietām. Tā kā Miķelis parakstās virtuāli par saglabāšanu. Ar kaut ko jāsāk, bet tam jābūt turpinājumam mūsu padomju modernisma mantojuma izvērtēšanai.


Doktors Pacients: Re: Paldies [30/07/2015 08:31]

Es gan ikreiz kad jāved viesi cauri Rātslaukumam apstājos pie Rolanda- gan tā, lai var redzēt streļķu pieminekli (!) un atviegloti nopūšos- jo no ši skatupunkta ir ļoti viegli pastās'tīt LR īso arhvēsturi- no baltvācu protestiem pret Ulmaņa plāniem līdz musdienu sviestam. Ja vēl ir pie rokas virkne nerealizētu projektu, tad visas mūsu mētāšanās no vien grāvja otrā ir kā uz delnas. Diagnoze- šizofrēnija.


Andis Sīlis Re: Paldies [30/07/2015 12:50]

Es arī tieši tur stāvot izstāstu vēsturi. Līdz šim to darīju ar lepnumu norādot uz spriedzes pilno mini attālumu starp OM un melngalvjiem. Tagad jūs šo iespēju iznīcināsiet pierādot nevis latviešu divejādo dabu bet gan visīstāko mankurtismu.

Renār! - re kur Doktors savilka kopā sabiedriskā ieguvuma/zaudējumu bilanci - pieminekli nafig jo vajagot tupa duālisma metaforu un 17 treknus kabinetus. Kāda neliela un uzbāzīga biedrība vienā mierā sajāj visiem piederošu laukumu un kultūrvēsturisku vērtību, malači!


Ingurds Lazdiņš Re: Paldies [30/07/2015 12:57]

reizēm satriecoši, cik ļoti cilvji neredz acīmredzamas lietas -

kā īsts nav pārtaisīts,

ka vēsture nav jāpārraksta (arī ne tās pieminekļos, tos pārtaisot),

bet, ja pārtaisa - tad vismaz un vienīgi ar autora ziņu. Nu, kaut painformējot!

Tā vietā tagad - bezgalīga diskusijas, "viedokļu" sadursmes, bez maz vai kaujas un acīmredzamu faktu interpretācijas.. ...

Andi, pievienojos.


Andis Sīlis Re: Paldies [30/07/2015 13:07]

Tad paraksties un arī citus pabaksti, to rebrendingotāju un klusējošo mīzēju vienalga būs vairāk, bet lai vismaz vēsturei paliek kaut cik pieklājīgs saprātu neizkūkojušo cipars.


Doktors Pacients: Re: Paldies [01/08/2015 22:11]

Ja autoram, kas pirms simtiem gadu pilnīgi objektīvi miris, nevar pajautāt,bet ēka pilnīgi objektīvi ir jāpārveido.................. Jādraudzējas ar galvu!


Ingurds Lazdiņš Re: Paldies [03/08/2015 17:10]

kurš tieši no OM autoriem?


Miķelis: Re: Paldies [29/07/2015 11:28]

P.S. Un ja runājam par zaporožeciem, tad šis ir unikāls čekas eksperimentāls ZIL limuzīns vienīgajā eksemplārā pasaulē un tam neapšaubāmi nav Ferrari vērtība, bet piemīt latviešu padomju domāšanas sistēmas pazīmes. Lai ir ko parādīt mazbērniem - bij reiz laiks, kad opji un omas valkāja sarkanus kaklautus un dzīve kūsāja ap vienu mironi Sarkanajā laukumā..


Renārs Putniņš Re: Paldies [29/07/2015 18:48]

Nu nezin nezin par to Streļķu muzeja ēkas ģeniālo-vienreizīgumu( Jūs kungi tiešām gribat lai tiek piemeklēti šādas kompozīcijas izstrādājumi( muzeji, teātri, komuņāgu nami)?). Ievadiet tantē gūglē soviet modernism architecture, un baudiet, un protams salīdziniet redzēto pret kontekstu pilnīgi aroganto Streļķu muzeju ( jēga vēl bija ,kad tam bija laukums apkārt-viss kvartāls), vai tiešām Jūs tieši ēkā saskatat tur kaut ko īpašu-unikālu ( nevis kontekstā, attīstībā utt..)?

Salaspilī jā saskatu, Sēnītē arī, tāpat Dailē, bet Streļķu muzeja ēkā?


Miķelis: Re: Paldies [29/07/2015 20:10]

Vērtība ir tieši arhitektūras darba paradoksos - Vecrīgas "uzaršana" kā tāda aizlaista lauka apgūšana, absolūta nerēķināšanās ar vēsturisko kontekstu - vecajām apbūves līnijām, ēka bez logiem kā simbols padomju periodam utt. Renār, tiešām neredzi zemtekstu, dziļu zemtekstu kas atsedz padomju perioda brutalitāti?


Renārs Putniņš Re: Paldies [29/07/2015 21:04]

Nu kāds tur paradokss, tāds pats paradokss kā Jelgavas centrs un Valmieras centrs. Bija karš , pēc kara nonesa drupas un būvēja sev jaunu seju, monumentus ŗēkinoties tikai ar tagadni, un tas bija valsts uzstādījums, te pat nevar minēt, redz kā džeki pret vēju laida, vienkārši tā laika meinstrīms ( atkal atškirībā no Salaspils, Dailes, Sēnītes)

Nu un ka bez logiem ? Taču jau izstāžu zālēm ( nerunāsim par pasākumu zālēm) pa vēlams būt bez logiem fasādēs , tik vien kā izstāžu zālēs feini virsgaismu ieblēdīt.

Vēlreiz par savu viedokli, OM=Stūra māja, Streļķu ex-muzejs uz labākiem med. laukiem, streļķu monuments labākā vietā, ex-muzeja vietā telpiski STATUS QUO pirms KUlmaņa darbiem, vēlams sakarīgi pārtaisot arī neveiksmīgo rātslaukuma jauno apbūvi.

Vārdu sakot neredzu arī baigo bēdu GB piebūvei, ja nevar realizēt augstākminēto scenāriju.


Miķelis: Re: Paldies [30/07/2015 08:23]

Tā kā esmu tur stāvējis ar sarkano kaklautu un skatījies kā vājākie krīt kā pērnās lapas - pasākums bez logiem nekad nav humāns. Kas atiecas uz pārējo - var jau būt, var jau būt. Bet tā kā Rātslaukuma piparkūku namiņi dzīvos, Strēlnieku muzejs varētu to šķebinošo sajūtu atšķaidīt un aukstas tirpas pār muguru, ieraugot komunisma rēgu nav tas sliktākais.

Bet Ok. Mūsu viedokļi gandrīz sakrīt.


Andis Sīlis Re: Paldies [30/07/2015 12:58]

Renār - neviens jau nesaka, ka Eiropā vairs nav palikuši visdažādākie modernisma paraugi. Pamēģini sameklēt kaut vienu OM dvīņubrāli, tad arī varbūt sapratīsi ko tie slepkavnieki saziepējušies izdarīt.


Renārs Putniņš Re: Paldies [30/07/2015 21:14]

Ūja, ūja slepkavnieki! Dvīņubrāli iespējams nē, bet brāļus stabili, par brālēniem nerunājot ( negribu meklēt, vienkārši neredzu jēgu). Tā vēsture neko spoža nav bijusi, kā jau arogantai un ar kontekstu nesaistītai ēkai, kas lai arī veltīta latviešu strēlniekiem, tomēr ir bijusi komuņāgu ( visādu šlaku) elkošanas vieta.

No savas bērnības atceros divus dižgabalus, tie bija vienīgie, kas pavilka ( nenoliegsim arī sovoku tanks uz postamenta pie Ērgļiem) ,radīja dzīvu interesi par Strēlnieku muzeju, tieši tikpat lielu kā paša izraktās ložbēra čaulīšu kaudzes M. Juglas pozīcijās pirmajā klasē.

Ja runājam par unikālām modernisma ēkām( trīs nosaucu).


ASS: kas tas [22/07/2015 16:45]

izmisums, sarkasms, marasms vai tikai argumentu apsīkums?


Doltors Pacients: vai tad ēku nojauks? [22/07/2015 20:46]

Varbūt labāk vākt parakstus, lai nokrāso rozā krāsā- būs omulīgāk un patiks britu vecpuišiem?!


Andis Sīlis Re: vai tad ēku nojauks? [22/07/2015 23:20]

Labāk palūdz Birkertam uzdāvināt kādu skici trīs brāļu renovācijai - kabineti tādi šauri, vietas par maz, saimniekinstitūcija izrādās hiperprogresīva laukumu un piebūvju sakarā... lai uzmauc vienam svešas varas radītam brālim kādu minimālistiku m2 nākotni pa virsu.


Arnis Kleinbergs Re: vai tad ēku nojauks? [24/07/2015 10:10]

Skiču dāvinātājus nemaz tik tālu nav jāmeklē. Labāk pastāsti ierindas humanoīdiem vai mūsu pilsētā ir vēl kāda svarīga līdz šim nenosaukta ass. Varbūt zini?

Vismaz jautrāk paliek, beidzot:)


Vents Grietēns Re: vai tad ēku nojauks? [24/07/2015 20:09]

Arni .... ir, ir ...Vēl nav piesaukts ĀDERU tīkls ar visām asīm :) Varbūt uzliekot to uz "Rīgas kartes" rasie's skaidra bilde, kas ir kas :) Būs vel jautrāk...


Vents Grietēns Re: vai tad ēku nojauks? [24/07/2015 20:09]

Arni .... ir, ir ...Vēl nav piesaukts ĀDERU tīkls ar visām asīm :) Varbūt uzliekot to uz "Rīgas kartes" rasie's skaidra bilde, kas ir kas :) Būs vel jautrāk...


Renārs Putniņš Kaut kā slīpi tā visa ambrāža... [22/07/2015 21:03]

1. Pilnīgi piekrītu Miķeļa argumentiem 1.-7.

8. Nu dikti paslīpi arī būs, labu gribēdami , dosim kokli rociņā, moskovītu muzikantiem, redz cik fantastisks bijis periods LPSR, pat inķeļigencija niņe saprot, savu lielo kļūdu, mukdami no "mātuškas". Vienīgā iespēja šai ēkai ir Strēlnieku ( visa veida balto, zaļo, sarkano) muzejs , tas kam paredzēts, tikai fokusējoties uz Strēlniekiem, pateicoties kuriem arī LR tika uzdibināta, arī nekaunoties no tā ka bija sarkani, balti, tas tad arī iznestu to vietas nozīmīgumu, pretējā gadījumā neredzu tai ēkai objektīva piepildījuma.

No sevis, pēc ZG šoviem ar tortēm, dedzināšanām, ignoranto publisko attieksmi pret oponentiem un citām ekcentritātēm, jāsecina, ka varbūt tomēr reālie spēles (PR akcijas) organizētāji pratīsies nomainīt runājošo galvu, nav jau tā, ka ZG ir vienīgā, diemžēl viena vienīga blamāža, kauns un tizlums. Kaut atklāti sakot, ir par vēlu kaut ko mainīt, KM&sabiedrotie ir iedzīta stūrī un ir spiesta pielietot varu un spēku, kas vainagojas projekta kustībā pa instancēm.

Pieņemu , ja no akcijas sākta gala būtu tālredzīgāka, inteliģentāka , apsviedīgāka , konstruktīvāka runājošā galva& ar savu taktiku bijusi, pasākums ietu daudz sakarīgākā gultnē. Jo savā būtībā ideja par Stūra māju kā galveno OM ēku nebūt nav draņķīga.


Miķelis: Re: Kaut kā slīpi tā visa ambrāža... [23/07/2015 09:07]

Strēlnieku muzejs, Renār, ar šobrīdējo pusiznīcināto Strēlnieku laukumu, kura vietā tapis Rātslaukums un otru komercializēto Strēlnieku laukuma pusi, diez vai ir kokle LPSR apdziedātāju rokās. Tāda acīmredzama kļūda, kura uzskatāmi rādītu padomju modernisma arhitektūras metodes. Periods ir bijis gana ražīgs un darbu daudz - visi Rīgas mikrorajoni utt..Mēs jaunu nākotni sev celsim - bija devīze un buldozers labi ka nepārbrauca Rīgas jūgendstilam un Vecrīgai, jo tie taču bija buržuāziskie pieminekļi bez mākslinieciskas vērtības. Anda ideja , man šķiet, ir ģeniāls risinājums. Bet OK. Varam diskutēt.

Par ZG teikšu tikai vienu - sievietēm piemīt emocionalitāte un pareicoties tam mēs vēl pastāvam kā cilvēku suga. Atšķirīgi rīcības modeļi norāda uz personas ekstraordinaritāti un tas patiesībā ir labi. Mums visiem jāmācās pieņemt cits cita ekstraordinaritāti. Tāda nu ir tā plebeju demokrātijas galvenā ideja, kamdēļ karaļiem cirta tās galvas, pēcāk tiem cirtējiem utt. Tas ir klajā pretrunā ar dabu, kur dominē stiprākais.


?: Re: Kaut kā slīpi tā visa ambrāža... [24/07/2015 11:47]

Bet kāpēc nevar vienkārši griezties attiecīgās instances tiesā un lūgt atzīt par LR normatīvai bazei neatbilstošu situāciju, kad eka top bez atklāta arhitektūras ideju konkursa! Tagad taču būtu neiespējami pieņēmt kādus lēmumus, kas šādu situāciju legalizē


Valdis Liepa: Miglā asaro logs... [26/07/2015 18:30]

O.Tīlmaņa projektētai ēkai tornītis bij par mazu atdeva RPI,kolhoznieku augstceltnei par lielu atdeva zinātniekiem. Lai atsegtu arheoloģiju vajadzīgs Trianguls, esošā zemnieku māja par augstu gandrīz nojauca.Okupācija par tumšu vajadzīga gaiša piebūve, Strēlnieki nedaudz par karstasinīgiem vajag pārvietot kaut kur tālāk vieta neliela vajadzību daudz un dažādas...

Interesanti kā Akropole iztiek bez ,,mūsdienīgām" piebūvēm. Vai šamiem trūkst kapacitātes?


ilva: nupat jau par traku [28/07/2015 10:05]

Diemžēl lieta aizgājusi jau par tālu un profesionālais kašķis pieņēmis politisku nokrāsu. Kaut arī neatbalstu OM piebūves ideju, uzskatu, ka pašreizējā stadijā jebkādu parakstu vākšana ir bezjēdzīga un šis stāsts jau sāk atgādināt farsu.

1. Piebūves projekts nav apstādināms, jo ir iedarbināta varenā mašinērija (KM, MK, Saeima), atliek tik sagaidīt Rīgas būvvaldes izdoto būvatļauju, ko tad varēs apstrīdēt likumā noteiktajā kārtībā.

2. Nožēlojami, ka publiskais kašķis notiek starp arhitektiem, un LAS, kā organizācija, joprojām nav sabiedrībai darījusi zināmu savu viedokli.

3. Vēl nožēlojamāk, ka nav notikusi profesionāla saruna, kur visas puses bez apvainošanās uzklausa argumentētu kritiku. Tā vietā notiek birku karināšana, apsaukāšanās utt.

Rezumējums: Pie situācijas līdzvainīgi esam mēs visi - gan tie, kas sastādīja absurdo konkursa nolikumu, kurā galvenais nosacījums bija ievērot GB skici, gan tie, kas piedalījās šajā konkursā, gan tiek kas nepiedalījās un nenoprotestēja. Tas bija brīdis, kad vajadzēja skaidru LAS viedokli par koncepciju kā tādu. Diemžēl visa lietas tālākā ievirze jau sakņojas šajā uzstādījumā.


ilva: vēl par to pašu [28/07/2015 10:25]

Aizmirsu piemetināt, ka arī piebūvi varēja atrisināt daudz delikātāk un tolerantāk, kā GB ekspromtā, taču konkursa nolikums šādu iespēju vispār nepieļāva. Iespējams, ka tādēļ arī dalība konkursā bija tik vāja un rezultāts ir tāds kāds nu ir.. Kā redzams no protokoliem, arī toreiz saprātīgi argumenti netika uzklausīti - taču galvenais - izpalika profesionāla diskusija.

Man tomēr nav skaidra 5. ielas kolēģu loma - vai viņi skaitās projekta autori, jeb tikai GB skices tehniskie pārzīmētāji?


Ivars: birokrātiskais mežģis [28/07/2015 10:59]

Vai tad pēc jaunā likuma nesanāk, ka būvatļauju var apstrīdēt tikai pēc minimālā sastāva būvatļaujas? Attiecīgi - ja būvprojekts izpildīts ar nosacījumiem, kā tas tūlīt būs noticis ar OM, tad nav jau par vēlu?


ilva: Re: birokrātiskais mežģis [29/07/2015 13:31]

no birokrātijas pozīcijām izskatās diezgan piņķerīgi:

Būvniecības likuma 15.panta (4) daļā teikts, ka lēmums par būvatļauju stājas spēkā ar brīdi, kad tas paziņots adresātam. Savukārt trešās personas var apstrīdēt būvatļauju mēneša laikā no dienas, kad būvatļauja stājas spēkā (BL 14.panta (9) daļa). Noteikums, ka jāizpilda būvatļaujas nosacījumi, šajā gadījumā attiecas uz inženierbūvēm, ja tas paredzēts speciālajos būvnoteikumos (BL 15.panta (2) daļa).

Taču OM piebūves projekta gadījumā apstrīdēt būvatļauju būtu pēdējais stulbums, ko vēl varētu izdarīt - nav jau nekādu tiesiski pamatotu argumentu, kas ir pārkāpts! Pilnīgs nonsens - tāds gadījums nav vēl bijis, kur arhitekti apstrīd savu kolēģu darbu. Jau tā pēc Zolitūdes arhitektu prestižs ir iedragāts! Bez tam sūdzētājiem būtu jāsedz zaudējumi par būvniecības kavēšanu, (kas būtu taisnīgi). Izskatās, ka Rīgas būvvalde (tā pat kā Rīgas vēsturiskā centra padome) vilcinās ar lēmuma pieņemšanu, izlavierētu no sarežģītās situācijas.


Miķelis: Re: birokrātiskais mežģis [29/07/2015 13:50]

Tiesiskā valstī var apstrīdēt visu un tas nav nekāds stulbums, tāpēc pastāv tiesu varas neatkarība. Argumentu pietiek:

1. Attālums no Melngalvju nama - esošais un pēc rekonstrukcijas. Ugunsdrošība - brandmūris un citas skaistās ugunsdrošās lietas.

2. Autostāvvietu skaits publiskajai ēkai.

3. GB skices "leģimitāte" - juristu maize - atradīs, 100% atradīs, kur piesieties.

4. Publiskās apspriešanas procedūras neesamība.

5. Vides pieejamība - vesels argumentu klāsts, kur speciālistam iedziļinoties rastos pamatoti argumenti.

6. Autortiesības - tās vajadzētu nopirkt vai saņemt dāvinājumā no DzD un GLG mantiniekiem un process uz 10 gadu tiks apturēts.

Vajag vēl argumentus?


Ervins Krauklis ... [28/07/2015 11:45]

Manuprāt:

1. Ja runājam par OM pārbūves veidošanas procesa kvalitāti, droši vien, tajā var atrast ēnas puses. Tomēr tai arhitektu sabiedrības daļai, kurai bij. Strēlnieku muzeja saglabāšanas vai pārbūves, Rātslaukuma un Strēlnieku laukuma izveides problēmas šķiet būtiskas, bija padsmit gadu laika vismaz sarīkot neformālu plenēru (kaut vai LAS paspārnē) un nākt klajā ar kādu kopīgu vislabāko priekšlikumu un tad to virzīt un popularizēt. Savā laikā Zaiga Gaile ar kolēģiem nodibināja grupu "Māja", kas bija spējīga sarīkot pat izstādi.

2. Jāsaprot, ka process ir gana tuvu rezultātam, ar kuru ir apmierināti OM biedrība, ziedotāji, muzeja pētnieki un krietna daļa sabiedrības, kuru šis jautājums vispār interesē. Šajā risinājumā ieguldīts daudz darba, laika un naudas līdzekļu; labi zināms, cik sarežģīti un ilgi ir lēmumu pieņemšanas un iepirkumu procesi, detalizēta projektēšana un saskaņošana. Ņemot vērā, ka (vismaz man) nezināmu iemeslu dēļ 20 aktīvisti un viņu profesionālā organizācija LAS līdz pēdējam brīdim klusējusi, domāju, ka šoreiz būtu vietā agresīvo kampaņu izbeigt un savā, profesionāļu vidē, vienoties, kā līdzīgus gadījumus nepieļaut nākotnē.

3. Ja kampaņas rezultātā OM piebūves procesu izdodas kavēt vai pat pārtraukt, OM biedrībai būtu jāvēršas tiesā par zaudējumu piedziņu no kampaņas rīkotājiem. Es šādu rīcību atbalstītu (sk. 1. un 2.).

Procesu vērojot, šķiet, ka daudzi kolēģi dzīvo tādā kā paralēlā realitātē. Arogance, vīzdegunība, aiz matiem pievilkti, samāksloti, patētiski argumenti, piemēram, "Padomju armijas Uzvaras monuments" pielīdzināts Brīvības piemineklim un jāuztur, jo tā "izmainīšana" būtu "faktu sagrozīšana un pat nācijas vēstures noliegšana"; mistiskas "asis", Latvijas "simtgades maršruta elementi" un sazin kas vēl ne. Saprotiet, tajā ēkā, ja to "nepārveido", ziemā ir auksts ar visu kurināšanu "uz pilnu klapi"!

Domāju, par "modernisma muzeja" ierīkošanu jūs, dārgie kolēģi nevarēsiet vienoties. Vienam būs svarīgas "asis", citam cīņa ar "valdošo nacionālkonservatīvo diskursu", vēl kādam līdzekļu izšķērdēšana vai neapmierinoši konkursu rezultāti; cits nodosies nebeidzamai "diskusijai". Tikmēr bojā ies tie daži palikušie modernisma pieminekļi, kā "Sēnīte", kuras arhitektoniskā un vēsturiskā vērtība varētu būt vēl augstāka par Strēlnieku muzeja atlikušo daļu.


Arnis Kleinbergs Re: ... [28/07/2015 12:30]

Paldies, Ervīn - precīzi un skaidri.


Doktors Pacients: Re: ... [29/07/2015 11:07]

Paldies Ervīnam, tiešām - precīzi un skaidri.


Doktors Pacients: Re: ... [29/07/2015 11:10]

Paldies Ervīnam, tiešām - precīzi un skaidri.


jtd: Re: ... [28/07/2015 14:10]

Kaut šis būs pārspīlēts salīdzinājums, bet Nirnbergas procesā tika deklarēts, ka pretlikumīgu pavēļu izpildītāji paši ir sodāmi, ne tikai šo pavēļu devēji. Tātad tas, ka process notiek un "ir beigu fāzē" neko nenozīmē, lai iepriekšējo darbību jebkādi attaisnotu.


Ervins Krauklis Re: ... [28/07/2015 14:22]

Jā, šis ir viens no tiem patētiskajiem, neadekvātajiem salīdzinājumiem, kurus minēju savā replikā.


Ingurds Lazdiņš Re: ... [30/07/2015 12:51]

Ervīn, sorry,

"OM biedrībai būtu jāvēršas tiesā par zaudējumu piedziņu no kampaņas rīkotājiem." -

šim gan nevarēšu piekrist. Tik pat labi varētu un vajadzētu vērsties pret tiem atbildīgajās institūcijās interpretiem, kas pasākumu akceptēja

bez sab.apspriešanas un konkursa;

bez detālplāna;

bez elementāras autortiesību (autora piekrišanas) ievērtēšanas;

utt, u.tml.

Katrā ziņā tā būtu pirmā lieta, ko es pats ieteiktu Tevis piesauktajiem "kampaņas rīkotājiem" gadījumā, ja pret viņiem kāds tiešam vērstos. Un tas būtu tikai godīgi.


Doktors Pacients: Re: ... [01/08/2015 22:17]

Kā zināms, konkurs 2000.g. nebija oblig'ts, detālplāns ir, un autortiesības ir ļoti "slīpa" un netverama lieta.... Kā beidzās TAvs tiesas process ar LR ĀM par autortiesībām?


Jānis: sakarā ar debatēm par OM [19/12/2015 17:34]

....Tikmēr bojā ies tie daži palikušie modernisma pieminekļi, kā "Sēnīte", kuras arhitektoniskā un vēsturiskā vērtība varētu būt vēl augstāka par Strēlnieku muzeja atlikušo daļu.

Šeit pilnībā piekrītu (skumji) + skumji par JŪRAS PĒRLI. Sviests.


Andrejs Ģelzis Piezīme uz lappuses malām [29/07/2015 20:39]

Nav patīkami lasīt domas un pamudinājumus par kompensācijām un soda sankcijām pret cilvēkiem, kas ir uzdrošinājušies pacelt balsi demokrātiskā valstī. Tas skan draudoši un nepārdomāti. Es iedomājos- ja te vienu dienu pie durvīm klauvētu kāds Sarkano Strēlnieku pēctecis un pieteiktu juridisku prasību par īpašuma atgriešanu? Kur tad norakstītu iztērētos septiņus ļimonus? Rīgas centrā ir ēka, kas būtu pelnījusi vietu represiju muzejam un piemiņas vietai, neskatoties uz politisko preocesu, kas daudzu gadu garumā ir novedis pie šīs diskusijas.


Māris Feldmanis: Ambīcijas un intereses [30/07/2015 08:13]

Aicina parakstīties Okupācijas muzeja ēkas aizsardzībai... Ko mēs ar to iegūsim? ZG spodrina spalvas ar personīgām ambīcijām, apelējot pie neeksistējošas arhitektoniskas vērtības objektam. Konkrēta objekta vērtība ir tajā kas tur tiek izvietots un kādu vēstījumu sabiedrībā tas nes.


Andrejs Ģelzis paskaidrojums [30/07/2015 10:06]

Gribu izteikties skaidrāk- Muzejam jāpārceļas uz Stūra māju! Tas būtu gan konceptuāli, gan idejiski, gan saimnieciski pamatoti. Un būsim precīzi- Sarkano strēlnieku muzeja ēka nevar pilnībā kļūt par okupācijas muzeja ēku- tā vienkārši nenotiek!


Ervins Krauklis Re: paskaidrojums [30/07/2015 11:06]

Vai ir kādi izvērstāki argumenti, kāpēc viens īres nams var, bet muzeja ēka nevar "pilnībā" kļūt par muzeja ēku? Kāds īsti ir saimnieciskais pamatojums? Šie ir jautājumi, uz kuriem jāatbild demokrātiskā sabiedrībā.


Andrejs Ģelzis: Re: paskaidrojums [30/07/2015 13:13]

Tā nav abstrakta "muzeja ēka". Katrai ēkai to būvējot ir savs "projektēšanas uzdevums" un funkcija. Ēka krastmalā ir "Latviešu strēlnieku muzejs". Un tāda tā projektēta pēc konkursa rezultātiem. Mainoties funkcijai ēkas zaudē savu nozīmi. Nepārspīlēsim- arhitektūrai nav tik daudz māksla kā vairāk dažādu ēku izmantotāju prasību apmierinātāja . Bet ar savu veidolu ēkas pilsētā reizēm saistās ar to sākotnējo pielietojumu. To pie muzeja nostiprina māksla- skulptūras. Neviens streļķu pieminekli vēl nav uzdrošinājies pārcelt.

Runājot par " īres namu" - tas manā apziņā nekad nav saistījies ar "miermīlīgu īres" funkciju. Tas ir represiju monstrs pilsētas centrā. Un notikumu attīstība rāda, ka sabiedrība pamazām sāk pievērst savu interesi šai nolādētasjai vietai. Vienmēr ir bijis jautājums- ko ar šo ēku darīt. Šo ēku par 7 milj. var lieliski pārvērst par okupāciju un represiju dokumentācijas centru, tautas atmiņas glabātuvi. Tīri saimnieciski domājot- nebūtu racionāli to nojaukt. Tik apdauzīti jau arī neesam, lai šai vietā celtu tirdzniecības centru...


Ervins Krauklis Re: paskaidrojums [30/07/2015 14:12]

Ēka krastmalā nebija nekāds "Latviešu strēlnieku muzejs", bet gan tikai daļas, okupācijas režīmam lojālo "Latviešu sarkano strēlnieku" muzejs:

"Ap Latviešu sarkano strēlnieku laukumu veidoja vienotu memoriālu kompleksu, kurā ietilpa Latviešu sarkano strēlnieku muzejs un piemineklis strēlniekiem. Muzeju atklāja 1970. gada 16. aprīlī par godu Ļeņina 100. dzimšanas dienai. Ugunsgrēks kavēja granītā kalto pieminekli atklāt vienlaikus ar muzeju – to atklāja nākamajā gadā. Par latviešu sarkanajiem strēlniekiem sauca tos Pirmajā pasaules karā Krievijas pusē karojošos latviešu strēlnieku pulku karavīrus, kuri atbalstīja 1917. gada Oktobra apvērsumu un pilsoņu karā Krievijā (1918–1922) cīnījās par boļševiku varas nostiprināšanu. Muzejs, laukums, piemineklis: viss komplekss bija domāts komunistiskās ideoloģijas propagandai. Laukumā svinēja komunistiskos svētkus. Muzejā biedru rindās uzņēma komunistisko jauniešu organizāciju dalībniekus. Ar interesentiem tikās bijušie sarkanie strēlnieki."

http://okupaci...a-ekas-vesture

Tāds arī bija projektēšanas uzdevums - izveidot memoriālu mītam par latviešu nācijas vēsturiski vienoto atbalstu komunistu režīmam, LPSR vēsturiskajai nenovēršamībai un latviešu "izvēlei", kura izdarīta jau 20. gs. sākumā. Kā tāds tas ir piemineklis okupācijai, ne visiem vecajiem latviešu strēlniekiem, un jaunā funkcija - Okupācijas muzejs - man šķiet īsti vietā.

Otrs - šī ēka kā Okupācijas muzejs, sabiedriskas, brīvprātīgas organizācijas un ziedotāju uzturēts, ir sekmīgi darbojies tikpat ilgi (22 gadus), cik tas darbojās kā uzspiestas, melīgas ideoloģijas rituālu centrs.

Varēja strīdēties par pārbūves idejas risinājumu, piedāvāt citu, labāku, "patiesāku", bet tas ir novēlots. Šeit arhitektu sabiedrībai nāktos vainot sevi par iniciatīvas un koleģiālas vienotības trūkumu pozitīva alternatīva piedāvājuma veidošanā - kaut vai sabiedriskā kārtā. Vienam patīk māte, otram meita, vēl kādam kleita, ko var labi redzēt arī pārbūves pretinieku motivācijā un argumentu raibum raibajā dažādībā.

Nenoliedzami šī muzeja novietojums Rīgas tūrisma centrā ir būtisks, un šī nozīme nav apstrīdama, jo sevišķi pēdējā laika Ukrainas notikumu kontekstā. Mītam par latviešu "labprātīgo izvēli" ir daudz uzturētāju, OM kā tāds ir būtisks traucēklis.

Es neredzu, ka iecerētā ēka būtu neglīta vai nefunkcionāla - turklāt tā apmierina tās pasūtītājus un nākotnes lietotājus.

Liekot svaru kausos pārbūves pretinieku un aizstāvju argumentāciju, pretinieku argumentācija ir par "vieglu", pieeja problēmai - nekonstruktīva, tonis arogants un agresīvs, viedokļi par ēkas tālāko likteni - pretrunīgi un nekonsekventi.

Stūra māja ir atsevišķs jautājums, un kā čekas represiju un metožu, kā arī kolaborācijas pētniecības centrs būtu, iespējams, attīstāma. Bet tās "piekabināšana" OM jautājumam, kura uzsākta pēc sekmīgās "pop-up" darbības pēdējā gada laikā izskatās samāksloti.


Andrejs: Re: paskaidrojums [30/07/2015 14:31]

-ar to vēsturi nav tik vienkārši! Arhitekti un mākslinieki, kas veidoja šo kompleksu visi vairāk vai mazāk to darīja ar domu par latviešu strēlniekiem vispār. Tie nebija nekādi vienkārši režīma atbalstītāji. Gan Driba, gan tēlnieks Mauriņš dzīvoja ar domu un atmiņām par brīvvalsts laiku. Arī skulptūra bija sākotnēji iecerēta ar četriem vīriem- uz visām debess pusēm, ko varas pārstāvji tomēr "atkoda". Man drusku līdzi nāk skolas gadu atmiņas par vecāku draudzību ar šiem cilvēkiem un stāstiem. Pat augsti partijas veči mājas viesībās dziedāja leģionāru dziesmas... Strēlnieki ir arī tie no "Dvēseles puteņa". Un daudzi "sarkanie" atgriezās no Krievijas brīvajā Latvijā. Plika "pretošanās" nebūtu devusi iespēju strādāt arhitektiem un māksliniekiem savās jomās. Bet te jau aizgāja par ko citu. Jauku dienu!


Ervins Krauklis Re: paskaidrojums [30/07/2015 14:40]

Protams, labi atceros, kā savā laikā Dzintars mums, studentiem, kādā sarunā stāstīja, kā viņi ar Lūsi-Grīnbergu iegrozījuši ēku tā, lai neiznīcinātu Melngalvju nama pamatus.

Cita starpā es savā laikā, kad notika pirmais muzeja nojaucēju uzbrukums, aktīvi ņēmos aizstāvēt ēkas saglabāšanas piekritēju viedokli.

Šeit vēlos uzsvērt, ka OM tagadējās novietnes un piebūves aizstāvju viedoklis un intereses ir vismaz ne mazāk pamatoti un cienījami, kā autortiesību, autentiskuma un latviešu padomju modernisma nemainītas saglabāšanas līdzjutēju paustais.


Andis Sīlis Re: paskaidrojums [30/07/2015 15:39]

Arī man Driba stāstīja to pašu, kā reizi šī tālredzīgā arhitektu rīcība ir tas ģeniālais par ko stāstu ārzemju kolēģiem, tieši šī abu ēku rīvēšanās ir svarīgākais, kas pievieno laukumu apbūvei vērtību kuru iecerēts sagraut. Es tādas rīcības pamatojumam pagaidām neesu dzirdējis nevienu jēdzīgu argumentu.

Savukārt strēlnieku un vēstures jautājumus traktēt vai attēlot malnbaltās kategorijās ir maldinoši nevis viedi.


Ervins Krauklis Re: paskaidrojums [30/07/2015 16:18]

Tu gribi ārzemju kolēģiem stāstīt stāstu par divu ēku rīvēšanos, OM biedrība - 100000 apmeklētājiem gadā stāstu par notikumiem, kuri skāruši ikvienu no mums. Katrs var izsvērt, kas būtiskāks šajā gadījumā, jo ēkas rekonstrukcija tā vai citādi nepieciešama.

Ar Andreju spriedām par ēkas vēsturi, tā savā laikā bija paredzēta tieši maldinošam vēstījumam melnbaltās kategorijās, neraugoties uz to, ko iedomājās tās projekta autori.


Miķelis: Re: paskaidrojums [30/07/2015 15:49]

Nu īsti tā protams nav:

1. No vienas ( 5.ielas ) puses tas ir naudas jautājums.

2. No tās pašas ( GB ) puses tas ir respekta jautājums.

3. No vēl tās pašas ( OM ) puses tas ir ērtību un kabinetu lieluma jautājums.

4. No vēl vēl tās puses ( KM ) tas ir varas izrādīšanas jautājums.

Man šķiet DzD bija vēl dzīvs kad uztapa GB skice un GLG 100% - bez saskaņošanas ar autoriem - klajš autortiesību pārkāpums. Attālums starp Melngalvju nama repliku un Strēlnieku muzeju ar klajā pretrunā ar LBN ( ar pārkāpumu tieši no Melngalvju nama replikas projektētājiem ).

Detālplānojums šai sensitīvai vietai?

Strēlnieku muzeja pārbūve paredz ēkas semantisko kvalitāšu maiņu ( skat AĢ komentāru )

Strēlnieki ir 1.pasaules kara stāsts - ne okupācijas stāsts, kurš varēja notikt pateicoties Ulmaņa pašpārliecinātībai un gļēvumam.

Tā kā nejauksim vistu olas ( okupācijas iemeslus ) ar strausa olām ( strēlnieku varonību ) , neatkarīgi vai strausu olas ir sarkanbaltas vai sarkanas.


Ervins Krauklis Re: paskaidrojums [30/07/2015 16:27]

Izcelti vissīkmanīgākie, teju zemiski motīvi, kādus varētu iedomāties. Pat, ja kādam no iesaistītajiem tādi varētu būt, nav minēti daudzu citu cilvēku skaidri deklarētie OM biedrības mērķi un misija, kuru OM divdesmit gadus sekmīgi īsteno: http://okupaci...muzeju/vesture Kā gan citādi būtu bijis iespējams piesaistīt tik daudz brīvprātīgu ziedotāju? http://okupaci...do-un-atbalsti

Kas tā ir par indi, kas Tevī vārās, Edgar?


Miķelis: Re: paskaidrojums [30/07/2015 16:57]

Kāda inde?

1. 5.iela nesaņems gala maksājumu, kamēr nebūs nodevusi projektu.

2. GB nav autorus apciemojis, kamēr tie bija dzīvi.

3.OM pārstāvji neuzklausa nekādus argumentus.

4. KM vada Nacionālās apvienības politiķis, partijas, kur vēl nesen visi barojās no Lemberga kabatas ( Batjka ) un turpina lobēt visu, par ko maksā.

OM vajadzētu raudzīties uz analīzi, kāpēc tad okupēja un visi kā auni stāvēja nolaistām rokām, nevis kā somi noguldīja 120 000 sarkano - 1:7 Ervīn. Somi bez tehnikas, bez nekā par vienu savējo aizsūtija pie godiem 7 sarkanos.

Domāt racionāli taču nav aizliegts?

Sauc mani labāk par Miķeli, citādi nabaga Edgars droši vien tikko sāka raustīt valodu un naktī negulēs, jo domās kā tikt vaļā no Miķeļa iesaukas.


Miķelis: Re: paskaidrojums [30/07/2015 16:09]

P.S. Strēlnieki un leģionāri būtu tā kā pelnījuši savu muzeju. Rebrendingotājiem būtu labs iemesls pārzīmolot gatavu ēku - mazliet virsgaismas, ventilācijas un iegūstam Latvijas varonīgo vīru piemiņas vietu. Varonībai, pašatdevei un izlēmībai ir pavisam cita enerģētika kā nodevībai, konformismam un alkatībai ( kas arī pazudināja 1.republiku un turpina graut 2.republiku ).


Ervins Krauklis Re: paskaidrojums [30/07/2015 16:37]

Tāds muzejs ir, un tas ir Latvijas kara muzejs.

http://www.karamuzejs.lv/


Miķelis: Re: paskaidrojums [30/07/2015 17:01]

Kara muzeja telpas ir diezgan neērtas ekspozīciju izrādīšanai ārvalstu viesiem. Bet te vesels muzejs ja pusgadsimtu nes Strēlnieku vārdu. Un arī piemineklis tepat blakus.


Ervīnam: Re: paskaidrojums [31/07/2015 13:08]

Bet ko gan izsaka tāds Latvijas kara muzeja nosaukums? Ieklausies - kara muzejs! Kas, kur, ko, kāpēc karojuši? Karojuši ir visi visos laikos, bet Brīvības cīņas mums ir tikai vienas. Un Latviešu strēlnieku tēma pazūd starp visām citām Kara muzeja ekspozīcijām.

Un atsaukties uz situāciju Ukrainā ir diezgan naivi. Tiem psihopātiem, kas izraisa karus un ražo ieročus, kaut kādas bāra bērnu asaras mūžīgo sasalumu joslā ir pie vienas vietas.


Doktors Pacients: Perfekti! [03/08/2015 11:53]

Perfekti:

Tāds arī bija memoriāla uzdevums- materializēt "mītu par latviešu nācijas vēsturiski vienoto atbalstu komunistu režīmam, LPSR vēsturiskajai nenovēršamībai un latviešu "izvēlei", kura izdarīta jau 20. gs. sākumā."

To labi saprata vienīgais no trijiem autoriem, kas 90-to sākumā vēl bija dzīvs un pats pēc savas iniciatīvas, gan ar Georga Baumaņa atbalstu saņēma atļauju demontēt akmens plātnes pieminekļa pakājē ar minētā mīta aprakstu. GLG ne tikai demontēja plātnes, bet pasūtīja akmenkaļiem iegravēt piemineklī uzrakstu Latviešu strelnieki 1915-1920, tā mēgīnot apvienot "sarkanos" un "baltos" latviešu strēlniekus, kas dažkārt cīnījās vieni pret otriem.

Protams, ka ēkas kā Okupācijas muzeja jaunā funkcija - skaidrot vēsturi tieši šajā vietā, daudziem ordeņu dalītājiem var nepatikt.


Piekrītu Ģelzim: Re: paskaidrojums [30/07/2015 11:21]

Pilnīgi piekrītu! Mums vajag Strēlnieku (nedalot viņus krāsās) jeb Brīvības cīņu muzeju, kas apliecinātu tautas cīņas sparu un vēlmi pēc savas valsts un brīvības! Cik daudzi latviešu strēlnieki ar ieročiem rokās cīnījās un aizgāja bojā, aizstāvot savu Tēvzemi! Tas ir tas stāsts, kas jāstāsta Latviešu strēlnieku muzejā, bet visu nākamo svešo varu okupācijas baisās sekas ir absolūti iederīgs stāsts Stūra mājā.

Paldies tiem, kas izcīnīja, ka muzeja ēka pirms desmit gadiem netika savtīgu interešu vārdā nojaukta, taču jau šodienas acīm skatoties un izvērtējot ēkas nozīmi kā sava laika patiesam lieciniekam, domāju, ka tā jāsaglabā kā padomju modernisma piemineklis. Jā, ēka netika pilnībā realizēta pēc sākotnēji iecerētā apjoma, taču tāpēc, ka "pret" iestājās Vecrīgas atjaunošanas entuziasti un neļāva būvēt uz Melngalvju nama pamatiem, jo cerēja to atjaunot. Tad kāpēc tagad tai kaut kas jākabina klāt, ja telpas Rīgā ir pietiekoši?


jtd: Re: paskaidrojums [30/07/2015 19:29]

Okupācijas "apdziedāšana" ir sabiedrības daļā plaši izplatītās vaimanoloģijas būtiska sastāvdaļa, kamēr strēlnieki ir cīnītāji. Kaut kā esam esam ieslīguši komfortā un cīņu par brīvību aizmirsuši (gan apakšas, gan augšas). Skaidrojums gan tam ir - otrās Republikas brīvību tomēr mums pienesa uz šķīvīša (globālie procesi ap 1990.gadu), nevis to izcīnījām paši.


Maija Ezergaile: Re: paskaidrojums [30/07/2015 21:11]

Andrej, Tu esi pateicis svarīgāko dažos vienkāršos vārdos, to, kā pietrūkst (vai ir par daudz) Aicinājumā, kurā nākas parakstīties.

Varbūt ir tā, ka viens spirāles loks ir noslēdzies, un ir iespējams uzsākt nākošo - Saeimas pieņemta Likuma līmenī. Par vēsturisko patiesību - Okupācijas muzeju, Strēlnieku muzeju, pieminekli un laukumu. Viss 20.gadsimts, visa Latvijas valsts simtgade. Iesaistot LV filosofus, vēsturniekus un juristus tas varētu izdoties.

Gunta, ja lasi šo, varbūt beidzot ir pienācis LAS LAIKS? Tas nebūs viegli, bet būtu tā vērts.


A.: A. [30/07/2015 17:05]

#ZaigaiVajagTelpu.


Miķelis: Re: A. [30/07/2015 17:10]

Int, Tu?


Renārs Putniņš 1915.08.01. [31/07/2015 09:16]

Pats galvenais bez visas grabēšanas un gaisa tricināšanas, ko te veicam...

http://www.del....d?id=46266803

Bez šiem vīriem un zēniem, vēsture ietu mūsu reģionā pilnīgi citu ceļu, un tieši viņiem bija( ir?) veltīts komplekss, savukārt bez viņiem komplekss ir tukša kārba, kam vismaz es unikalitāti un ģenialitāti nesaskatu.


Miķelis: Re: 1915.08.01. [31/07/2015 10:50]

Tam nu vajadzētu būt visiem sen skaidram - pote pret sarkano mēri diemžēl darbojās tikai vienas paaudzes laiku - 20 gadu. Pievienojos - Strēlnieku muzeju Strēlniekiem - modernu, laikmetīgu ekspozīciju, virsgaismas un labu ventilāciju. Pietiek čīkstēt par okupāciju ~ pieņemt Lustrācijas likumu un celt no komunisma gļēvuma brīvu valsti.


Andis Sīlis Re: 1915.08.01. [31/07/2015 14:03]

Asprātīgi gan - Pēterbaznīcā draudze rituālus neveic jau labu laiku, pēc Tavas loģikas sanāk, ka tad tā ir tukša kārba un jaucam nost? Par unikalitāti/ģenialitāti - šāda līmeņa konceptuāls un skulpturāls veidojums nekur citur pasaulē nav, būtu autors Mīss vai cits no tā pulciņa, brauktu arhisvētceļnieki no visas pasaules - man šķiet, ka mierīgi iederētos viņu portfolio.


Renārs Putniņš Re: 1915.08.01. [31/07/2015 16:16]

Stop, Andi, Pēterbaznīcai bez draudzes ir būvvēsture, vēsture, pilsētbūvnieciskā ietekme, sociālā ietekme ( sākot no 13.gs.-21.gs.), tā kalpo starp citu kā luterāņu draudzes baznīca( bez visa sociālā, kultūras, tūrisma sloga). Pat ja ignorējam faktu ,ka tā ir viens no labākajiem un tīrākajiem ķieģeļu gotikas piemēriem, un tornis ir unikāls baroka piemērs . Pēteris sen ir izturējis laika eksāmenu.

Kas ir Strēlnieku muzeja ēkai, tagad ? 45 gadu vēsture, neko spoža būvvēsture (lienošā sadir..ana, telpu piemērošana no maskulīnā spēka uz femīno ciešanu), soc ietekme arī nu tāda pavāja( arī komuņāgu laikā bija daudz fundamentālāki objekti), un arī tagad ,vismaz es neatzīstu vāšu(OM) rādīšanu ciemiņiem un īpašu koncentrēšanos uz to iekšpolitiskajā diskursā, daudz labāk ir aizvest ciemiņus uz Brāļu kapu memoriālu, Brīvības pieminekli, un ja būtu, tad uz Strēlnieku-Brīvības cīnītāju muzeju, piemiņas vietu.

Neesam mēs jūdi(ar viņu diasporām un ietekmēm) un jūdiem tā ciešanu glorifikācija ir ar daudz fundamentālāku dziļāku motivāciju, lai neviens neaizmirst par viņiem( ISR atrodas nebūt ne draugu ielenkumā), un lai katram, kur atrodas viņu diasporas, būtu pienākums nodrošināt ISR nepārtrauktību, kaut vai dēl vainas apziņas, kuras radīšanā tika attīstīts ciešanu kults.

Andi , es jau vienreiz norādīju, ja salīdzinām tepliskās kvalitātes ( +- līdzīgas kompozīcijas izstrādājumus, nenoliegsi taču , ka līdzīgi, un tas te pat LR) , tad Salaspils memoriāls ieliek OM ēkai vienos vārtos, gan unikālāks savā izpildījumā dizainā, gan ar daudz lielāku emociālo iespaidu.

Lai varētu runāt par īpašiem , pašvērtīgiem sovoka modernistu objektiem ( neatkarīgi no to aizpildījuma, vēstures, būvvēstures, soc. iespaida utt..), tad vērts ielūkoties ( pēc kara modernisms https://www.fa...21205301306324, pirmskara modernisms https://www.fa...sovmodavangard), protams arī ne visi izstrādājumi. Savukārt arī tiem kājas aug no itāļu futūrisma, kuru diezgan feini savās vajadzībās ekspluatēja vēlāk Duče.

Tā ka par ēkas kā atsevišķa izstrādājuma vērtību nepārliecināji, ja tur vēl sēdētu streļki iekšā , tad vēl kaut kā varētu uz to džeku mugurām(viņu unikalitāti, kas ir nenoliedzama ZA Eiropas vēsturē) definēt muzeja virsvērtību, bet tā skaties no kuras puses gribi ( ēka tagad) , neredzu kādēļ būtu jākanonizē tā ēka.


Andis Sīlis Re: 1915.08.01. [31/07/2015 18:48]

Arī Pēterbaznīcai kādreiz bija tikai 45 gadi, arī tā bija Ziemeļu pusē neeksponēta, tur bija divi kvartāli ar apbūvi un pilnīgi cita pilsētbūvnieciskā situācija. Liela daļa Vakareiropas baznīcu sākotnēji bijušas brīvstāvošas un pēc tam aplipinātas ar intensīvu apbūvi. Ja OM par varītēm negribas mainīt projektu un atrisināt funkcionālās vajadzības apakšzemē ar normālu virsgaismu, tad kāpēc tomēr nevar rīkoties toleranti tā kā Eiropā pieņemts - veco un vērtīgo atstāj normāli atpazīstamu un jauno korekti noliek blakus, no kaut vai tā kā skicē attach [piedošanu par domas vizualizēšanu]. To var atrisināt pat autoruzraudzības kārtā, bet nē - vajag par varītēm rebrendingot un izčakarēt Dribas un LG darinājumu. Vienīgā problēma, ka importa ģēnijs jau nevar nesamīdīt citu darbu.


Andis Sīlis Re: 1915.08.01. [31/07/2015 18:57]

Kompromisa variants


Renārs Putniņš Re: 1915.08.01. [31/07/2015 20:23]

Te es Tev piekrītu, ka šāda versija būtu korektāka, un rullētu.


Doktors PAcients: Re: 1915.08.01. [01/08/2015 22:40]

Meistar!

Kur Tu biji 2001.g., kad GB projekts tika publiskots? Tavs ir labāks, bet ko tas dod šodien- tas ir tikai lpp. grāmatai "Rigas kuras nav", jo perfekti ilustrē tēzi par OM kādreiz brīvstāvošas ēkas pārtapšanu par ēku kā kvartāla perimetrālās apbūves sastāvdaļu.

Tiem, kas nezina, Driba nomira 1993.g., un autoriem nebija nekādas domas par Melngalvju nama atjaunošanu, jo viņi abi bija cietas līnijas nacionālisti- "mūsu draugi nav ne vāci, ne krievi", jo citādi viņi nebūtu iesniegusi saskaņošanai proejktu, kurā ēka bija uz MN pamatiem! Visu izšķra pilsētas galvenā arhitekta zvans LPSR "galvenajam konservatoram" JV- ar lūgumu dot padomu- ko darām, un sekoja EP skaņojums ar rezolūciju- būvēt, bet nobīdot nost no MN pamatiem.


Andis Sīlis Re: 1915.08.01. [02/08/2015 17:36]

Pirms 15 gadiem es vēl biju jauno/zaļo kategorijā un mans viedoklis nevienu pat neinteresēja. Kurš īsti nobīdīja piesaistes arī šobrīd vairs neuzzināsim un nav arī svarīgi. Svarīgi ir pārbūvējot nedzemdēt Frankenšteinu un tas ir izdarāms nedēļas laikā divos plānos un fasādē ievelkot gropītes, uzzīmējot vienu papildus mezglu un pārskaitot apdares apjomu exeļa tabulu.


Miķelis: Re: 1915.08.01. [02/08/2015 19:03]

Paldies par info. Atšifrē lūdzu EP, kurš būs bijis vistālredzīgākais...


Ervins Krauklis Re: 1915.08.01. [02/08/2015 19:39]

Miķelis: Re: 1915.08.01. [02/08/2015 21:52]

Paldies.


jtd: Strēlnieki [31/07/2015 10:01]

Atdodiet Strēlnieku muzeju strēlniekiem!


Å.: ØØØ [31/07/2015 18:56]

Te aizgāja runas par Strēlniekiem un cīņu un vērtībām. Kādēļ gan Strēlnieki neiederas Birkerta idejas baltajā pusē?, balts un melns, vecs projekts- jauns projekts - kā pec labakajam arch tradīcijām bināra dialektika un aiz matiem pievilkts būtiskums.

Un otrs tas banālais mēģīnājums sakārtot laukumu, kas jau ir neglābjami sajāts ar visu "feiko" melngalvja namu, domi, Rtu. - novilksim asis un "bladac" viss sakārtosies

Tāda senila 90'to sajūta par šo procesu.


Doktors PAcients: Re: ØØØ [01/08/2015 22:29]

Par kādu laukumu ir runa? Kā zināms ir divi......Rāts un Strēlnieku!


Ervins Krauklis Neparasta sagadīšanās [02/08/2015 13:07]

Strēlnieku piemiņas iemūžinātājiem uz OM rēķina uzradušies sagaidāmi sabiedrotie, ir iespējas pat nopelnīt medāli:

Prokrieviskā organizācija "Eirāzijas tautas fronte" paziņojusi par piemiņas medaļas - ordeņa - izveidi, kas veltīta "latviešu strēlnieku nopelniem Krievijas drošības nodrošināšanā", liecina organizācijas paziņojums.

Organizācija norāda, ka piemiņas medaļu sāks pasniegt 1. augustā, dienā, kad Latvijā tiek atzīmēta latviešu strēlnieku simtgade. Ordenī izmantots Latviešu strēlnieku pieminekļa motīvs, kā arī sarkana lentīte, kurai vidū iestrādātas tā dēvētās Georga lentītes krāsas.

Organizācija norāda, ka piemiņas medaļa izveidota par godu latviešu strēlnieku simtgadei, lai godinātu viņu ieguldījumu Krievijas drošības nodrošināšanā. Medaļu iecerēts piešķirt latviešu strēlnieku pēctečiem, sabiedriskajiem darbiniekiem, pētniekiem un politiķiem, kas sniedz ieguldījumu latviešu strēlnieku pulku vēstures pētniecībā, Sarkanās armijas 201.latviešu strēlnieku divīzijas, 130.latviešu strēlnieku korpusa un 24.atsevišķās Latvijas aviācijas eskadriļas, kā arī citu vienību un partizānu kustības veterāniem, kas piedalījušies LPSR teritorijas "atbrīvošanā", kā arī pētniekiem, kuri pievērsušies latviešu pētniecībai Sarkanajā armijā un mūsdienu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem.

http://www.del...#ixzz3hee0ygXd

Starp citu, vai kāds no no a4d strēlnieku līdzjutējiem piedalījās simtgades piemiņas sarīkojumos? http://www.sar...px#lastcomment


jtd: Re: Neparasta sagadīšanās [02/08/2015 18:31]

Gribi sākt te politisku d!rs!nāšanos?


Ervins Krauklis Re: Neparasta sagadīšanās [02/08/2015 18:52]

Skaidrs, nekur neesat piedalījies.


Miķelis: Re: Neparasta sagadīšanās [02/08/2015 19:10]

Sarkanos strēlniekus 1938.gadā Staļins likvidēja tāpēc, ka viņi bija latvieši, tai skaitā Gustavu Kluci - vienu no pazīstamākajiem latviešu avangarda māksliniekiem pasaulē. Arsenālā pirms laiciņa bija izstāde. Tā kā sarkanā strēlnieku daļa arī ir mūsējā...


Ervins Krauklis Re: Neparasta sagadīšanās [02/08/2015 19:42]

Daļa OM ekspozīcijas veltīta Staļina režīma represijām, arī latviešu un citu nekrievu genocīdam 1937.-38. gadā.


Miķelis: Re: Neparasta sagadīšanās [02/08/2015 22:02]

Labi, labi Ervīn. Domāju ka politiskajās lietās esam domubiedri. Neviens jau nav pret OM, bet mēģina domāt racionāli. Kaut šo divu laukumu saistībā neviens to līdz šim nav darījis - tāds brīvais Šļūciens, ar gudrām sejām fonā. Un grib tik šļūkt tālāk - tur vēl divas viesnīcas, tur vēl ko pielipināt utt. Tā kā esam arhitekti - tad vajadzētu būt argumentiem un pretargumentiem, ne emocionālām cīņām. Tev neliekas, ka Andis piedāvāja labu kompromisa variantu, vienkārši kādam jāpārkāpj pāri savam lepnumam un jāseko labam padomam. Ja būvvaldē vai pieminekļos atradīsies viens EP - viss būs kārtībā...


Ervins Krauklis Re: Neparasta sagadīšanās [04/08/2015 09:05]

Vai tad "labais variants" jau saskaņots ar ZG un pārējiem divdesmit? Tad nu būs jāmet lepnums pie malas un jādiskutē par tām gropītēm, vienu mezglu un izmaiņām apdares tabulā, nevis sakrālo asi ar uzvaras stabu kā nācijas stūrakmeni.


Renārs Putniņš Re: Neparasta sagadīšanās [03/08/2015 11:15]

Vai tad Ervīn nepieņem, ka tas tāds gājiens ar zirdziņu, ied...st pirmajiem un lepni paziņot, ka "strelkinaš", lai laupītu Latvijai un latviešiem, patiešām aktīvos latviešus, kas nonesa KrImp, un līdz ar to garantēja daudzu tautu pašnoteikšanās tiesības. Tā lai Latvijai un latviešiem paliek tikai vātis( vy že ušerbnije ķerpili).


Miķelis: Re: Neparasta sagadīšanās [03/08/2015 11:46]

Nu leģionāri , Renār, parādīja ka latvieši vienmēr mācējuši karot. Kurzemes cietoksni tā arī sarkanie neieņēma. Tā kā sarkanie bendēja savus karavīrus nedarīja neviena armija - ar koka nūjām uzbrukumos sūtīja nocietinātiem vācu dzotiem.


Renārs Putniņš Re: Neparasta sagadīšanās [03/08/2015 12:55]

Ar leģionāriem ir mazliet skarbāk. Diemžēl bija izvēle bija starp diviem ļaunumiem, pasīva vēl pie tam( atšķirībā no streļķiem), starp Adi un viņa GrossDeuchland un sovoka cilvēkēdājiem, ne vieniem ne otriem brīva LR, LT,EE ( par ne autonomas) plānos neietilpa. LT ieņēma daudz lepnāku nostāju un savus vīrus uz Ada gaļasmašīnu nesūdīja, bet labāk paharasēja sarkanos pēc kara, un rezultātā dabūja vismaz leišu sarkanos un daudz autonomāku pārvaldi, nevis kā LV un EE- kur vecsovoka sarkanie pārņēma varu. Leģionāri ir diemžēl tikai upuri, ar ieroci gan, un kā reiz leģionāri ir OM tēma.

Par LR piederīgo kaujas iespaidu Kurzemes cietoksnī arī nepārspīlēsim, 19. no visas armijas grupas "Kurland" bija tikai 6-7%, pretī arī bija sovoka iesauktie latvieši ne mazākā skaitā 16k, sāpīgs vaidu karš piespiedu veidā.


Doktors Pacients: Re: Pienākas apbalvojums [03/08/2015 11:39]

Hm, tad jau visiem 20 protesta pret strēlnieku memoriālu pārveidošanu vēstules autoriem pienākas organizācijas "Eirāzijas tautas fronte" piemiņas medaļa - ordenis!?

Arhitektūra arvien vairāk pārtop politikā.

Interesanti, kuram to piešķirs, un kurš paņems?


Renārs Putniņš Re: Pienākas apbalvojums [03/08/2015 12:57]

Zaiga varēs medāli saņemt...


Ingurds Lazdiņš Re: Pienākas apbalvojums [03/08/2015 17:08]

varbūt nevajag tā aizpolitizēties?

manuprāt, runa ir vispirms par ĒKAS kā autentiska artefakta saglabāšanu.


Ervins Krauklis Re: Pienākas apbalvojums [04/08/2015 09:23]

Nepolitizēta diskusija par OM šodienas apstākļos vairs nav iespējama, tas laiks ir nokavēts. Jābūt laikam īstam arhitektam, lai neredzētu, ka OM tīri politiski ideoloģisku iemeslu dēļ šajā vietā ir kā dadzis acī ne tikai nedraudzīgajai kaimiņvalstij. Un kas gan cits, kā tīra politika ir ZG vēstules sakrālo nemaināmo objektu saraksts, asis un simtgades pieturas?


Andis Sīlis Re: Pienākas apbalvojums [04/08/2015 13:49]

Spēja atšķirt muļķīgu projekta risinājumu no nacionālā arhitektūras mantojuma un kultūrvēsturi neizčakarējoša, kas tur sarežģīts un politizējams?


Ervins Krauklis Re: Pienākas apbalvojums [05/08/2015 08:58]

Ja pareizi saprotu, padarīt projektu "gudru" var ar tām divām gropītēm, vienu mezglu un apdares tabulu labojumu? Tas taču lieliski, to vajag saskaņot ar kustības virsvadītāju ZG un uzsākt konstruktīvu sarunu ar OM biedrību.


Ingurds Lazdiņš Re: Pienākas apbalvojums [04/08/2015 14:50]

neko daudz nezinu par "asi" (nav ne mans hobijs, ne pārliecība), bet paldies par komplimentu, Ervīn (par '"īsto arhitektu" ;). Neesmu arī pret OM pastāvēšanu, darbību un attīstību. Domāju, arī vieta ir absolūti labākā (piemēram, neatbalstu OM pārnešanas ideju uz Stūra māju).

Bet - noteikti esmu pret esošās ēkas kā autentiska sava laikmeta arhitektūras un autoru ieceres degradāciju. Punkts.

Vai tas Tev tik iracionāli?

neķer kreņķi


Ervins Krauklis Re: Pienākas apbalvojums [05/08/2015 08:43]

Jā, man šķiet iracionāli piedalīties (manuprāt, nolaidīgi) novēlotā kampaņā, kur vienīgais dalībniekus vienojošais ir neļaut pārbūvēt (un tātad izmantot) ēku tiem, kuriem tā ir vajadzīga, veidolā, kurš publiski zināms jau kopš 2002. gada, un apmierina lielāko daļu no tiem, kuriem par šo jautājumu vispār ir interese. Šīs kampaņas rezultāts tās izdošanās gadījumā būs 1) jau ieguldīto līdzekļu zaudējums 2) iespējams daļējs pārējo saziedoto līdzekļu zaudējums 3) lielā mērā paralizēta OM darbība uz nezināmu laiku, atrodoties tam nepiemērotās telpās 4) OM aizvākšana (vismaz uz nezināmu laiku) no tam piemērotas, centrālas vietas 5) OM faktiski padarīts protokola apmeklējumiem nepiemērots uz nezināmu laiku 6) izrietošs liels sabiedrisks zaudējums 7) pati OM ēka stāvēs tukša un pamesta visu šo laiku, kamēr pēc pārbūves pretinieku "uzvaras" tie (kuri vispār saglabās interesi par "izglābto vērtību", un tādu nebūs daudz) strīdēsies, vai tajā ierīkot modernisma muzeju, strēlnieku muzeju, atstāt vai pārvietot, rīkot konkursu par ēku, laukumiem vai visu kopā, un tā bez gala.

Es neredzu, ka šī ēka ir tik sakrāli augstvērtīga tās tagadējā veidolā, ka saglabājama tajā (par to taču arī jums, dārgie kolēģi, domas dalās, skat. Sīļa skici!) par tik augstu cenu. Būtu sagaidījis no arhitektiem, kuri taču ir profesionāli sarežģītu procesu plānotāji un iesaistīto pušu interešu izpratēji, daudz gudrāku rīcību.


Ilze Martinsone, Arhmuzejs: Kur viņi bija ātrāk? [05/08/2015 11:18]

Sauklis "kur viņi bija ātrāk" ir demagoģisks - ir tikai normāli, ka 15 gadu laikā mainās gan sabiedības, gan profesionāļu viedoklis. Tad, kad gaisā virmoja idejas par ēkas nojaukšanu, iespējams, ka Birkerta vārds lēmuma pieņēmējiem likās arguments, lai celtni vispār nosargātu. Pēdējos gados virkne notikumu ir bijuši par iemeslu, lai mainītos attieksme pret padomju laika mantojumu: izstāde "Marta Staņa. Aiz dzelzs priekškara" (2010), ieguva arhitektūras Gada balvu, izstādes "Modris Ģelzis.Latvijas arhitekts. 20. gadsimts" (2011) rezultātā Ģelža projektētā ģimenes vasarnīca Pabažos tika uzņemta aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā - tā bija publiska akcija ar mediju un kultūras ministres līdzdalību, lai pavērtu ceļu uz oficiālu aizsardzību arī citiem padomju laika objektiem. Notikušas izstādes "Lia-Asta Knāķe. Latvenergo" (2013) un "Juris Skalbergs. Starp modernismu un postmodernismu" (2015), NRJA Venēcijas biennāles (2014) projekts izvirzīja problēmu, taču nebeidzās ar jautājumu "vai Latvijā ir modernisms", bet vainagojās ar virkni pieminekļu statusam pieteiktu objektu, no kuriem daļa to arī iegūs (šobrīd droši zinu par Latvenergo ēku un Oļģerta Kraukļa projektēto kinoteātri Daugavpilī). Esmu kuluāros runājusi ar VKPAI kolēģiem, un saprotu, ka aktuālajā kontekstā attiecībā uz Okupācijas muzeja pārbūvi būtu pieņemts cits lēmums. Diemžēl institūcija nevar mainīt viedokli tā, kā to var sabiedība vai indivīds.


Mākslinieks: Free your mind [04/08/2015 22:22]

Piedoduet, bet lasot šos komentārus, tomēr neatstāj sajūta, ka strīds notiek starp tiem , kas grib nepieļaut labas arhitektūras nepamatotu bojāšanu, un tiem, kas zin likumdošanu,meklē utis kažokā, bet neko jēdzīgu uzprojektēt nevar.


Ingurds Lazdiņš Re: Free your mind [04/08/2015 22:27]

nu, tad beidzot...)


Ervins Krauklis Re: Free your mind [05/08/2015 08:47]

Beidzot uzradās klasisks anonīms tīmekļa trollis, kurš apgalvo, ka oponenti "neko jēdzīgu uzprojektēt nevar"? Tiešām, balzāms (īsta?) arhitekta dvēselei!


Ingurds Lazdiņš Re: Free your mind [05/08/2015 12:26]

hm...interesanta Tev interpretācija...

bet, nu, Tavējā.

nekomentēšu


Mākslinieks: Free your mind and the rest will follow [04/08/2015 22:43]

Un vēl. izbrīna šo diskutētāju darba kvalitātes zemais līmenis. Jūs teiksiet, ka nevar salīdzināt, bet tomēr - nu salīdziniet vienu normālu jrt izrādi ( kaut vai to pašu Ziedoni un Visumu vai Oņeginu) ar pēdējā laika Rīgas centra arhitektūras darbiem- Galerija Rīga, Rīga plaza, Origo, Saules akmeni, stikla kasti pie bijušas viesnīcas Latvija .. nav labākie piemēri, bet tomer...Diena pret nakti... iejutiba / gaume pret Komerciju / necilvēcīgu mērogu. Un te saujiņa arhitektu aizstāv tiešām kvalitatīvu arhitektūru, un šie metās virsū ar savām normām un "ētiku" . Turieties.


Renārs Putniņš Re: Free your mind and the rest will follow [05/08/2015 08:32]

Pirmkārt, arhitekti nav mākslinieki, dramaturgi un citi tautas izklaidētāji, kuri manipulē tikai ar saviem resursiem, vai uz sitienu piesaistāmiem resursiem. Tā ka nesalīdzināsim nesalīdzināmas lietas.

Otrkārt, mākslas radošuma īpatsvars max. līmenī sasniedz ~20-30% arhitektūras objektā , ikdienā tas līmenis nav lielāks kā 5-10%. Pārējā "tumšā matērija" ir skaudra prakse, sveši resursi un pretrunīgas vēlmes , "lietpratīgās"sabiedrības vērtējums un vēlmes, birokrātija, jurisprudence, būvniecība utt. Mēs esam pakalpojumu sniedzēji, mēs atšķirībā no "māksliniekiem" neradām kaut kādus arh. objektus, tikai tāpēc ka mūsu ego to pieprasa, jo mūsu radošās izpausmes pat privātmāju gadījumā(pamatmaize visai arh. saimei) sasniedz 1/5 mEUR, nerunāsim par lielākiem un sabiedriskiem objektiem, un lai to mēs radītu, mums vajag Pasūtītāju, kam tā nauda ir un kuram ir tā nepieciešamība, mēs esam tikai pakalpojuma sniedzēji, daudz tuvāki savā būtībā advokātiem, kā mākslieniekiem.

Mūsu "radošā darba" realizācijas izdevumi (pat privātmājas līmenī) nav salīdzināmi pat ar liela dramaturģiskā darba izdevumiem, skulptūru, nerunāsim par gleznu, instalāciju vai interaktīvo mākslas darbu.


Ervins Krauklis Re: Free your mind and the rest will follow [05/08/2015 08:54]

"Māksliniek", ar saviem īstajiem vārdiem šeit nediskutē neviens no minēto objektu autoriem. "Stikla kastes" pie bijušās viesnīcas Latvija autors, savukārt, ir Jūsu minētās "saujiņas" sastāvā.


jtd: Ugunskurs (raganu sārts) [05/08/2015 12:26]

Piemetīšu vēl kādu pagalīti. Prievīšonkuļi un dzintarbrošiņtantes bija topā Atmodas laikā un viņu devumu tad noliegt būtu nepareizi. Šodien tā ir pagātne (vēsture), kaut viņu nodarīto mēs strēbsim vēl ilgi (viens no kliedzošākajiem piemēriem - milzīgais daudzums sēru dienu mūsu kalendārā). Un arī pielāgojušies viņi mūsdienu mežonīgajam kapitālismam diezgan labi (demagogi ir pieprasīti visos laikos). Attiecīgi šobrīd OM pusē es redzu tikai šos onkuļus un tantes (vēl ir arī konjunktūristi u.c. pielīdeņi), kamēr starp mūsu arhitektūras aizstāvjiem lupatdeķis ir daudz krāsaināks (gan arī ne bez traipiem).


Doktors Pacients: Re: Ugunskurs (raganu sārts) [06/08/2015 14:10]

Arhitektūras "aizstāvju" patieso interesi par padomju modernismu raksturo proporcija starp interesi par OM un 60. gados celto kinoteātra ēku Rēzeknē, kurai Other Side Studio nesen organizēja simboliskās bēres. Tā ir 128 pret 3.

Visa ši OM kampaņa ir varizejiska pašizrādīšanās.


Andis Sīlis Re: Ugunskurs (raganu sārts) [07/08/2015 13:06]

Es jau piedāvāju Tev apmeklēt pēcizglītības kursus, varbūt beidzot sāksi saprast ar ko arhitektūra atšķiras no Arhitektūras


Doktors PAcients: Re: Ugunskurs (raganu sārts) [07/08/2015 21:51]

Province pret Centru, bet tomēr proporcija nav normāla. Provincē modernisma propoganda ir daudz nepieciešamāka.


Jānis: Par Okupācijas muzeju [19/12/2015 16:46]

...Aicinājumā sakopt un saglabāt Okupācijas muzeja ēku esošajā veidolā, pamatoti uzsverot, ka pārbūvēta, ēka zaudētu arhitektūras vērtību un savas sūtības simbolisko svaru...

Kāpec gan nepamēģināt kautko jaunu? Savu laiku cien.arhitekti "brēca uz debesīm",ka atjaunotais Melngalvju nams ir plaģiāts. Nu un? Iet laiks cilvēkiem tas patīk .

Galu beigās- Okupācijas muzejs nav pasaules arhitektūras klasika. Savu potenci nākamajām paaudzēm (domāju) tas ir izsmēlis.Tagad nav vairs agrākās Str.laukuma kompozīcijas. Muzeja būvapjoms vairāk "neuzņem uz sevi" kā nozīmīgs laukuma kompozīcijas veidojoš objekts. Agrākā tīrā laukuma būvapjomu kompozīcija ir izjaukta.

Lai nāk jaunas vēsmas, kur problēma?


ppst: ppst [19/07/2017 12:00]

The Munster Fusiliers held a http://www.tomsoutletsol.us trench http://www.airmaxdiscountol.com on the http://www.air...etrosaleol.com left of http://www.pandorabeadol.com Loos and http://www.nikeverkoopnl.com they had http://www.itnikene.com suffered http://genuinbootsale.us severely. http://www.goo...daoloutlet.biz They had been http://www.bootugguoutlet.us in http://www.borlettoweb.com there http://www.bootcentreol.us for http://www.hugobossol.us eight http://www.adi...discountols.us days, http://www.reebokol.us and the big http://www.jordans11retros.us German http://www.adi...discountol.com guns were http://www.chronopost.fr active http://www.nik...maxskorsup.com all the time. http://www.tomsoutletgon.us In one place the http://www.yeezysboost350ol.us trench http://pandoraocharms.us was filled http://christi...utinfrsale.com in http://www.canadagooseosal.top for a http://tomsshoeswomenol.us distance of http://www.des...ikeairmaxs.com three http://www.pandoracharmsol.com hundred yards. http://www.kobe9nikesos.us Think of what http://www.jor...toreoutleto.us that http://www.nikepascherfefr.com means. Two http://www.nik...nentekoopo.biz hundred http://www.nikebutikdk.com men manned http://www.pandorajewelrysol.us the http://www.nik...aussuresfr.com deep, cold http://www.retro23saleol.us alley dug http://www.yeezyboostsalesos.us in http://www.mktotesol.com the http://www.pan...icialstore.com clay. http://www.can...ckoronline.top The http://www.fortomsonsale.us shells fell all round the spot, the http://www.sheepskinuggsaleo.us parados http://www.nikeairobchodcz.com swooped http://www.nik...orystoreos.biz forward, http://www.nikeshoxsaleo.com the http://www.airmaxsalestoreol.us parapet http://www.tomsforsaleo.us dropped back, http://cheapnikesaleol.us they http://www.nik...espaschero.com were http://www.nik...bootoutlet.com jaws which http://www.nik...orystoreol.com devoured men. http://www.dou...onclerolfr.com The soldiers went http://www.nikeolshoestore.us in http://www.off...nclerstore.com there, into http://airjord...trosoutlet.com a http://www.esnikesol.org grave that closed like http://www.uggpascherofr.com a http://www.off...gionoutlet.com trap. None http://www.tie...futbolnike.com could escape. http://www.adidasfluxol.com When we http://retro23onsaleso.biz reopened the trench, http://canadagoosewsaleo.com we http://www.adyeezysale.top reopened http://www.adidasnmdsaleo.top a grave and took out the dead.

The http://www.chr...hoessaleol.top night http://www.adi...upersaleol.top we http://www.vansshoessalesos.us came to relieve those http://www.uggolcleance.us who http://www.rbsalestoreol.us remained http://www.pan...toresaleol.top alive was http://www.salerbolo.us clear and http://nikeoutletstoreol.us the http://www.nikeolno.org stars http://www.adyeezysaleso.us stood out cold http://www.hoganoutletols.com and http://www.can...sesaleolca.top brilliant http://www.monclerjacketol.com in the http://www.adidasneosaleo.top deep http://www.nikefreestoreol.com overhead; but a grey haze enveloped http://www.monclersaleol.top the http://www.off...outletstore.us horizon, and probably http://www.nikeadidasoes.top we would http://www.tomssalego.us have rain http://www.nikehuaracheos.us before the http://www.ugg...eofficialol.us dawn. The http://www.pandorauoutlet.com trenches http://www.air...achenikeol.com here were http://www.air...outiquefem.com dug recently, makeshift[222] alleys they were, insecure and http://www.topsneakersaleo.us muddy, http://www.frmksale.biz lacking http://moncler...utletstore.com dug-outs, http://www.longchampols.com fire-places, http://www.nikehuarachesos.us and http://www.mon...cialoutlet.com every http://www.nik...smagasinfr.com accommodation that http://www.nik...haussurefr.com might http://www.nikemaxpaschero.com make http://www.coa...torystoreol.us a soldier's http://www.nikesaleolstore.us life http://www.adidasnmdol.com bearable. http://www.schuhnikeairde.com They http://www.boostyeezysaleol.top were http://nikestorejordanos.us fringed with http://www.adidasoriginalol.com dead; http://www.tomswomensol.us dead soldiers in http://www.goe...nikesalenl.com khaki lay http://www.airmaxnikeskodk.com on http://www.nikebotystore.com the http://www.zapatosdenikesp.biz reverse http://www.uggoloutle.us slope http://www.bot...oldesalida.com of the http://www.chr...outinheelso.us parapet, http://www.sneakersalesos.us their http://www.nikestoreol.com feet in the grass, http://www.off...outletstore.us their http://www.2017hoganoutlet.com heads http://www.jordansaleol.com on the sandbags; http://www.nikeairmax90ous.us they lay http://www.mkb...lesoutletol.us behind the parados, on the levels, http://www.conversesalestore.us in http://www.rbsalook.us the woods, everywhere. http://www.yeezysaleol.us Upwards of http://www.nik...sdiscountos.us eleven thousand English http://www.nik...erbootstore.us dead littered the http://www.chr...louboutinol.us streets of http://www.mksbagsaleol.com Loos http://www.sor...agasinnike.com and http://www.retrojordansol.us the country round http://www.air...aschernike.com after http://fitflop...cialoutlet.com the http://www.esadidasol.com victory, and many of http://womenstomsols.us these were http://www.mkoutletsaleol.top unburied yet.

A http://www.pandorabeadsol.com low-lying country, http://www.tomscanvasgo.us wet fields, stagnant drains, http://www.goodsneakerso.us shell-rent roads, ruined houses, http://timberlandbootol.us dead http://www.itmksale.org men, mangled horses. http://www.huarachenikesale.us To us http://www.bootsaleo2017.us soldiers this http://www.xtend.biz was the http://www.nladidas.top only http://www.tomsolsaleto.us apparent result of the battle of Loos, http://www.fashionbagsalesos.us a battle in http://www.adidasolsale.com which we http://www.adsuperstarfr.com fought at http://www.topsneakersol.com the http://www.adyeezysaleot.top start, a battle http://www.nikebestsaleol.us which http://www.pradabagsaleo.com was http://www.airmaxtnpaschero.com not http://www.uggmtoutlet.us yet http://www.nikeairmaxsalo.us ended. http://www.top...louboutinf.com We http://www.ajlbkshoe.us knew nothing http://www.nikesaleol.top of the http://www.tnpaschernike.com bigger issues http://zulurunner.com of the http://www.jordanshoesolg.us fight. http://www.teflalumni.com We http://www.coachstoreoutleto.us had http://www.airmaxsaleol.us helped to http://www.goodssaleol.com capture several http://lebrons11sale.us miles of http://www.adnmdstsaleo.com trenches and http://www.mkbagoutletol.com a http://www.uknikeol.net few miles http://www.nik...maxcheapsos.us of http://www.nikerosherunol.us country. We http://www.nik...outletstore.us brought http://www.pandoraolstore.com our guns forward, built new http://www.nikesalestoreso.us emplacements, to find that the enemy http://www.off...outletstore.us knew http://www.nikeairpaschero.com his http://www.mon...tletstoreol.us abandoned territory http://www.nikeshoessalees.com so http://www.com...ikeairmaxq.com well http://www.off...erbootstore.us that http://www.tomsonsaleo.online he easily http://www.pandoranoutlet.com located http://www.wintergoodsol.com the positions of our http://www.storenikesfr.org batteries. Before http://nikeshoefactoryo.us the http://www.mon...outiqueofr.com big http://www.ugsaleol.top fight http://www.nlnikestore.com our guns round Les Brebis and Maroc were practically immune from observation; http://www.mon...paschersos.biz now http://www.boo...letpascher.top they were shelled http://www.chr...eelssaleol.top almost as soon http://www.nikeairmaxshoesol.us as they were placed. http://www.uggpaschero.com We thrust http://www.yeezyadol.us our http://www.nik...damenschuh.com salient http://www.air...erkaufende.com forward http://www.aj23chaussure.com like a duck's http://www.boutiqueuggsofr.top bill, and http://www.nikestoreolsale.com our trenches were subject to http://www.tru...ionjeansols.us enfilade http://www.can...eoutletols.com fire and in http://www.uggpascherlfr.com some[223] sectors http://www.pol...reoutletol.com our http://www.chr...uboutinups.com men http://www.newnikeairmaxos.us were http://www.pan...braceletol.com even shelled from http://www.huarachenikeol.com the rear.


Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.