a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Alekša skvēra dizaina koncepcija gatava

<< Notikumi

Alekša skvēra dizaina koncepcija gatava

Maija beigās Sarkandaugavā tika rīkota Labas vietas TALKA, aicinot apkaimes iedzīvotājus kopā ar profesionāļiem radīt idejas Alekša skvēram. Nu ir tapusi skvēra koncepcija, kas paredz gan saglabāt esošos zaļumus, gan papildināt ar elementiem, kas apmierinātu iespējami daudzas sarkandaugaviešu vēlmes.  

Eiropas kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 pilotprojekta Labas vietas TALKA organizatori šī gada 31. maijā Sarkandaugavas apkaimes iedzīvotājus aicināja kopā radīt idejas apkaimes publiskās ārtelpas pārveidošanai. Vieta, par kuru iedzīvotāji apmainījās idejām pašlaik ir neviesmīlīgs un tukšs skvērs pašā Sarkandaugavas centrā, Tilta un Alekša ielu krustojumā. Alekša skvērs ir viena no apkaimes pamanāmākajām vietām, kas nepelnīti ir atstāta novārtā. Ikdienā to šķērso un garām iet ievērojams skaits Sarkandaugavas iedzīvotāju, kā arī blakus tam atrodas sabiedriskā transporta pietura, ko kā pārsēšanās punktu izmanto arī tie, kas dodas tālāk uz Vecmīlgrāvi, Jaunciemu un Vecāķiem. Līdz šim skvērs ir vāji apsaimniekots, ar gadiem tajā pazuda visi soliņi un atkritumu urnas, naktīs un gada tumšajā laikā skvērs ir vāji apgaismots.

Labas vietas TALKAS projekta ideja bija radīt vietu spēlēm pilsētas publiskajā telpā — vietu, kur labprāt kopīgi laiku  pavadītu gan lieli, gan mazi. Izmantojot Ideju Talkas metodiku un izspēlējot ideju ģenerēšanas spēli vietējie iedzīvotāji radīja vairāk kā 2000 idejas, kurās atspoguļojās interesanti labiekārtojuma, dizaina un vides objekti jeb spēles pilsētas telpā. «Projekta telpiskā koncepcija interpretē Alekša skvēru kā galda spēles laukumu. Tajā ir 12 lauciņi nelielu istabu izmērā, uz kuriem izvietotas figūras — mēbeles, ar kurām ikviens var rīkoties pēc saviem ieskatiem. Laukumā izvietotie elementi atspoguļo Labas vietas TALKAS apkopotās vietējo iedzīvotāju vajadzības un radošās idejas. Tie kalpo gan ikdienišķām nepieciešamībām — apsēsties, novietot divriteni, pastaigāties ar bērniem, suni, gan ļauj katram lietotājam atklāt pašam savu izmantošanas veidu — pakāpties augstāk, vingrot, apvelt tos otrādi, izjaukt vai sakārtot,» skaidro viena no projekta dizaina koncepcijas autorēm Evelīna Ozola.

Galvenais dizaina pamatnosacījums, kas izriet no iedzīvotāju vajadzībām un idejām bija fundamentāli neiejaukties telpā, bet radīt asociācijas, kā arī iespēju transformēt telpu atbilstoši sabiedrības tā brīža vajadzībām — apkaimes notikumiem. Šajā publiskās ārtelpas dizainā — dizaineri ir paši iedzīvotāji (meta dizains). Spēles noteikumi ir uzreiz skaidri — tā ir spēļu laukuma iekārtošana. Skvēra labiekārtojumā uzsvars tiek likts uz funkcionalitāti un izmantojamību, kā arī sociālo aspektu — komunikāciju un sadarbību.

Alekša skvēra projektu Labas vietas TALKAS organizatori prezentēja 24. jūlijā Rīga 2014 informatīvajā telpā Esplanādē un 25. jūlijā Alekša skvērā Sarkandaugavā, lai iegūtu vēl pēdējās atsauksmes un viedokļus. Skvēra labiekārtojuma projekts tiks praktiski īstenots dabā un septembra beigās ir paredzēta iedzīvotāju darbnīca — talka. Skvēru ir plānots papildināt arī ar jauniem apstādījumiem, kas papildinās vietas vizuālo izskatu. Pilnībā ar skvēra dizaina projektu var iepazīties Sarkandaugavas filiālbibliotēkā, kur tas būs apskatāms visu augustu.

Labas vietas TALKAS  projektu īsteno biedrība Ideju Māja un Laikmetīgās arhitektūras informācijas centrs sadarbībā ar Sarkandaugavas attīstības biedrību. Labas vietas TALKA  ir pasākumu cikls, kurā apkaimes iedzīvotāji kopā rada idejas kādai konkrētai pilsētas vietai ar mērķi to uzlabot, padarīt drošāku un interesantāku un tas ir Eiropas kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 pilotprojekts tematiskajā līnijā Ceļu karte.  Pēc veiksmīgas projekta realizācijas projekta iniciatori ar Labas vietas TALKĀM plāno strādāt arī citās Rīgas apkaimēs.

_MG_5559.jpeg_MG_5764.jpeg_MG_5773.jpeg_MG_8395.jpeg_MG_8678.jpeg_MG_8679.jpeg_MG_8705.jpeg01-Sarkandaugava-Process-1.jpg01-Sarkandaugava-Process-2.jpg02-Sarkandaugava-Axo.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-1.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-2.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-3.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-4.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-5.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-6.jpg03-Sarkandaugava-Kolekcija-7.jpgSarkandaugava1.jpgSarkandaugava6.jpgSarkandaugava7.jpgSarkandaugava.jpg
saņemti 9 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.