a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Edgaram un Ainai Šēnbergiem veltīta izstāde

<< Notikumi

Edgaram un Ainai Šēnbergiem veltīta izstāde

Turpinot pārskatīt priekšstatus par padomju perioda arhitektūras mantojumu, 18. aprīlī plkst. 17.00 Arhitektūras muzejā tiek atklāta izstāde Edgars un Aina Šēnbergi. Modernisti, kas pirmoreiz pievēršas arhitektu pāra radošajai darbībai. Arhitekti 20. gs. 50.–80. gados radīja virkni sabiedriski nozīmīgu ēku gan kopīgi, gan katrs atsevišķi, tostarp Bauskas restorāns Pilskalns un nemirstīgā Skrīveru kafejnīca Klidziņa bija kulta vietas arī tiem, kuri neko nezināja par arhitektūru.

 Arhitekti pārstāvēja paaudzi, kas dzimusi un augusi Latvijas brīvvalsts laikā, bet studijas uzsāka pēc Otrā pasaules kara. Par spīti okupācijai ieaudzinātie valsts jauncelsmes ideāli spilgti izpaudās arhitektu radītajos projektos un personīgajā pārliecībā. Šēnbergi izcēlās ar racionālām, rūpīgi pārdomātām un iespējami kvalitatīvi celtām ēkām. Šīs paaudzes arhitekti bija pārliecināti modernisti, kas sevi apzināti tā pozicionēja pat vēlākos gados, kad arhitektūrā ienāca nākamās stilistiskās tendences — reģionālisms un postmodernisms.

Ainas Šēnbergas radošo darbību ietekmēja padomju sistēmas attieksme pret sievieti – arhitekti. Lai arī komunistiskais režīms oficiāli sludināja dzimumu līdztiesību, sadzīvē arhitektēm bija daudz grūtāk realizēt savus projektus un uzņemties vadību darbā pie lielāka mēroga objektiem. Līdzīgi kā citās padomju republikās, arī Latvijā laulāto radoša sadarbība nereti kļuva par arhitektes profesionālo stratēģiju. Tāpēc Ainai un Edgaram ir gan kopīgi projekti, gan daudz savstarpēju radošu aizguvumu.

Atlasītie projekti raksturo Šēnbergu radošā rokraksta līdzības un atšķirības, arhitektu sadarbību un savstarpējos iespaidus, kā arī karjeras attīstību un virzību no domubiedru līdz konkurentu statusam ne vien profesionālajā, bet arī personīgajā dzīvē. Tam ļauj izsekot sešas tematiskas sadaļas, kas savstarpējā salīdzinājumā atklāj katra arhitekta laikā no 50. gadu beigām līdz 80. gadiem radītos projektus.

Izstādes kuratore — Karīna Horsta, māksliniece — Zane Kalniņa.

Izstāde turpina Latvijas Arhitektūras muzeja izstāžu sēriju, kuras mērķis ir pārskatīt priekšstatus par 20. gs. 60.–80. gadu arhitektūru Latvijā, kas ir apdraudēta, jo tiek negatīvi asociēta ar padomju laiku.

PLAKATS-SENBERGI-650px.jpgEdgars Šēnbergs. Mets kafejnīcai-veikalam “Klidziņa” Skrīveros. 1963Edgars Šēnbergs. Jūrmalas atrakciju komplekss „Daile”. 1976Edgars Šēnbergs. Rīgas 7. vidusskolas (tag. Natālijas Draudziņas vidusskola) piebūve. 1981Aina Šēnberga. Universālveikals “Liedags” Slokā. 1962–1965Aina Šēnberga. Mets Profesionāli tehniskajai celtnieku vidusskolai Stučkā (tag. Aizkraukle. 1975Aina Šēnberga. Cēsu Autokombināta AK-9 fasādes fragments. Jāņa Poruka ielā 8. 1978

Raksts publicēts: 16/04/2018

Teksts:
Karīna Horsta, Izstādes kuratore
Ilze Martinsone, Arhitektūras muzeja vadītāja

Edgars Šēnbergs. Aizmirstais modernisms 
Edgars Šēnbergs [1923—2016] 


Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.