a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Barikāžu laukuma konkursa rezultāti — žūrija vīlusies

<< Projekti

Barikāžu laukuma konkursa rezultāti — žūrija vīlusies

Decembra beigās noslēdzās konkurss Barikāžu laukumam, — vietas labiekārtojumam un piemineklim, kas pilsēttelpā atgādinātu par nozīmīgo Latvijas vēstures notikumu. Konkursa darbu izvērtēšanai bija piesaistīta plaša un kompetenta žūrija, kas galu galā nevienu darbu neatzina par godalgas cienīgu, piešķirot vien trīs veicināšanas prēmijas.  

Komentāri:

Juris Švalbe: ... akls dzimst ... [12/01/2017 20:32]

esmu pārliecināts un tas izpildās praksē ,ka nekad nevienā Konkursā tādā steigā rīkotā , nekāds rezultāts netiek sasniegts , pie kam ar rīstīšanos ; tas dažu nedēļu piešķirtais pagarinājums barikāžu konkursam drīzāk traucēja , nekā kaut ko deva . Nu labi , ka VKPAI VISMAZ drusku attapusies un noņem savu prasību par kalnu priedi , savukārt dome /RS, to stabu novāks . Arī tas jau ir rezultāts ! Cerams , ka turpmāk ,, iepirkumu ,,/ konkursu rīkotāji apjēgs , ka tik nopietnas lietas / tēmas risinājumi ir jānobriedina , jāiznēsā , jāļauj nogatavoties ! Ja nākošajam u.c. Konkursiem 2 mēnešus nedos , tad arī nākošajā riņķī un citos , rezultāts būs iepriekšējais !


Mākslas mīļotājs: jautājums organizētājiem [13/01/2017 10:33]

Kāpēc visi brīvie laukumiņi Vecrīgas teritorijā obligāti jāpiepilda ar sasteigtiem projektiem? Kāds ir pasūtījuma mērķis un kam pieder iniciatīva? Nesaprotams Broka ieteikums novākt visu, kas šajā vietā atrodas, lai varētu tur pulcēties. Lieciet koku mierā! Turklāt barikāžu piemiņas zīmes jau sen atrodamas gan pie Saeimas, tātad visai netālu no ieplānotās vietas, gan Zaķusalā, kur ir ļoti lielas pulcēšanās iespējas.


Arhitekte: Less is more [14/01/2017 12:22]

Varbūt ir vērts vienkāršot ideju konkursa dalības kārtību. Līdzīgi kā visu slavētajā igauņu vid sistēmā. Ļaut iesniegt darbus digitāli. Bez drukātām planšetēm un izgatavotiem maketiem.

Un paredzēt adekvātu prēmiju par ideju, autora darbu.

Kā redzams, tiem kam ir resursi, kas pastāvošajā sistēmā ir iedzīvojušies, ne vienmēr ir ko teikt.

Redzēju kolēģa neiesniegto darbu, izcils.


Arhitekte: Re: Less is more [14/01/2017 12:50]

Bet izvēlētā novietne tiešām ir neatbilstoša. Tai ir jābūt nevis 'garām ejošai', bet 'klāt esošai'.

Labi, ka pēc 17 dalībnieku idejām, izdrukātām planšetēm un izgatavotiem maketiem konkursa organizatori ir to sapratuši.

Piemēram, skvērs pie Pulvertorņa būtu telpiski atbilstošāka vieta.


Juris Švalbe: J uris Švalbe [18/01/2017 13:28]

laukums ir laukums - tas vienmēr ir šķērsojams , nav nekāda dalījuma - to drīkst šķērsot , bet to nē un ir tikai normāli ,ja tajā ir kāda skulpturāla dominante , tāda ir tradicija , jau no mozes laikiem , priekš tam jau tie laukumi ir , bet pilsētvidē , ne jau priekš - kalnu priedēm vai plikiem stabiem ! Barikāžu laukums dotajai tēmai ir gana labs , izsauļots , pilsētvides dažāds ... tikai mākslinieki ir vīlušies / vīlušies pavirši fiksajā , vieglprātīgi bezatbildīgajā Metu Konkursa rīkošanas imitācijā ! Mūsu vēstures nenopietnajā izvērtējumā ! Barikādes bija nopietna lieta , bet Metu Konkursa organizēšana vien aroganta , ciniska frivola vulgaritāte ... - kāda šodien ir visa valsts pārvaldes / administrācijas izturēšanās pret speciālistiem , tā teikt : ko gribējāt , to dabūjāt !Tas attiecas arī uz Jūsu , cienījamā - arhitekte- izpratnes nepietiekamību par tēmu .


Mākslas mīļotājs: Re: J uris Švalbe [18/01/2017 14:43]

Nosaukt šo mazo saliņu par cienījamu pilsētvides laukumu ir diezgan ambiciozi. Nav nekādu tradīciju katrā brīvā krustcelē kaut ko no tēlniecības "iedēt". Turklāt barikāžu vēsturiskā piemiņa nav balstāma uz gana labu izsauļojumu. Nenopietni un pavirši.


Arhitekte: Re: J uris Švalbe [20/01/2017 13:15]

Labi, ka dalībnieku un žūrijas vidū ir aicināti arī arhitekti. Bet būtu nepieciešami arī sociālie antropologi, digitālās tehnoloģijas.

Problēma rodas no šaura skata. Šodien arī tēlniecība vairs nav tikai tēniecība.


Garām gājējs: .. [14/01/2017 23:16]

"RD Satiksmes departamenta prasība — saglabāt esošo satiksmes organizācijas shēmu, ir kavējušas dalībnieku radošo domu."

Satiksmes departaments kā vienmēr uzdevumu augstumos! Rīgā pilsētvide stagnē un turpinās iesūnot "pateicoties" šim arhaiski domājošajam kantorim..


Koļa: Soļotājs [15/01/2017 14:33]

Ļoti labi, ka konkurss izgāzās. Tajā vietā neko vairāk par puķu dobēm neprasās.


Valdis Liepa: Ne tauta pret tautu - visas kopā pret tumsu [16/01/2017 14:08]

Gļebs Panteļejevs: šašliki un gara nabadzība [16/01/2017 18:47]

Esmu patiesi pārsteigts par A.Sīļa vērtējuma plebejisko toni un formu. Nedomāju, ka "pieredzējušā žūrētāja" un augsta līmeņa profesionāļa - praktiķa cienīgi varētu būt apzīmējums "gara nabadzība" un šašliku piesaukšana nopietnā tekstā. To varētu piedod vidusmēra mietpilsonim, bet ne vietējā mēroga starchitectam . Jāatzīst, ka mūsu projektam GS991 izvēlēta abstraktā tēlniecības valoda ar ļoti lielu vispārinājuma pakāpi, kuru tiešām ir grūti nolasīt, redzot pasauli caur glamurīgi - praktisko vai didaktisko naratīvu prizmu. Gandrīz jebkuram abstraktās dabas mākslas objektam var pierakstīt priekšmetiskās asociācijas. To līmeni nosaka skatītāja personīgā pieredzes un intelekta bagāža. Par Sīļa ieraudzītiem "šašliku iesmiem" runājot, nāk prātā vecā anekdote:

-Par ko domā zaldāts, skatoties uz ķieģeli? -Par meitām. -Kāpēc? -Tāpēc, ka viņš vienmēr par tām domā.

Histēriskums projektu vērtēšanā ir ļoti izplatīta žūriju metode pēdējo gadu pilsētvides mākslas konkursos Rīgā, kas arvien padziļina krīzi Latvijas pilsētvides tēlniecībā un tuvina to galīgai iznīcībai, "puslīdz skolotām" indivīdam ir jāsaprot šī cēloņsakarība.


l: Re: šašliki un gara nabadzība [19/01/2017 10:57]

Nav jau Sīlis nekāds starchitekts. 90-os - varbūt, bet ne jau šodien.


...: Re: šašliki un gara nabadzība [19/01/2017 16:49]

Nu Sīļa kungs māk izteikties tikai tā, tikai paša zīmētais ir izņēmums. Un šoreiz mērķis ir sasniegts- izdevās aizvainot. Nekreņķējies, vairākiem no darbiem nudien nav vainas, bet tā vieta ir pārāk diskutabla, un tur nu pati žūrija vainīga- jau pirms konkursa tas nebija nekāds noslēpums, bet kuram tīk spogulī skatīties.


Arhitekte: Re: šašliki un gara nabadzība [20/01/2017 13:19]

Gļeba priekšlikums viennozīmīgi ir vislabākais. Un nebūtu pārējā graujošā fona, viņš būtu viens no skaistajiem uzvarētājiem.

Neņem ļaunā, Gļeb, sīļiem tās zīles jāstāda...


Andis Sīlis Gļebam par; šašliki un gara nabadzība [22/01/2017 23:13]

Dārgais Gļeb, lūdzu piedod, žūrijas teksts nebija domāts kā personīgs, gluži otrādi - man patīk lielākā daļa Tavu darbu un to abstrakcijas pakāpe, ar kuru šoreiz, manuprāt, ir nogājis greizi. Mēģināšu pamatot savu viedokli, atturoties no LV tik iecienītās ad hominem argumentācijas metodes, izvirzot divas tēzes -

1. Tava darba paskaidrojuma rakstā verbalizetā ideja runāt par "Gara spēku" kā "ideālu substanci, nemateriālu, tīru enerģiju" un raisīt "vairākus asociāciju līmeņus" ar apmēram metru platām, 90 grādos sastutētām nerūsējošā tērauda plāksnēm trīsstāvu mājas augstumā, ir teorētisks un konceptuāls pārpratums, kam ir visai maz kopīga ar man tuvo un tīkamo abstrakto mākslu. Tas ir un paliek mēģinājums lietot "attēlojuma" metodi vizuālai iztēlei netvaramai ētiskai kategorijai. Darbs savos izmēros, materialitātē un formā nu galīgi nav abstrakts - drīzāk jau salīdzinoši naratīvs un ar plašu [lasi - nekontrolējamu] asociatīvo variabilitāti. Tu pats biji tālākajās skaidrojuma versijās aizpeldējis līdz "cilvēka gribas veselumam" un "barikāžu ugunskura dūmiem", kā rezultātā, piedod, bet mani drusku nošķebināja un gadījās turpat paskaidrojuma rakstā prognozētā "sinerģija un rezonanse" - iztēle bez kāda mākslinieciska entuziasma salaida to "Gara uz augšu tiekšanos" kopā ar maketā mērogā 1:1 redzamo tā attēlojumu šašļika iesmu reālistiskā formā. Tieši no "abstraktās tēlniecības" kvalitātes viedokļa, mēģinājums ugunskura dūmu metaforas asociāciju sagaidīt no 12 metrīgiem tērauda stabiem + vēl nez kādā veidā tos dūmus sasaistīt ar "Gara spēku" un to visu ar barikāžu notikumu epohālo, metafizisko, gandrīz mitoloģisko pamatbūtību, man nešķiet pieņemams, jo ir pilnīgi pretējs komentārā piedēvētai "lielai vispārinājuma pakāpei".

2. Var jau būt, ka man un citiem žūrijā tiešām ir problēmas ar spēju domāt abstrakti. Otrai tēzei par Tavu neapmierinātību ar manu līmeni neveiklajos mēģinājumos "pierakstīt priekšmetiskas asociācijas" Tavam "abstraktas dabas mākslas objektam" izmantošu paša komentārā piedāvāto anekdoti "par ko domā zaldāts skatoties uz ķieģeli - par meitām". Lūdzu izdari sekojošu lietu - paņem visparastāko ķieģeli, sānus drusku pievīlē - lai izskatās kā vijolei, resnākajā galā pa vidu iegravē strīpiņu, tievākajā proporcionāli krūšu rajonā divus knapi redzamus caurumiņus. Tad paņemam Tavu konkursa maketu vai vizualizācijas, un ejam gan pie vienkāršajiem mietpilsoņiem, gan pie mākslas zinātniekiem un kritiķiem. Deru uz kasti laba konjaka - uz jautājumiem "sieviete versus ķieģelis" un "šašļika iesmi versus gara spēks" 95% atbildēs ne jau Taviem argumentiem par labu. Tāpēc nepiekrītu pārmetumiem par Tava darba uztvērēju nespēju gana labi abstrahēties un palieku pie savas tēzes - konkurss un darbi drīzāk apliecina gara nabadzības, nevis spēka klātbūtni. Manuprāt šos notikumus var iemūžināt nelietojot ne ugunskura, ne dūmu, ne zobena, ne prettanku krustu ne tamlīdzīgas metaforas, nu…. piemēram, kā Eisenmans Berlīnē nogalētiem Jūdiem veltītajā memoriālā - patiešām abstrakti un patiešām emocionāli iedarbīgi, simboliski un notikumam atbilstoši.


....: Re: Gļebam par; šašliki un gara nabadzība [24/01/2017]

Kāpēc Tu pieteicies žūrijā, ja uzskati, ka " nav iespējams lietot "attēlojuma" metodi vizuālai iztēlei netvaramai ētiskai kategorijai?" Ko Tu tur darīji?


Andis Sīlis Re: Gļebam par; šašliki un gara nabadzība [24/01/2017 12:10]

Cerībā, ka uzdevums tiks risināts a la Eisenmana Berlīnes vai ntos citos zināmajos abstrakti/konceptuālos variantos


Kārlis: Re: Gļebam par; šašliki un gara nabadzība [24/01/2017 13:01]

Četros kvadrātmetros, ko neaizņem īpašā priede?

Salīdzināji gan Eisenmanu- hektārus ar marmora bloku laukiem pret mazo pleķīti, kkur pilsētas nekurienē!

:D


Andis Sīlis Re: Gļebam par; šašliki un gara nabadzība [24/01/2017 16:20]

Abstrakti var domāt arī vienā m2... ja bikses netraucē


Kārlis: Re: Gļebam par; šašliki un gara nabadzība [24/01/2017 16:27]

Paldies par atbildi.

Gaidam Jūsu ģeniālo priekšlikumu.


Ansis: Par skaistu un akurātu attieksmi [17/01/2017 20:01]

Vai pasākuma rīkotājiem par to netika samaksāts - ja pietrūka uzņēmības un iedvesmas publicēšanai dot dalībnieku iesniegtos kvalitatīvos materiālus digitālā formātā, nevis ar telefonu fotografēt planšetes novietotas uz taburetēm, kas kopumā izskatās kā tālas lauku skoliņas švakāko diplomdarbu izstāde?


Šašliks: Re: Par skaistu un akurātu attieksmi [18/01/2017 14:07]

Žūrija vienkārši atstāja sev iespēju sanākt kopā vēl neskaitāmas reizes atkārtoti. Atcerēsimies santabarbaras cienīgo epopeju ar okupācijas pieminekli.

Neilandam vajag vēl vienu veicinašanas prēmiju par origjinālo noformējumu.


arhitekte: darbu attēli [18/01/2017 16:19]

Konkursa darbu attēlu kvalitāte ir necieņa pret autoriem un pret pašu portālu.


Jānis: Piedodiet, [18/01/2017 22:30]

Bet nākas piekrist A.Sīlim


Jurka: Par gara nabadzību... [19/01/2017 16:01]

Gara nabadzība izriet no kopējā valsts stāvokļa, no uzstādītajiem mērķiem, konformisma procenta un spējas sevi redzēt vai neredzēt pasaules kontekstā vai konkurētspējas.

Gara nabadzība izpaužas racionālu lēmumu pieņemšanas neesamībā valsts pārvaldē un dabīgi projicējas uz visām mākslām. Mēs runājam ka vajadzētu noķert igauņus, bet ne ,piemēram, vāciešus.

Ambīciju trūkums, veselā saprāta iztrūkums lielu projektu ( Rail Baltic, dzelzsceļa elektrifikācija, ostu noslodze utt. ) realizācijā atsaucas uz vispārējo valsts ekonomisko stāvokli - sociālo nevienlīdzību, "maksas" medicīnu, tautas degradāciju ar "mūžīgiem" svētkiem, nevajadzīgiem pieminiekļiem utt. "Sviesta Ulmanis", piemēram, kaut Kārļa Ulmaņa kauli balē kaut kur Sibīrijā.

Mēs esam ,piedodiet, mankurtu un idiotu nācija, ko pierāda Strēlnieku muzeja epopeja, un to diez vai var vairs labot.

Gļeb, Ilūzija un īpatnēja valstisku melu forma pareizināta ar sabiedrības sašķeltību rada valstiska pagrimuma laikmeta zīmi. To tad arī vajadzēja abstrahizēt, pa Pierēm vajag sist, ne pleciem...


Nufs: Plakanais [20/01/2017 15:28]

Arhitektu veidojumus vajadzētu vērtēt .tikai tēlniekiem.Savādi .tāda uzurpācija vien sanāk.


Māris Kārkliņš: Muļķības triumfs [21/01/2017 13:52]

Vienam muļķim kautkas ienāk prātā,un tā kā viņš ir aizgulējies Priekšnīeks,kurš

nav atcerējies LR 100 gades tuvošanos,seko pavēle zibenīgi rīkoties.Un vesels bars muļķīšu,kuri ir lielā muļķa - Priekšnieka-padotie,galviņas klanot skrien un

sagatavo konkursu vienalga kur un vienalga kam.Un tad vēl trešā muļķīšu grupa,

kuri piekrīt "žūrēt " šo vienalga kur un vienalga kam konkursu.Vai tad jūs kāds

spieda piedalīties darbu vērtēšanā.Vai tad jūs nepaskatījāties,kāds "nelaukums"

izvēlēts un kādas dievišķīgas prasības ir konkursa noteikumos ? Rezultātā vilšanās! To vajadzēja saprast jau sākumā !

Aizejiet vēlreiz uz šo vietu un saskaitiet,cik "ceļu satiksmes zīmes" ir uzstādītas

ap laukumiņu. Tām tur jābūt- neviens tās nenovāks.Arī tramvaja kontakttīkla

stabu neviens nenovāks,jo tas tur nepieciešams.Un arī kalnu priedi nevajag

nīdēt - tā ir vienīgā vērtība mazajā zālājā.

Doma rīkot šim "pleķim" starptautisku konkursu jau jāsauc par stulbumu.

Vai konkursa tēvi ilgojas pēc "starptautiskas vilšanās ?

Vecrīgā ir neskaitāmi laukumi un vietas,kuras daudz piemērotākas piemiņas

zīmei.Atmetiet domu nogalināt veselīgo kalnu priedi !


jtd: Re: Muļķības triumfs [25/01/2017 10:47]

Nu re, kā kāds pasaka, ka karalis ir kails, tā kāds cits uzreiz atzīmē, ka tā teikt ir stulbi.


NAV VIENALGA: pagātne [23/01/2017 13:27]

pie Saeimas jau ir piramīdas formas piemiņas vieta! Tur pat arī pietiekoši daudz vietas, kur pulcēties Vai vajag vēl?


saņemti 29 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.