a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Brīvdienu māja Cēsīs

<< Projekti

Brīvdienu māja Cēsīs

Neapšaubāmi viens no spilgtākajiem un pamanāmākajiem pretendentiem uz gada balvu šogad ir biroja OUTOFBOX Architecture projektētā villa Cēsīs, kas novietota izteiksmīgā reljefā  Gaujas ielejas nogāzē, atveroties pret to ar plašiem stiklojumiem, ļaujot izteiksmīgajai ainavai kļūt par daļu no mājas dzīves.

Komentāri:

Miķelis: Romiešu dievs Jānus... [30/03/2017 18:32]

tika attēlots ar divām sejām - jauna jaunieša seju, kas skatās nākotnē un veca sirmgalvja seju, kas raugās pagātnē. Nezinu vai tā tas bija domāts, bet privatmāja it kā iezīmē vesela laikmeta robežšķirtni. Viena tās seja, no monolītā betona ar mazām šaujamlūciņām vērsta pret kaimiņiem, tātad pret pagātni ( mazas divslīpju jumtu mājas ar laškrāsas fasādēm ), - nu visu to cilvēcisko burzmu, kurā dzīvo cilvēks parastais. Otra seja vērsta pret dabu, Gaujas senleju, pirmatnējo haosu, burbuļojošo dzīvības okeānu. Skaidrs ka šādā mājā nemājo parasts cilvēks. Nu kurš gan bez exbionisma nosliecēm apveltīts cilvēks gribētu dzīvot stikla kastē ar 270 grādu panorāmu? Skaidrs, ka tādu mājā mājo pusdievs, kuram nav mazu miesaskrāsas bērnu, jo uzkāpt pa kāpnēm mazajiem sārtvaidžiem neizdosies - viņi var dabūt galu, gluži kā Spartā.

Šeit ir visas nepieciešamās dizaina kulta lietas - betons iekšā un ārpusē, apgaismojums, regulējams ar mobilo, vannas istaba bez sienām, lai kailais pusdievs ar savu iecerēto vakarā var lūkoties ārā pa logu un sajusties kā pasaules valdnieki. Nepārprotiet, scenogrāfijai nav ne vainas, - kurš gan negribētu būt vismaz pusdievs? Pēc grūtas dienas Rīgā izrauties un sajusties savās mājās par pasaules radītāju? Protams - to mēs gribam visi. Neliekuļosim.

Skaidrs, ka šādas mājas silda arhitekta sirdi, izdevies ir gandrīz viss. Ideālā māja. Beidzot uzcelts miteklis pusdievam, ar veselīgu ādas pH līmeni, sārtvaidzim veiksminiekam, cilvēkam kurš dzīvo ne kā citi.

Nu tā vismaz vajadzētu būt? Ir viens āķis, - tādu māju - pusdieviem šobrīd pasaulē ir vesela strīpa. Vēl vairāk - to likviditāte ( jeb iespējas pārdot ) ir atkarīga nevis no nekustamā īpašuma vērtējuma, bet ..... no arhitekta slavas....parasti jau viņa darba pēcnāves novērtējuma. Un maksā tās labi. Līdz ar to, tas parasti jaunajai arhitektūras zvaigznei uzliek papildu psiholoģisku slogu. Tādas mājas ir kā divsejaini Jānusi, kuri lūkojas gan pāgātnē, gan nākotnē un gaida, gaida, gaida... vajadzīgo tirgus mirkli.

Beidzot viena tāda māja ir arī pie mums. vai tas ir labi, vai slikti - to novērtēs žūrija. Jautājums katram arhitektam paliek - vai uzcelt savu ideālo māju un ideāli iekārtot ir labi? Vai tur kāds pēc tam varētu laimīgi dzīvot, remontēt, iestiept IKEA mēbeles, nomainīt lampas, tualetē ielikt citu podu?

P.S. Mans personīgais viedoklis - arhitektam savu ideālo māju uzcelt nevajag. Bet Pēteri - apsveicu - Tev tiešām tas ir izdevies, un izdevies labi. Tomēr paradoksāli - Gada balvu Tev nevajadzētu saņemt, tas neveicinātu Tavu turpmāko attīstību - vismaz man tā liekas ( neapvainojies ). Bet protams, tad jau redzēs kā būs! Neiespringstam!


Dārts Veiders: Re: Romiešu dievs Jānus... [30/03/2017 19:55]

Kurā vietā Cēsīs šamais "hūds" meklējams? Jāredz dabā, lai izteiktu plašāku viedokli.

Par masveida arhitektonisko citātu lietošanu neizteikšos, to dara mūsdienās visi... Mūsdienās tas objektīvi jau ir kļuvis par radošo procesu, bez kādām nievām.

Tomēr lai var pateikt pat subjektīvi sēž vai nesēž prasās konkrētību, kas par rajonu, kas apkārt, konteksts utt.. Bez tā visa ir skaistas un stilīgas bildes, un ļoti labs interjers( savā stilā).

Subjektīvi, kā Gaujas un tās pieteku vides mīļotājam, tas baltais betons un formveide liekas ignoranti, Miķeļa pusdieva alegorija ir nenoliedzama, varētu vēl turpināt un turpināt pusdieva iztirzājumu , bet vai vajag...


E.: Skats no malas. [31/03/2017]

Šoreiz esmu mazliet pārsteigts par Miķeļa emocionalitāti, jo parasti Miķelis ir konstruktīvāks savā kritikā. Nezinu vai izliecies naivs vai centies būt dzēlīgi ironisks, bet es domāju, ka šajā mājā nav ielikts tik dziļš domu grauds kā Tu to apraksti pirmajā rindkopā, domāju, ka māja vienkārši atspoguļo kāda turīga cilvēka dzīvesstilu un izpratni par high end modernu arhitektūru, kura sadarbojoties ar Pēteri ir bez kompromisiem realizēta.

Tu taču saproti, ka turīgu cilvēku vēlme apliecināties ir tikpat cilvēcīga kā "nabadzīgāku" cilvēku vēlme dzīvot laša krāsas mājā? Un es domāju, ka šāda arhitektūra jau ir sasniegums, pat bez ļoti jūtīgās, reģionālās pieejas, kuras neesamību Tu kā noprotu pārmet arhitektam. Tas protams būtu nākamais līmenis, bet kā jau minēju, izskatās, ka te cilvēkam cits sapnis bijis par māju, ne tavējais... :) Tākā neapsaukāsim īpašnieku par excibionistu vai pusdievu un bērnus par sārtvaidžiem, jo var gadīties, ka cilvēks patiesībā introverts miesas krāsā.


Miķelis: Re: Skats no malas. [31/03/2017 13:12]

Pret arhitektu, kurš izprojektējis savu ideālo māju, jābūt mazliet sensitīvam. Tekstā jau kritika ir iekļauta, gan jau ka Pēteris kādā brīdī ( visticamāk pēc sārtvaidzēnu arhitektu izbiršanas no autobusa un objekta aplūkošanas dabā ) - saņems konstruktīvu kritiku. Es šoreiz atturēšos.

Ja runājam par projekta publisko pusi:

1. Nedzīvojam vieni, kā raksta kaimiņš ( betona žogs priekšā kopējām dabas bagātībām ) - kopējo labumu nedrīkstētu prihvatizēt, pat ja esi excibioniski introverts sārtvaidzis.

2. Ja esi introverts, tad savu māju Tu atteiksies publicēt jebkur, nu varbūt tikai arhitekta mājas lapā un tad arī bez interjera.

3. Ir acīmredzot kaut kādas problēmas ar kaimiņiem, kuru "lašukrāsas namiņos" valda neizpratne par ēku. No arhitektūras gada skates mērķu viedokļa - publiskās telpas uzlabošana caur arhitekta darbu - šis varētu darīt uzmanīgus žūrētājus. No otras puses - kad kādu arhitektu ir interesējis ko par viņa būvi domā kaimiņi.

4. Cenzūra ir viena nepatīkama lieta, pat labu un taisnīgu mērķu vārdā. varbūt vispirms vajadzēja noskaidrot, kas kaimiņiem ir pret?

5. Ainava. vai ainava ir publiska dabas bagātība vai nav? Sarežģīts jautājums. Pārsvarā risināts zemesgabalu īpašnieku labā - gan tauvas joslās, gan Jūrmalā, aizbūvējot veselas ielas, gan šķiet arī šajā gadījumā - bet tur jau smalkāk uzrakstīs Kaimiņš.

6. Drona aplidojums, ja kāds uzdrošināsies, atklās visas nianses. Un tas pagaidām ar likumu nav aizliegts.

7. Pēteri, esi gatavs saņemt konstruktīvu kritiku, arhitektam tas nav nekas slikts, tas uzlabo sniegumu . Ar ko žūrija un pietuvinātie ekskluzīvāki kā parastie arhitektūras jūzeri? Tas ka cilvēki aizbrauks uz vietas un uzmetīs aci nav nekas slikts. Nu vienīgi pusdieva oreols gan var tikt zaudēts;) Bet tas varbūt nav slikti. neiespringsti tik ļoti!


Ivars: Re: Skats no malas. [31/03/2017 13:20]

Kur tu ņēmi, ka šī ir arhitekta "ideālā māja"?


Miķelis: Re: Skats no malas. [31/03/2017 13:26]

Pētera twitter ieraksts pirms kāda laika vēstīja ka beidzot viss izdevies kā domāts, tas bija saistībā ar šo māju. Tajā brīdī kad arhitekts pasaka beidzot ir - tā ir ideālā māja.

Parasti ar savu sniegumu arhitekts līdz galam nav apmierināts. Un tā ir iespēja celt latiņu aizvien augstāk.


googoo Re: Skats no malas. [31/03/2017 14:20]

Vieni mēs nedzīvojam, tas fakts, bet es varētu uzskaitīt pārdesmit argumentus kāpēc zem nikneima 'kaimiņš' rakstošais nav tas, par ko uzdodas, ieskaitot vispārējo inteliģences līmeni, kas prasītu korektāku interpunkcijas likumu ievērošanu. Bet man arī ir nojauta no kurienes tam stāstam kājas aug... ak, šīs lauku kaislības. Lai vai kā nekādas kopējās dabas bagātības nav laupītas. Ja 'kaimiņš' izjūt melanholiju pēc novietnē n-tos gadus pamestajām liellaiduma paneļu drupām, tā viņa ziņa.

Par to vai introverts vai ne, nediskutēsim, bet jebkura ēkas publikācija, atrādīšana ir bijusi smagu diskusiju objekts, kur mēs, arhitekti esam pārliecinājuši, ka tomēr vajag parādīt. Zemiski nolūki - kājas vilku baro, bet arhitektu viņa darbi; nedaudz cēlāki - parādīt, ka Latvijā pie pareizas kombinācijas - pasūtītājs, celtnieks, inženieri, amatnieki - arī var, trešais - argumentētu kritiku citādi nesaņemt.

Vienmēr pretī esam solījuši divas lietas - nesakam kas un nesakam kur. Respektējot privāto dzīvi, plus, kas ne mazsvarīgākais un ko arī vairākkārt esam uzsvēruši - ēka no publiskās telpas nav redzama. Jebkurš mēģinājums viņu aplūkot ir gan pasūtītāja, gan "kaimiņa" privātās teritorijas vagošana. Zinot cik reizēm apsēsti ir arhi-tūristi un kā viņi grēko ar privātumu (jap, dažreiz arī es), loģiski, ka cenšamies cik varam no tā visa pasargāt.

Neskatoties uz konstruktīvo kritiku, reizēm, Miķeli, tev piemīt grēks redzēt/dzirdēt to, ko tu gribi redzēt/dzirdēt, bet pārējo, kas neatbilst ieņemtajam virzienam noignorēt. Par ideālo ēku - cik nu atminos, max ar ko esmu tviterī dalījies ir teksts, ka beidzot ir kāda ēka, kur esmu priecīgs kā ir sanācis. Un arī tas bija sen, un kopš tā laika ūdeņi aiztecējuši un ir simtiem lietu, ko es vēlētos, lai būtu darījis citādi. Peace!


Miķelis: Re: Skats no malas. [31/03/2017 16:29]

Pēteri, viss kārtībā! Interesanti liekas tas, - ko Tu šobrīd būtu darījis citādi?


googoo Re: Skats no malas. [31/03/2017 17:00]

Katrs darbs ir labākais tajā brīdī iespējamais, ko no sevis esam izspieduši. Divus gadus vēlāk tev jau ir cits redzējums, cita pieredze, citi izaicinājumi, attiecīgi - rezultāts būtu cits. Pēc finiša jebkurš objekts paliek tikai par hrestomātisku kļūdu un neizdarību krājumu, bet interese ir tajā projektā, kura skices guļ uz tava galda


Miķelis: Re: Skats no malas. [31/03/2017 17:24]

Protams piekrītu. Vai nesaskati ka ik pēc kāda laika būtu jāmaina virziens, izteiksmes formas, jāpārsmadzeņo uzskatu sistēma? Varbūt gads jāpaklusē un jāceļo ( tas gan nav viegli izdarāms pie mūsu darba specifikas - kājas baro vilku ), jāpamācās ( un tas jau ir nopietni;-) ) citur? Eksistē kaut kāds " latiņas limits ", kuru iespējams pārlekt šeit uz vietas. Kas Tev ir "nākamais līmenis"? Šī Tava projektētā māja ir zināma latiņa, Latvijā diez vai iespējams uzlēkt augstāk, kvalitatīvāk. Iespējams citādāk, tas gan iespējams.

P.S. Par RB - visu atstāsi kā tas ir šobrīd, atlaižat rokas un lai 28 m estakāde izvijas cauri Rīgai?


Opā: Re: Skats no malas. [17/04/2017 18:48]

Opā, kas tas tāds? "Pēc finiša jebkurš objekts paliek tikai par hrestomātisku kļūdu un neizdarību krājumu."

Cienījamajam arhitektam ir visai depresīvs skats uz saviem darbiem. Izklausās tāds vājš arhitekts, kuru interesē tikai kas uz galda:) un, ka nav procesā pielicis visas, visas pūles, lai uzbūvētais nebūtu "hrestomātisku kļūdu un neizdarību krājums".


Kaimiņš: adrese [31/03/2017 03:42]

[adrese dzēsta]


A4D Re: adrese [31/03/2017 10:55]

Biju spiests "izcenzēt" adresi. Pēc autoru lūguma.

Kā zināms, privātmājas mēdz būt diezgan sensitīva lieta. Un tā kā A4D nepretendē uz pētnieciskās žurnālistikas nišu, tad, ja jāizvēlas, vai arhitektūras ziņā interesantu, vērtīgu ēku nepublicēt vai tomēr publicēt, bet bez īpašnieka nosaukšanas un bez konkrētas adreses, tad saprotamu iemeslu dēļ sliecos uz kompromisu, resp. - uz otro variantu, respektējot ipašnieku intereses un autoru saistības.

A.Z.


jtd: Tūdaliņu stilā [31/03/2017 13:51]

Normāls namiņš, būs kāds daudztūkstošais rindā, ja skatāmies plašāk (pašam arī līdzīgas ieceres, gan vēl dabā nerealizējušās). Ja vien īpašniekam nav kāds pushektārs (labāk vismaz 2 ha) apbūves zemes (kāds sava lauku lielīpašuma stūris ir vēl jaukāka netraucēta un netraucējoša vieta), šāda māja vienmēr atrodas konkrētā apkārtējā (pilsēt)vidē un bieži priekš žurnāliem vairāk par vienu fasādi nobildēt nav iespējams. Paskatāmies kaut vai archdaily un veltām nedaudz laika, lai noteiktu iepatikušos objektu koordinātes un tad pabraukājot Google Earth vai Streetview. Kādi tur brīnumi apkārtnē atklāsies un tas nav tikai ekskluzīvi uz privātmājām attiecināms.

Vēl, es neesmu pārliecināts, ka arhitektiem būtu jāatbalsta nimbijus (NIMBY) vai pat pašiem jābūt tādiem.


Arturs Pērkons: Skaņa ir Akustikas sastāvdaļa [31/03/2017 17:25]

Raugoties labi sabildētajos attēlos, pie sevis klusībā (tā, lai Miķelis nesatrūkstas) nosaku - laba Arhitektūra piedzims tad, kad arhitekti sāks projektēt arī ausīm, ne tikai acīm, kā līdz šim raduši.


Miķelis: Re: Skaņa ir Akustikas sastāvdaļa [31/03/2017 17:41]

Piekrītu Tev, ka tā varētu būt problēma, bet tas jau ir nākošais līmenis ( nākamā latiņa ) ;-)

Elbas koncertzāle - kad mums tie laiki pienāks? Japāņu akustiķis, kā viņi vispār to dara? Katrs akustiskais panelis savādāks, modelēts 3D programmā, apstrādāts ar CNC, 320 Mio šūnu, paneļu smagums 1500 kg/m3, biezums līdz 180 mm, 40000 lokšņu, pēcapstrāde ar rokām, 114 kravas auto, 6000 m2 laukums. Kosmoss!


Miķelis: Re: Skaņa ir Akustikas sastāvdaļa [31/03/2017 17:46]

Arturs Pērkons: Re: Skaņa ir Akustikas sastāvdaļa [31/03/2017 18:14]

Elbas filharmonija - kārtējā augstākās raudzes koncertzāle, kurā latviešu mūziķi tiek laipni gaidīti un godā celti :)

Tikai Rīga kā nevar tā nevar saņemties radīt mājvietu savām profesionālajiem mūziķu kolektīviem.


aļoša: baa [31/03/2017 23:06]

ko tur meklēt, ja nevar atrast. māja ir reāli tizla. kaut kas ar proporcijām nav kā nākas, lai būtu kaut vai acij tīkama.


Amadejs: kuku [06/12/2017 15:19]

Kā privātmāja iespaidīga- bet piekritīšu- vairāk ambicioza nevis sasniegums arhitektūrā.Kāpēc?Dabā kā svešķermenis.Kaut cik labi izskatijās ziemā kad tik stipri nav manāms kontrasts. Eksterjers vairāk atgadina mauzoleju jeb kādas sektas mītni-tikai ne dzīvojamo māju.Pietrūkst omulības.


saņemti 22 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.