Kā drīz dzīvos Liepājā

Jaunas iespējas dzīvošanai Liepājā sniegs ne tikai rekonstruēti vēsturiskie īres nami, kapitāli atjaunotas padomju mikrorajonu vienības vai pabeigtas pamestās jaunceltnes, īstenot no nulles sāktas arī vairākas jaunbūves — daudzstāvu daudzdzīvokļu nami, mazstāvu piemēri, te iecerēti privātmāju ciematiņi.

Nelīdzsvars nekustamā īpašuma tirgū starp pieprasījumu pēc mūsdienīgiem mājokļiem un cenu kāpumu esošo dzīvokļu piedāvājumā dzīvojamo māju būvniecības virpuli atpūtis līdz Liepājai.

Protams, Kurzemes informācijas telpā netrūkst tēlainu vietvārdu būvvietu nosaukumos, nedz pazīstamo ērtību uzskaites. Pārdomāts projekts, klusa un sakārtota vide abu Liepājas ūdeņu — ezera vai jūras — tuvumā, kvalitatīvas inženierkomunikācijas, augsta energoefektivitāte, apgaismota autostāvvieta, spēļu laukums bērniem, pastaigu un atpūtas vietas iedzīvotājiem, pat četrkājainajiem draugiem, visbeidzot izdevīgi kredīta nosacījumi, lifts un namrunis… Raksta gatavošanas laikā radio reklamē: «Jaunu māju katrai ģimenei dienas laikā!» 

Aizraujošs, ne pārsteidzošs ir lielais rīdzinieku (bijušo liepājnieku un ne) intereses procents pirkt otrās mājas vai naktsmājas vasarām Liepājā. Proti — vēl arvien draudzīgākā cena nekā galvaspilsētā, Liepājas dziednieciskā ģeogrāfija un radošais klimats bez stresa.

«Kustība ir sākusies, lai gan prognozējām jaunu daudzdzīvokļu namu strauju parādīšanos jau pagājušā gadā, redzams, ka investori ļoti rūpīgi apsver un izskaitļo,» spriež Liepājas būvvaldes vadītāja Agrita Kulvanovska. Straujumu kavē tādi attīstītāju kabatām lieki blakus faktori kā pilnveidota infrastruktūra un satiksme, netāli veikali, bērnudārzi, skolas un poliklīnikas, taču «rodas pirmie gadījumi, kad uzņēmumi izvēlas pārcelt savas ražotnes uz piepilsētu, kur zeme lētāka, lai centrā atbrīvotu vietu jauniem dzīvojamiem namiem.» To dēļ Būvvalde iet uz kompromisiem: «Centrā netrūkst caurumu, kas paliktu neapbūvēti, ja tiktu uzstāts uz autostāvvietu nepieciešamību.» Arhitekts plānotājs Uģis Kaugurs uzskata, ka jādzīvo arī centrā, kur kam nebijušam esot daudz vakanču. Tomēr privātai apbūvei brīvu zemesgabalu trūkst: «Mūsu platuma grādu un mentalitātes cilvēki vēlas dzīvot savās mājās. Ja neatradīs Liepājā, meklēs iespējas Grobiņā un Nīcā [priekš/mazpilsētas 10—20 km uz D vai Z].» Pēc statistikas savrupmājās dzīvo aptuveni piektā daļa liepājnieku. Tikmēr vietējie superlaikraksti māca neuzkāpt rīdzinieku grābekļiem — Jaunie dzīvokļi jāpērk gudri.

Stingra un vērā ņemama arhitektūras klātbūtne dzīvojamās apbūves jaunradē lasāma pagaidām divos darbos, turklāt koncentrētos mazstāvu kategorijā. Pēc Arhitekta U.Pīlēna birojs zīmējumiem holdinga UPB jaunuzceltajai trīsstāvu 12 dzīvokļu ēkai Vidusceļa ielā — izvietotai tuvu centram, blakus pilsētā pirmajām, UPB reiz būvētajām rindu ēkām un paredzētai dienesta dzīvokļiem. «Tie ir cenā atraktīvi, mazi dzīvoklīši «atsperšanās» pozīcijai. Pilnsaliekamais elements šodien atļauj daudz vairāk nekā 60., 70.gados — acīmredzamu tehnisko, arī funkcionālo komfortu. Māja mūsu darbiniekiem ir pirmais eksperiments, reizē — sociālā komponente, kas veido piesaisti uzņēmumam,» UPB būvi no pašu ražot sāktajiem dzelzsbetona paneļiem komentē Uldis Pīlēns.

Eksperimentāla mazstāvu 12 dzīvokļu māja Liepājā

Tāpat visos liepājnieku medijos un afišās pie pasūtītājam piederošām sienām ieraugāmajā MIG Holdings projektā Rietumu krasts ar 3—4 stāvu kvartālu par ekskluzīvu sauktajā Dievidrietumu rajonā, kuru autori ir AKA birojs arhitekti. Tā ir pirmā būvniecība līdz šim apzaļumotajā bufera zonā starp Klaipēdas ielu (pāriet šosejā), tramvaja galapunktu un dienvidu pierobežas, arīdzan piejūras blokmāju mikrorajonu, kurš Liepāju pastiepa garāku 70.gados. Kompleksam ziemeļu kaimiņos plānots sabiedriskais centrs (pasūtītājs — tas pats), bet dienvidus robežojošā teritorija rezervēta tūrisma sezonas pilsētiņas Baltijas Jūras parks (Dānijas investīciju kompānija Baltic Sea Park Development) realizēšanai, kura pēc šī raksta autores cerībām paliks traģiskā būvbalagāna neskarta.

Rietumu krasts — mazstāvu dzīvojamās ēkas Liepājā

Spēlēties uz trepītēm (1.stāvā — publiska funkcija…) aicina Liepājai svešās granīta fasādēs iedizainētais četru stāvu Alejas dārzs — uz nemaģistrālās Alejas ielas, taču pretim pie maģistrāles iebūvētam 80.gadu kvartālam, 5 minūšu gājienā līdz jūrai vai Pētertirgum, ar slēgtu pagalmu, laukumu bērniem un stāvvietu 19 automašīnām pazemē. Par elastīguma rādītājiem izvēlēti lifts (vienai no kāpņu telpām), balkoni un plānojuma izmaiņas.

Patriarhāli nozīmīgais vārds «pirmā» uzmanības reitingos ierindojis citādi pilnīgi bezpersonisko jaunceļamo deviņu stāvu ēku Mēness nams pēc popularitātes otrajā no Liepājas mikrorajoniem — Ezerkrastā, kurā dzīvokļi ar platību no 34 līdz 90 kvadrātmetriem jau tiek rezervēti, pat nezinot to plānotāju uzvārdus. Šīs attieksmes pret arhitektūru attīstītājs ne cildinošāko ievērību pelna arī ar citu būvlaukumu četru stāvu daudzfunkcionālas ēkas Vītolu nams uzsliešanai Vecliepājas centrā, Graudu un Vītolu ielu stūrī, kur pa gadam sabruka, līdz pārpirkta tapa nojaukta veca koka ēciņa. Situācijas ekspluatācijai izspiestās Vītolu nama inertās aprises nodrošinājis Arhitekta G.Vīksnas birojs, lai gan pasūtītāja arhitektoniskie meklējumi bija ieklīduši Rīgā. Iegādājamās platības dzīvei nākamajos divos stāvos aiz veikalu un biroju telpām, ar lodžiju vai terasi virs satiksmes noslogota, putekļaina krustojuma un autostāvvietām pagalmā atrodamas vienā teikumā ar apzīmējumu «komfortabls». Par vērtībām uzskatāmi īsais riksītis līdz Jūrmalas parkam, pa logu saskatāmā 1.ģimnāzija vai koncertzāle.

Provinciālmodernismā iepakota (arhitekts Uldis Ekšteins) hruščovka pretī Vatikāna dāvinātājam dievnamam gūs saimniekus, sadalītus pa kastām (maksājuma pieaugums katrā nākamajā augšstāvā paaugstinās par 50 eiro kvadrātmetrā), — jo augstāk, jo dārgāk, — jo pārskatāmāks skats uz labu arhitektūru pretējā pusē. Kotedžas titulu grib valkāt arhitekta Ulvja Ūdra veidotā dzīves vieta trim ģimenēm Sudraba Edžus ielā.

Ziņas par neredzētiem savrupmāju ciematiem Liepājā skar tās neapgūtās zemes pilsētas skaistākajās nomalēs. Dažus simtus metrus uz austrumiem no kompleksa Rietumu krasts Vaiņodes un Ventas ielu saduras skvērā Alejas dārza attīstītāja prioritāšu skalai piemērotu mitekli Vaiņodes dārzā varēs atrast astoņas konservatīvi turīgas ģimenes. Perspektīvā plānota vienģimeņu māju ciematiņa izveide Karostas ziemeļdaļā pie jūras, kas iekļauta Karostas teritoriālā plānojuma izstrādē. Šādas apbūves vajadzībai savulaik rezervēta zeme arī Zaļajā birzī pie Centrālās slimnīcas, kur pašlaik plešas mazdārziņi, taču nākotnes ielām jau doti auglīgi nosaukumi — Ķiršu, Aveņu, Upeņu, Zemeņu. Arhitekt, oga, ausies!

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx