a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Kafejnīca pie Pēterbaznīcas. 12 līnijas

<< Projekti

Kafejnīca pie Pēterbaznīcas. 12 līnijas

Par labāko kafejnīcas konkursā atzīts biroja 12 līnijas priekšlikums, kas vasaras sezonā piedāvā izmantot arī jumta terasi, paverot neparastāku skatu uz baznīcu. Vienkāršajam paviljonam izsmalcinātību pieškirtu stikla virsmu un bīdāmu, rievotu, caurskatāmu koka paneļu saspēle fasādēs.

Ēkas veidols, novietne

Konkursā apskatāmā zemes gabala robežas ir saglabājušās atbilstoši vēsturiskajai situācijai, senākajam kvartālu dalījumam, kas zināmā mērā disharmonē ar patreizējo apbūvi un Pērerbaznīcas priekšlaukuma robežām. Zemes gabals atrodas gan patreizējā skvēra, gan patreizējā laukuma, gājēju ietves daļā. Plānotais kafejnīcas ēkas apjoms noslēdz Pēterbaznīcas priekšlaukuma apbūvi, ņemot vērā patreizējo pilsētbūvniecisko situāciju, apkārtējo esošo apbūvi un zemes gabalā augošos kokus.

Kopējā plāna forma ar dažādajiem leņķiem rada dinamisku un uz vidi reaģējošu efektu. Ēkas veidols ir reizē dinamisks ar minēto plāna konfigurāciju un nosvērts ar apjoma, fasāžu risinājumu. Ēka reizē askētiska un izsmalcināta, fasāžu apdarē tiek parādīta saspēle starp gludām stikla virsmām un rievotiem, caurskatāmiem koka paneļiem. Paneļi paredzēti pārbīdāmi fasāžu plaknē, mainot caurskatāmo un necaurskatāmo fasāžu attiecības. Slēgto fasāžu daļu apdarei paredzētas gludas koka virsmas.

Kafejnīcas ēka plānota zemes gabala esošā skvēra daļā, vasaras sezonā paredzot terasi zemes gabala robežās patreizējā laukuma, gājēju ietves daļā. Ēka «noslēpjas» aiz esošo koku rindas, tai priekšplānā izvirzot ieejas terasi un vasaras terasi, kuras aicina apmeklētājus iegriezties gan kafejnīcā, gan vizuālās informācijas telpā.

Paredzēts saglabāt iespēju izmantot esošo ceļu, kas ved uz arku ēkā Kaļķu ielā. Šo ceļu plānots izmantot kafejnīcas apkalpošanai, kā arī pret šo ceļu vērstajā fasādes frontē paredzēts ēdienu un dzērienu līdznešanas pasūtījumu izsniegšanas lodziņš.

Arhitektūras un funkcionālais risinājums

Ņemot vērā ēkas īslaicīgās lietošanas būves statusu, tā ir paredzēta kā saliekama konstrukcija. Tā sastāv no četrām daļām, ko iespējams demontēt, pārvietot un uzstādīt no jauna. Kopējā objekta forma ar plāna dažādajiem leņķiem ir pateicīga piemērošanai arī citās novietnēs.

Uz skvēra pusi veidota atverama, segta pagalma daļa, kam paredzēta virsgaisma. Ģeometriskajās plaknēs veidotā virsgaisma kalpo kā papildus akcents, vērojot ēku no augstākiem skatiem — terases, blakus ēkām. Virsgaismas dažādos leņķos plānotās stikla plaknes paredz iespēju gaismas spēlēm un skvēra izgaismošanai. Gan virsgaisma, gan daļēji ar caurskatāmajiem koka paneļiem klātās fasādes padara ēku par apgaismes ķermeni, kas veido apkārtni mājīgu, Pēterbaznīcas priekšlaukums tiktu maigi izgaismots caur esošajiem kokiem, papildus radot komfortablu atmosfēru un sakārtotu vidi blakus esošajā skvērā.

Ēkas funkcionālais dalījums plānots tā, lai vizuālās informācijas centra fasāžu daļas būtu vērstas un pārredzamas no viena skata leņķa ar Pēterbaznīcas ieejas fasādi, tāpat no informācijas telpām un kafejnīcas daļas pavērtos lielisks skats uz laukuma dominanti — baznīcu. Informācijas telpās paredzēts veidot «info tuneli», kur apmeklētājs var reizē skatīt ekspozīciju abpus viņam un baudīt skatu uz Pēterbaznīcu. Kafejnīcas apmeklētāju zāles zonējums veidots  «atvērtākajā» — pret baznīcu un aktīvākās ļaužu plūsmas vērstā daļā, un «mierīgākajā» — segtā pagalma daļā, kas vērsta pret blakus zemes gabalā esošo zaļo skvēru. Pagalma daļu siltajā sezonā iespējams pilnībā atvērt, sapludinot to ar ārtelpu. Kopumā kafejnīcas plānojums veidots atvērts un pārskatāms. Arī virtuves zonu iespējams paredzēt apmeklētājiem pārredzamu.

Kafejnīcai plānota arī jumta terase, ko iespējams izmantot vasaras sezonā. Terase vērsta pret Pēterbaznīcas priekšlaukumu un attālināta no ēkas fasādēm. Zona starp terasi un fasāžu frontēm paredzēta kā drošības attālums — tur plānoti augi, kas papildus palīdz ēkai sasaukties, saplūst ar esošajiem kokiem un skvēra noskaņu. Terase paver arī nedaudz neparastāku skatu uz baznīcu — paaugstinātu un caur koku «plīvuru». Terases mēbeles veidotas tā, lai tās kalpotu arī kā terasi norobežojošās konstrukcijas.

Tehniskie rādītāji

  • Apbūves laukums — 223 m² (258 m² — ar vasaras terasi)
  • Tirdzniecības telpu platība — 104 m²
  • Palīgtelpu platība — 38 m²
  • Būves kopējā platība — 170 m²
  • Būvtilpums — 622 m³
  • Vizuālās informācijas telpas —  29 m²
06_LAIKS_plasa_novietne.jpg07_LAIKS_novietne.jpgĒkas apjoma izveides principi vides konteksta analīzes shēmās01_LAIKS_viz1.jpg02_LAIKS_viz2.jpg03_LAIKS_viz3.jpgZiemā tikai ieejas terase, vasarā gan ieejas, gan papildus vasaras teraseĒka sastāv no četrām daļām, ko iespējams demontēt, pārvietot un uzstādīt no jaunaGan virsgaisma, gan daļēji ar caurskatāmajiem koka paneļiem klātās fasādes padara ēku par apgaismes ķermeni, kas veido apkārtni mājīgu10_LAIKS_jumts.jpg11_LAIKS_plans.jpgSaspēle starp gludām stikla virsmām un rievotiem, caurskatāmiem koka paneļiem. Paneļi paredzēti pārbīdāmi fasāžu plaknē, mainot caurskatāmo un necaurskatāmo fasāžu attiecībasSaspēle starp gludām stikla virsmām un rievotiem, caurskatāmiem koka paneļiem. Paneļi paredzēti pārbīdāmi fasāžu plaknē, mainot caurskatāmo un necaurskatāmo fasāžu attiecībasZiemas un vasaras versijas ar neapdzīvotu un apdzīvotu jumta terasiZiemas un vasaras versijas ar neapdzīvotu un apdzīvotu jumta terasi

Raksts publicēts: 27/07/2015

Autori : 12 līnijas —— Agnese Lāce, Renāte Pablaka; vizualizācijas — Ivars Veinbergs


saņemti 36 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.