a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Kafejnīca pie Pēterbaznīcas. Konkursa rezultāti

<< Projekti

Kafejnīca pie Pēterbaznīcas. Konkursa rezultāti

Jūnijā noslēdzās konkurss kafejnīcai Vecrīgā. Galvenie skati no iecerētās īslaicīgas lietošanas ēkas būtu vērsti uz Pēterbaznīcas ieeju, fasāde norobežotu baznīcas priekšlaukumu — tātad pietiekami nozīmīga un katrā ziņā arī komerciāli ienesīga vieta.

Plānotās kafejnīcas adrese ir Pēterbaznīcas ielā 37, — ielā, kas šodienas vidē nemaz nav nolasāma. Iecerētā būve būtu brīvstāvošs paviljons, kas telpiski veidotu skaidrāku robežu starp publisko un puspublisko telpu — Pēterbaznīcas priekšlaukumu un 1950. gados tapušo ēku iekšpagalmu.  Kafejnīcas fasāde gan vismaz visos trijos godalgotajos priekšlikumos it kā paslēpjas aiz koku rindas, kuru pakājāē visos šajos priekšlikumos tiek piedāvāta terase.

Konkursa nolikumā kafejnīcu bija uzdots projektēt kā «vienstāva koka saliekamas konstrukcijas būvi ar stiklotiem fasādes elementiem, bez pamatiem». Programmā bez kafejnīcas nodrošināšanai nepieciešamajām platībām, pasūtītāja iniciatīva bija paredzēt arī īpašas «pilsētas viesiem domātas vizuālās infromācijas telpas», tādejādi tiecoties kafejnīcai  pieškirt papildus pievienotu vērtību un nozīmību.

Neraugoties uz nozīmīgo vietu, konkursa balvu fonds ir bijis drīzāk simbolisks. Droši vien tāpēc konkursā tika iesniegti vien septiņi priekšlikumi.

Konkursa žūrija

  • Georgs Mārtiņš Nāruns — pasūtītājs, žūrijas komisijas priekšsēdētājs
  • Renāts Ratenieks — pasūtītāja pārstāvis
  • Anda Ārgale — pasūtītāja pārstāve, sertificēta arhitekte
  • Artūrs Lapiņš — Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis
  • Agrita Maderniece — Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāve
  • Jānis Zilgalvis — Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvis

Godalgotie projekti

1. vieta (EUR 1500)

LAIKS — autori: 12 līnijas (Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Ivars Veinbergs)

Žūrijas vērtējumi

A.Lapiņš – novietojuma un formas ziņā labs priekšlikums. Kāpnes uz terasi risinātas no iekštelpām. Labi atrisināts informācijas telpas novietojums. Pats apjoms ir atvērts un terase ir veiksmīgi novietota, jo nedaudz atbīdīta no apjoma malas.

A.Ārgale – objektam ir viena no mazākajām kvadratūrām, taču tajā ļoti labi tiek risināta telpu izgaismošana. Nav nepieciešamas divas ieejas no laukuma puses.

J.Zilgalvis – pilsētvidē iederas labi, taču šajā konkursā nav neviens darbs, kas klaji disharmonētu ar esošo vidi. Telpu iekšējais plānojums varēja būt veiksmīgāks.

A.Maderniece – kafejnīcas būvapjoms netraucē Pēterbaznīcas arhitektonisko vērtību vizuālo uztveri no dažādiem skatu punktiem. Pozitīvi, ka plānota atvērta stiklota fasāde pret Pēterbaznīcu un laukumu, fasādē pret ēkas Kaļķu ielā 2 pašreizējo iekšpagalmu, padomāts par skatu uz jumtu no Pēterbaznīcas skatu platformas. Ieejas kafejnīcā paredzētas gan no Pētera laukuma puses, gan no t.s. pagalma puses. Fasāde pret Skārņu ielu nav labi atrisināta (vizuāli pārāk masīva). Publikai pieejamo iekštelpu augstums jānodrošina vismaz 2,70 m saskaņā ar LBN „Publiskas ēkas un būves". Terases grīdu paredzēt ne tuvāk par 1,5 m no kokiem, grīdai laukuma daļā paredzēt vismazāko iespējamo augstumu. Augu stādījumi uz jumta vizuāli labi izskatās, bet palielina slodzi uz jumta un varētu būt grūti kopjami.

G.M.Nāruns – patīk, ka ir stiklots jumts un uz terases var nokļūt no iekštelpām.

2. vieta (EUR 1000)

GOTIKA 2015 Arhitekts Ingurds Lazdiņš (Ingurds Lazdiņš, Ilvars Jermacāns, Kristaps Kleinbergs)

Žūrijas vērtējumi

A.Lapiņš – ļoti patīkams vizuālais risinājums, arhitektoniski labākais no visiem. Apjomam ir iespējams izveidot arī terasi, ja nepieciešams.

A.Ārgale – liels, ietilpīgs apjoms un labs risinājums. Konstrukcija saskan ar interjeru un apjoms ir labi caurredzams.

J.Zilgalvis – labākais risinājums, iespējams izveidot arī jumta terasi.

A.Maderniece – Kvalitatīvs profesionāls arhitektoniskais risinājums un funkcionāls plānojums. Izteiksmīgas fasādes un interjers. Maksimāli aizņem visu gruntsgabalu. Saudzīgs pret kokiem. Ievirzās Pētera laukumā – apjoma daļa uz laukuma un uz esošā ceļa varētu nebūt.

3. vieta (EUR 500)

ST.PETER'S PUB — autori: U-R-A Studio (Gundars Jātnieks, Jevgenijs Leonovs, Viktors Zarakovskis)

Žūrijas vērtējumi

A.Lapiņš – objekta novietojums ir vietai piemērots. Iespējams, ka terase uz laukuma pusi ir pārāk pacelta. Būves forma vairāk piestāvētu Jūrmalai, bet funkcionāli labs risinājums.

A.Maderniece – Arhitektoniski un funkcionāli labs risinājums. Vizualizācijās rādīts, ka ar stiklotajām fasādēm, kas atspoguļo apkārtni, objekts „noslēpjas" aiz kokiem. Bet nav pārliecības, ka tieši šāds risinājums būtu piemērots blakus Pēterbaznīcai, tas vairāk derētu kūrortpilsētai. Terase un tās nožogojums ir par augstu, terase pārāk ievirzās Pētera laukumā.

A.Ārgale – labi ir tas, ka apjoms tiek veiksmīgi paslēpts esošajos kokos. Atbalsta siena un sēta šai vietai ir ļoti norobežojoša. Funkcionāli caurredzams apjoms.

G.M.Nāruns – priekšlikums rada labu iespaidu, bet kāpnes uz terasi ir ārpusē, tās gribētu iekšpusē. Aizmugures stūris nav izmantojams.

Raksts publicēts: 27/07/2015

Sagatavoja: Artis Zvirgzdiņš
Foto: BING maps


Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.