a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Kafejnīca pie Pēterbaznīcas. URA

<< Projekti

Kafejnīca pie Pēterbaznīcas. URA

Trešās vietas projekts konkursā kafejnīcai pie Pēterbaznīcas, līdzīgi kā pirmie divi godalgotie priekšlikumi, paviljonu piedāvā novieto aiz kokiem, taču vēl vairāk uzsverot centienos pēc mimikrijas — tiecoties pēc tā, lai būve saplūstu ar pagalma kokiem, «pazustu parkā». Vairāki žurijas locekļi pamatoti atzīmējuši, ka šāda pieeja labāk iederētos Jūrmalā, ne Vecrīgā.   

Konteksts

Problēma. Zemes gabals iezīmē teritoriju, kuras apbūve gāja bojā Otrā pasaules kara laikā. Teritorijā ap baznīcu ar šeit 20. gadsimta 50. gados izveidotu apbūvi (t.s. Tīlmaņa dzīvojamās mājas) nav respektēta vēsturiskā (pirmskara) zemes gabalu parcelācija, līdz ar to jaunas kafejnīcas apbūvei paredzētais (vēsturiskais) zemes gabals neiederas esošajā pilsētbūvnieciskajā un plānojuma struktūrā.

Risinājums. Piedāvātais kafejnīcas apjoms izstrādāts kā kopsaucējs pirmskara un pēckara apbūves struktūrām. Apjoms atbilst pirmskara apbūves (aktuālai) sarkanai līnijai un zemes gabala robežai, tai pat laikā kafejnīcas forma ir saskaņā ar Tīlmaņa apbūves kompozīciju.  D fasādes līnija iezīmēta paralēli koka rindai, 1,5 m aiz tās. A fasāde iezīmēta paralēli pastāvošam iebraukšanas ceļam pagalmā un neparedz mainīt blakus esošu zemesgabalu parcelāciju vai labiekārtojumu, Z fasāde iet paralēli vēsturiskai Mazās Monētas ielas trasei (bet mūsu priekšlikumam nav obligāti šo ielu atjaunot, jo uz to neiziet nevienas durvis), R fasāde ir paralēla Tīlmaņa ēkas fasādei.

Problēma. Nepieciešams saglabāt Pēterbaznīcas un tās priekšlaukuma arhitektoniskās vērtības uztveri, nepieļaut kafejnīcas ēkas negatīvu ietekmi.

Risinājums. Lai pēc iespējas mazinātu kafejnīcas vizuālu ietekmi,  priekšlikums paredz izmantot mīmikrijas principu. Mīmikrija ir viena objekta spēja izskatīties kā cits objekts, ar to aizsargājot vai tikai sevi, vai arī apkārtējos objektus. Mūsu priekšlikums paredz, ka kafejnīca vizuāli saplūst ar skvēra kokiem un zaļumiem. Nesošie un dekoratīvie koka stabi ir dažāda diametra un ar vecinātu koka virsmu, lai izskatītos līdzīgi skvēra esošai koku rindai. Margu dalījums un mēbeļu dizains izvēlēti tā, lai elementi izskatās kā koku zari.  Pilna stiklojuma fasādes veido  caurspīdīgu formu, kas ļauj saplūst apjomam ar skvēra stādījumiem.

Problēma. Zemesgabala DA daļa, ja tā tiks apbūvēta, var vizuāli nosegt Pēterbaznīcas galvenās fasādes Z daļu, tādējādi izmainot kultūrvidi un vienu no tradicionāliem skatiem uz dievnamu.

Risinājums. Priekšlikums paredz neapbūvēt zemesgabala DA daļu, kafejnīcas apjomu nobeidzot 1,5 m aiz koku rindas. Tādējādi kafejnīcas apjoms neietekmēs Pēterbaznīcas priekšlaukuma telpu, jo tiek «paslēpts»  aiz kokiem. Uz priekšlaukumu iziet tikai vasaras terase ar koka dēļu segumu 500 mm virs laukuma līmeņa.

Problēma. Zemes gabals pašreiz tiek izmantots kā Tīlmaņa dzīvojamo māju iekšpagalma labiekārtojums, kas ir apzaļumots, aug vairāki koki.

Risinājums. Piedāvājums paredz saglabāt visus esošos kokus.

Apjoms

Īslaicīgas lietošanas būve risināta viena stāva apjomā, augstumā nepārsniedzot 3,5 m. Ēkas novietne risināta, to zemes gabalā paredzot maksimāli attālinātu no Pēterbaznīcas priekšlaukuma. Ēkas kontūras robežojas ar koka rindu D pusē, esošo iebraukšanas ceļu pagalmā trasi A pusē,  sarkano līniju Z un R pusē. Tādejādi apjoma ietekme uz vidi ir salīdzinoši zema.

Ģenplāna risinājums

Ir paredzēta ātri demontējama vasaras terase Pēterbaznīcas priekšlaukumā, kā arī opcijas veidā tiek piedāvāta āra vasaras terase arī uz ēkas jumta. Paredzētas novietnes riteņiem, likvidējot uz zemes gabala esošas autostāvvietas. Labiekārtojums paredz apgaismojuma risinājumu, kas fokusēsies uz koku apgaismojumu, kā arī uz galvenās fasādes mākslīgu apgaismojumu. Atkritumu konteineru vieta iebūvēta ēkas apjomā.

Plānojums

Priekšlikums paredz plānojumu trijās zonās: kafejnīca ar bāru, informācijas centrs ar tirdzniecības stendu, saimniecības telpas. Kafejnīcas telpas paredz ēdienu gatavošanu uz vietas pilnu ciklu, un atbilst HAACP. Fasāžu sistēma paredz mobilā stiklojuma izmantošanu, lai vasaras periodā varētu pilnīgi atvērt kafejnīcas telpu ārtelpai  - skvēram un priekšlaukumam. Opcija paredz āra terasi uz jumta, uz kuru tad vedīs āra kāpnes.

Konstrukcijas un apdare

Vienstāva koka saliekamas konstrukcijas (koka karkass) ar bīdāmā fasādes stiklojuma sistēmu, bez pamatiem.  Vasaras mēnešos uzstādāma viegli demontējama terase ar nojumi.

Fasāžu sistēma — mobilais stiklojums  — bīdāmas stikla ārsienas (Schuco trīs pakešu, rāmju krāsa – tumši pelēka). Pagalma ārsienu apdare – vecināti koka dēļi. Vertikāli elementi — dekoratīvie un konstruktīvie vecināti koka stabi. Terases margas —  tumši pelēka krāsota metāla režģis. Terases grīdas segums — terašu dēļu klājums ar pretfungicītu apstrādi. Jumta segums: bitumena ruļļmateriāls (ruberoīds trīs kārtās).

Tehniskie rādītāji

  • Apbūves laukums — 309 m²
  • Tirdzniecības telpu platība — 115 m² (kopā ar vasaras terasi  — 202 m²)
  • Palīgtelpu platība — 66 m²
  • Būves kopējā platība — 181 m² (kopā ar vasaras terasi — 268 m²)
  • Būvtilpums — 489 m³
PETERIS_6.jpgPETERIS_3.jpgPETERIS_1.jpgPETERIS_13.jpgPETERIS_12.jpg03.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg

Raksts publicēts: 03/08/2015

Autori: U-R-A — Jevgenijs Leonovs, Viktors Zarakovskis, Gundars Jātnieks


saņemti 12 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.