a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Noslēdzies Grēcinieku ielas viesnīcas konkurss

<< Projekti

Noslēdzies Grēcinieku ielas viesnīcas konkurss

Oktobrī A4D slejās tika izsludināts lietuviešu kompānijas Nevertel rīkots konkurss, kura uzdevums bija piedāvāt divas ēkas, — faktiski piebūves vēl neuzceltai, bet uzprojektētai ēkai — viesnīcas projektam Melngalvju nama aizmugurē, Grēcinieku ielā, kura autori ir Arhis arhitekti.

Komentāri:

Arhitekte: Ne Vecrīgas mērogs [24/01/2017 13:28]

Netoleranta attieksme pret esošo Mencendorfa namu, kas atrodas pāri ielai. Konkursa darbs spiež pretējās ēkas nost. Tas dēļ masīvā 6.stāvu apjoma. Varbūt pasūtītājs varēja iztikt bez tiem 5 numuriem 6.stāvā.


janis: kaste [24/01/2017 19:07]

tā piebūve izskātās pēc siltinātas hrushofkas.. bet mums jau tadas noteikti ljoti pietruuxt, sarkano kaarninju jumta vietaa buus latvijas peleekais bljekjis.

ko lai skaa brinišķiigi, cerams turistiem buus iemīļota vieta fotografijām :)


....: kuram patika [24/01/2017 21:18]

Nu, kuram patikā?


Kārlis: Arhīvs [25/01/2017 01:32]

Tik ļoti atgriezties 2005tā "trendā" laikam nav iespējams.

Apsveicu ar izcilu piemēru par "atbildību pret savu darbu, pret vidi, izpratni par formu un laikmetīgumu".


jtd: Rotermani [25/01/2017 10:44]

Poļi, man domāt, ir vizuāli interesantākie, uzreiz raisījās asociācijas ar Tallinas Rotermani kvartālu.


seņa: <> [25/01/2017 10:55]

izskatās, ka tie noslēguma apjomi nesavāc to ņirbošo vidu, bet paši ņirb un rada vienu lielu ņirbošu masu.


zoo: zoo [25/01/2017 12:22]

vai visi šie komentāri nav viena liela "Arhis arhitekti" nomelnošanas kampaņa?


Jonis: Re: zoo [25/01/2017 17:39]

Ko ta nomelnot, ja paši iedējuši Godzilas olu Vecrīgā.


po: Re: zoo [25/01/2017 19:58]

Un vispār -Vecrīga, Vecrīga. Tādas Vecrīgas sen jau vairs nav. Varbūt, stāvot pie Jēkaba baznīcas durvīm un veroties uz 3 bračkiem, rodas tāds kā vecpilsētas iespaids. Ola iedēta tur, kur vispār neož pēc vecpilsētas jau gadsimteni.


Jūns: Re: zoo [25/01/2017 23:19]

Nuū it kā jau te kaut ko sargājam, sēžam mītiņos, olas no Olām vai OLĀM atšķiram. Bet te pēkšņi bāc, BAĀC, - GODZILLA izšķiļas un pieminekļu sargus vienkārši apēd ar visiem Melngalvjiem un Rolandiem, kauliņus vien izspļauj. Mencerdofam žoklis pret asfaltu atsitas, Daneršterns nemūžam vairs kreklu naizpogās, jo rokas trīcēs, mazais Rolands no bailēm sāks čurāt kā Briseles puisītis.

Kurš? Arhis arhitekti.

Kāpēc? Tāpēc ka 2005 likās ideāls risinājums.

Ko pārējie? Visvienalga.


Doktors Pacients: Re: zoo [26/01/2017 16:47]

Šajā kvartāla Vecrīga beidzās 1941.gada jūlijā.

No piedāvājumiem poļu postmodernā noliktava ir visstilīgākā.


Jons Pluns: Re: zoo [26/01/2017 19:25]

Tad izņemam no Rīgas plāniem un gāzējam kā Ulmanis ar megātisko Torni? Ko tad Stokmaniešus spīdzināja ar ūdeni, kur tad Vecrīgas panorāma ar Godzillas cepuri, ko tad klēbējam kartona baroku?

Doma laukumā Vecrīga beidzās 1930-jos, pie dzelzceļa 1960-jos, Strēlnieku laukumā 1970-jos, Līvu laukumā pēc poļu restauratoriem 1980-iOS, Rātslaukumā 2000-jos. Varbūt ka atliekas nesatur nekādu arhitektonisko vērtību, norakstam un iebliežam Sitijveidīgu centru bez urīnu smakojošām vārtrūmēm?

Kur tad sargājam, A kur ne? Kur OLAS dēstam, A kur paipaloliņas?

Kaut kā pēc Deguniem vadāmies, Doktor, pēc Arhitektu deguniem, Doktor....


students: Re: zoo [27/01/2017 12:07]

nu izspļauta TRAMPA arhitektūra, tā šo "laikmetīgo" arhitektūras stila virzienu arī nosauksim!


Viktors: Re: zoo [27/01/2017 16:40]

http://www.del....d?id=48455055

Bez ilūzijām par VKPAI, LAS un pārējo orgānu spēju kaut ko ietekmēt.


vārds: Re: zoo [08/02/2017 16:01]

Jā, žēl, tiešām bezspēcība- potenciāli tik interesantu vietu projektē Baltex grupa ar tam atbilstošu risinājumu. Bet šis ir par citu tēmu.


Viktors: Re: zoo [08/02/2017 16:41]

Tēma ir diezgan apvienojoša - institūciju bezspēcība, laižot cauri vērtēšanas sietam apšaubāmus risinājumus - gan te Grēcinieku ielā, gan Centrāltirgū. Tas, kas redzams abās vizualizācijās ir 20.gs. 90-to domāšanas spilgts paraugs.

Stāvoklis ir simptomātisks, lai to saprastu nav regulāri jāapmeklē Venēcija. Latvijā iztrūkst sapratnes par to, kas ir "laikmetīga arhitektūra". Nezin kāpēc pie mums konkursos regulāri uzvar "trešā uzlējuma" no ārzemju žurnāliem darbi. Ārējs spožums kas ir bez jebkādas arhitekta domas. Ārzemju žurnālu implanti piesārņo mūsu pilsētvidi. Izcili maz oriģināldarbu. Izcili maz.


...: Re: zoo [08/02/2017 21:53]

Vispār jau pēdējos konkursos pidalās tikai studenti , vai tikko skolu beigušie. Un lielākās problēmas ir ar spēju realizēt bilzainos piedāvājumus. Šis drīzak ir izņēmums pēdējo gadu praksē.


Viktors: Re: zoo [09/02/2017 01:13]

Mēs visi to saprotam, vai ne? Patieso cenu, visam šim. Jautājums - kad, kurā brīdī mēs nododam jaunības ideālus un paņemam paciņu naudas, atstājot pilsētā haltūru. Izdarot to vienreiz, pēc kāda laika to garantēti izdarīsim vēlreiz. Ne jau tūlīt, pēc gadiem 5, 10. Un tad intervāls samazināsies. Kādu dienu mēs sev iestāstīsim ka nav nemaz slikti, nu daudzmaz ierakstās. Kādu dienu mēs nevienu vairs neuzklausīsim, jo ko gan tie citi saprot. Tajā dienā tas jaunais puisis vai meitene no institūta sola būs miruši. Neviens no apkārtējiem to nepamanīs. Tikai mēs paši. Un tas būs tikai stāsts. Nekas vairāk, jo pilsēta Rīga var iznest daudz, daudz vairāk.

Kā tur bija? Par četriem baltiem krekliem un sirdsapziņām? Atceries?


...: Re: zoo [09/02/2017 22:20]

Vispār jau ir diezgan daudz apstākļu, kas nebūt nau saistīti ar naudu. Kas zin, caur kādām Pasūtītāja dzirnavām, maciņa planumam un nosacījumu biezumam izslīdējis šis priekšlikums. Un, vispār jau katrs arhitekts zin, ka reizēm izdodās, bet reizēm ne. Tā gadās.


Viktors: Re: zoo [10/02/2017 10:58]

Nu, pirmkārt, jāapzinās ka esi radījis briesmoni. Otrkārt, jābūt pietiekami drosmīgam to atzīt publiski. Treškārt, neskatoties uz finansiāliem zaudējumiem, paiet malā un ļaut notikt godīgam konkursam. Ja visi tā gāzē ar skaidriem uzvarētājiem, tad Ētikas komisijas durvis jāaizskrūvē ar skrūvēm un lai darbojas mežonīgā kapitālisma likumi, tur gan var būt blaknes gluži kā 90-jos.


Centis: Re: zoo [10/02/2017 18:52]

Nu, nu- ir jau jāsaprot, ka KĀDS maksā par arhitekta sapņiem, un, visticamāk, rēķina, ko un kāpēc viņš atļaujās būvēt. Un pārliecinoši, bet dārgi risinājumi bieži vien noved pie nebūvēšanas, kā ar Skolas 2 utt. un ko darīt, ja labas attiecības ar klientu, bet viņš grib ekonomisku būvi- sūtīt projām vai izprojektēt cik vien labi iespējams?


Doktors Pacients: Re: zoo [10/02/2017 21:56]

Protams, "izprojektēt cik vien labi iespējams", BET to "cik vien labi iespējams" katras saprot atšķirīgi, pat Brūzis, Dambis un Princis. Arhitekta-Autora uzdevums - iekontrbandēt SAVU domu, jo Arguments ir tikai Gatava būve, viss pārējais noder "Rīgai, kuras nav".


Viktors: Re: zoo [11/02/2017 11:19]

Protams ka maksā, tomēr vairumā gadījumu kādam interesē atdeve, jeb zaļo vai violeto papīru ar numuriem plūsma. Te nu arhitekts ir viens ar savu rsinājumu un vai nu ieklausās sabiedrības viedokļos vai nu piespiež ausis pie galvaskausa un turpina visiem smaidīt un rādīt veiksminieka seju. Eksistē tāda lieta kā arhitektūras darba kompozīcija, semantika un spēja iekļauties esošā pilsētvidē. Piedod, bet plāna projicēšana uz fasādes ir kaut kas pilnīgi aplams, gluži kā labā un ļaunā metafora Strēlnieku muzeja pārbūvē. Nu taču, - atveram acis un pieslēdzam pelēko vielu, kura atrodas starp mūsu ausīm.

Ar metaforām mums vispār neiet - NRJA - Ledus, Sarkanais ledus un beigās no dzīvokļu mājas iznāk viesnīca. Nu un kur tur Ledus, kaut vai Sarkanais? Ar ko tad asociējas Ledus viesmīlības biznesā? Mums kaut kā visiem laikam augonis galvā?


...: Re: zoo [11/02/2017 13:12]

Man gan patika ideja par pamatu projecēšanu fasādē. Un tobrīd tas bija jauns un neredzēts risinājums., kas atbilda main stream haotisko svītrinu estētikai. Žēl , protams, ka arhitektūras novitātes noveco ātrāk par arhitektiem. Bet sarkanais ledus ir vēl viens piemērs, ka lielākā daļā no jaunbūvēm vienmēr būs pakļautas funkcionalitātei, un , ja ar to negribēs rēķināties, tad arhitektūra vienkārši izkusīs izmaksu siltajā un stingrajā tvērienā.


Viktors: Re: zoo [11/02/2017 21:39]

Man arī iesākumā patika, to es varētu norakstīt uz savu naivumu pirms 10 gadiem. Tomēr šobrīd tas liekas arhistulbi. Gluži kā metaforas, kuras uz mums lūkojas lielām acīm moderno būvju izskatā. Iedomājies, ka Palladio šodien atvērtu biroju Rīgā, kas notiktu?

Sarkanajam Ledum nav paveicies ar apkārtni, gluži kā Pētera dzīvojamai mājai Cēsīs ( divslīpu jumti, vecas ēkas, vecas ābeles fonā ). Līdz ar to nav skaidrs ko domā ts. modernie arhitekti - par dzīvi piem., par nāvi piem., par apkārtni piem.? Trakoti gribas saprast to loģiku pēc kuras top šie darbi. Jo ar to jau nebeidzas - publikācija presē, kāda nebūt vietēja balva un viss turpinās ar lielu sparu. Nesaprotu, varbūt kāds saprot uz kādiem loģikas faktoriem balstās latviešu arhitektu daiļrade? Varbūt ka latviešu arhitektūrai nepieciešams "zaļais koridors" vēža diagnostikai?


Doktors Pacients: Re: zoo [13/02/2017 13:53]

Arhitektūras darba kompozīcija, semantika un spēja iekļauties esošā pilsētvidē- šie jēdzieni nav mūžīgi, un te nelīdzēs ne Vitrūvija, ne Palladio piesaukšana, bet noderīgs var būt Palasmā, kas pieļauj artikulēt metaforas, jo arhitektūrai ir multisensora, un ne tikai tikai vizuāla pieredze. Var jau lūkoties uz "greizo" viesnīcu Grēcinieku ielā kā "dekorētu šķūni", un varbut tā ir latviešu arhitektūrai, un ne tikai- arī sabiedrībai, nepieciešamā ironiskā postmodernisma deva, bez kuras, tāpat kā mazohisma, nevaram iztikt.

Par Sarkano ledu- nevajag jaukt metaforu ar marketinga triku- projekts jau sākumā bija lemts neveiksmei- kā dzīvojamā ēka. Vajag paskatīties kāds ir šīs ires kazarmas plānojums- tas der tikai viesnīcai.


Viktors: Re: zoo [13/02/2017 14:11]

Arhitektūra attīstās, tas tiesa. Tomēr Vēsturiskais centrs, Vecrīga ir ar diezgan skaidriem spēles noteikumiem, kurus diez vai vajadzētu jaukt. Grēcinieku ielas greizajā šķūnī nav ne kripatas ironijas, vajadzēja redzēt tās nopietnās sejas, kuras lūkojās plānā uz fasādes, kuras žūrēja un apsveica autoru. To vajadzēja redzēt, lai saprastu, ka viss bija domāts pavisam nopietni. Tagad pēc 10 gadiem smiekls galīgi nenāk! Pēc vēl 10 būs neizpratne. Un vēl pēc 10 visi klusi šņukstēs stāvot mazajā ieliņā, kura beidzas ar latviešu Baltā tēva stilā ieturētu muzeja fasādi. Protams tie ,kuriem būs apsietas prievītes, klusi kunkstēs no apmierinājuma.

Sarkanais ledus, starp citu, finansiāli būs šobrīd gana veiksmīgs. Visādi citādi ar savu apjomu gan pamatīgi apkārtējās mājas noēd.

Jautājums par loģiku gan šeit, gan Strēlnieku, gan Pētera radītā sakarā paliek. Kāda Tavuprāt tā ir?


Doktors Pacients: Re: zoo [13/02/2017 22:24]

"Vecrīga ir ar diezgan skaidriem spēles noteikumiem, kurus diez vai vajadzētu jaukt". Hm, varbut varetu palugt šos noteikumus- tikai lūdzu nejaukt ar TIAN!


Viktors: Re: zoo [14/02/2017]

Jebkurš rietumnieciski domājošs arhitekts jebkuras rietumu vecpilsētas ietvaros neeksperimentē ar metaforām vai nerada Godzillu ligzdas. Pieejas ir dažādas, un savā laikā pat Stefana doms Vīnē ir ieguvis modernu kaimiņu, tomēr gan arhitektūras kompozīcija, gan augstums, gan ēkas lielumi ir balstīti nevis investoru kabatu dziļumā, bet veselajā saprātā. Noteikumi ir balstīti VESELAJĀ SAPRĀTĀ. To panāk ieklausoties nevis naudas sirēnu balsīs, kuras vienmēr sauc: par maz, par maz, par maz... , bet salāgojot savas ambīcijas ar savu sirdsapziņu. Noteikums ir vienkāršs - ja Tev ir šaubas, ja kaut vienam no Taviem amata brāļiem ir šaubas - ieklausies savā sirdsbalsī, uzklausi, vēlreiz izvērtē visus argumentus, - racionālus, emocionālus utt. - Pieņem vislabāko lēmumu. Profesija mums nav dota mūsu ego apmierināšanai, tā ir drīzāk karmiska, neticami grūtu izvēļu pilna. Visbiežāk ir sūdī...a un vēl sūdī..āka izvēle, un tas tad arī liek meklēt risinājumus. Piedevām primitīvi nokopēt, pilnveidot žurnālos redzēto ir primitīvisms, lai neteiktu pāķisms, gluži kā LTV raidījums Latvijas sirdsdziesma.

Uz visa tā fona vajadzētu būt skarbai diskusijai, kādēļ esam tādā pakaļ..., un mēģinām te visi izlikties ka esam konkurētspējīgi Rietumos. Tā nav. Jo jēdzīgu arhitektūru raksturo autoru spēja to aprakstīt, spēja atklāt savu domāšanas kodu. Savukārt pāķismam raksturīga īstermiņa domāšana, mākslīga sajūsma, un bara atbalstošā klātbūtne. Arhitektūra savās labākajās izpausmēs ir intelektuāls baudījums zinātāja prātam, domas svaigums, skaitļu un ģeometrijas maģija. Bet OK, nu jau būs par sarežģītu.


Doktors Pacients: Re: zoo [15/02/2017 09:42]

Veselais saprāts nav Noteikumi būvniecībai Vecrīgā. Tur vienīgais Noteikums ir būvmasu dominante pār ārtelpu. Vietās, kur pilsētas audums ir iziris, un Grēcinieku iela ir viena no tām, ir jābūvē. Fasādes izvēle ir otršķirīgs jautājums, jo šaurajā (pēc būves pabeigšanas) ielā nebūs svarīgi, vai tas ir klasicisms vai dekonstruktīvisms. Punkts


Viktors: Re: zoo [15/02/2017 17:05]

Tu saproti ko pateici - fasāde VECRĪGAS arhitektūrā nav svarīga - vienalga kāds stils- vēsturiskais? - vienalga, kaut vai Replikas? Grēcinieku iela - kāds stils? Strēlnieku muzejs - kāds stils?

Sanāk ka galvenais ātri visu apbūvēt ar vienalga ko? Komats, vēlāk mēģināšu nodefinēt pāķisms - kas tas ir arhitektūrā?


Viktors: Re: zoo [15/02/2017 17:38]

Pāķis:

1. Lieto ierobežotu skaitu izteiksmes līdzekļu - mūzikā dažus akordus, arhitektūrā - "lēkājošo logu ritmu", betonu visur + kādu savu iemīļotu fīču - melno vai pelēko krāsu, linsēklu eļļu vai vēl ko tikpat paredzamu.

2. Pāķis vienmēr sevi slavē pats, - arhitektūrā pārsvarā vietējos žurnālos.

3. Pāķis necieš citu atšķirīgās domas, jo pāķa pasaules skatījuma leņķis ir šaurleņķa - aptuveni 8 grādi.

4. Pāķis mīl visu ārzemniecisko, vai tie būtu arhitektu žurnāli, vai arhitektu personības. Visam ārzemnieciskam piemīt spīdums, kurš pāķim atrodoties tā tuvumā refleksējas uz pašu. Pāķis nemācās, viņš pats visu zin.

5. Pāķis nedalās. Visu ko viņš uzzin, to viņš drošības pēc patur pie sevis. Ja pāķis nopublicētu kādu mezglu, detaļu - vai dieniņ, tā taču zustu visa konkurences priekšrocības būtība.

6. Pāķis nerespektē vides kontekstu - svarīgs ir viņš un tikai viņa risinājums.

7. Pāķim piemīt savs stils it visā, viņš kopē uz nebēdu. Bet kabataslakatiņu, kuru ielikt kabatā rūpīgi dizainē un izšuj pats. Un bezgalīgi lepojas ar to.

8. Pāķis nekad nemaina savus uzskatus, savus arhitektūras risinājumus, nekad. Pat diskusijas rezultātā. Pāķis vienkārši stāv tam visam pāri, un redz vistālāk un visasāk. Nu gluži kā jūras ērglis.


Rolands: Re: zoo [17/02/2017 10:39]

Laikam labāk Pāķi raksturot nav iespējams un tagad visi atpazīs, kurš tas ir īstenībā.


Viktors: Re: zoo [13/02/2017 15:44]

Ilustrācijai - iedomājies "zaļais gurķis" ierodas kādā no tūkstoš Vēsturiskā centra padomju sēdēm, pasitis padusē savas radītās skices - kur mācījies no vecākiem kolēģiem, attīstījis domu tālāk un uz fasādes uzprojicējis māksliniecisku bijušās ēkas jumta kontūru. Un iesmej, jo tas tāds joks, postmoderns joks, bez kura latviešu arhitektu sabiedrība nevar iztikt, nu kurš no klātesošajiem "dinozauriem" nesaprot, KURŠ....

Man liekas ka jaunais censonis ilgi nespētu nomazgāt zābaku un lakādas kurpju krītainos nospiedumus no sava dibena...


East Village 141: nevajadzigs klucis [26/01/2017 07:48]

arprac un pilnigs vajprats.kursh ir tas genijs kas vispar izdomaja tur kaut ko celt. it ka Riga vietas nebutu.nav nekada kopsauceja un koncepta tam projektam .labak butu atrisinajushi strelnieku laukumu.visa ta apkatrtne izskatas ka piebazsta ar nevajadzigu un maksligu putru


Ome: Grēcinieku ielas konkurss [26/01/2017 10:05]

Ticiet man, tā būs visskaistākā dāvana Latvijas simtgadē!


Plantons: Shode [14/02/2017 16:34]

Dievinu šoseju, ko poļi uzbūruši vizenēs


saņemti 37 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.