a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Noslēdzies konkurss Kimmel kvartālam

<< Projekti

Noslēdzies konkurss Kimmel kvartālam

Pagājušajā nedēļā ar rezultātu paziņšanu noslēdzās starptautisks arhitektūras un pilsētbūvniecības konkurss kādreizējās Kimmel alusdarītavas kvartāla revitalizācijai Rīgas centrā, kurā tika sagaidīti priekšlikumi kultūrvēsturiski nozīmīgā industriālā mantojuma pārizmantošanai, papildinot ar jaunām ēkām un radot mūsdienīgu pilsētas kvartālu. Žūrija lēma nepiešķirt 1. vietu, pasniedzot vienu 2. vietas un divas 3. vietas godalgas.

Vēsture

Nedaudz atkāpjoties no paša konkursa tēmas, — vispārīgs vēsturiskais ievads. Kimmela (Kymmel) alusdarītavas pirmsākumi meklējami Vecrīgā, Mārstaļu ielā, 1815. gadā. Uzņēmumam un arī pilsētai attīstoties, ražotne 1850. gadā tika pārcelta pilsētas preifērijā — uz jaunceltajām telpām Bruninieku ielā. Tas esot bijis pirmais ar tvaiku darbināmais alus brūzis Rīgā.

Starpkaru periodā alus rūpnīca bija izaugusi līdz saviem tagadējiem apmēriem, aizņemot teju visu visu kvartālu starp Bruņinieku, Valdemāra, Stabu un Skolas ielām. Padomju laikā dažādos periodos tā bija gan alus, gan vīna, gan bezakoholisko dzērienu rūpnīca, kuras nosaukums arvien bijis Rīga. Pēc neatkarības atgūšanas — Rīgas alus, kopš 2001. gada — Kimmel Rīga, taču drīz arī bankrotēja.
2005. gadā tika rīkots arhitektūras konkurss, kurā par uzvarētājiem tika atzīts ievērojamās Štutgartes kompānijas Behnisch & Partner projekts. Tas bija pietiekami interesants un pilsētas kontektu respektējošs priekšlikums, taču līdzīgi vairumam t.s. «trekno gadu» lielo projektu liktenim, palicis tikai kā nereālā vīzija.

Kvartāla nozīmi vairo tā atrašānās vieta pašā Rīgas centrā. Un, protams, — kultūrvēsturiskais mantojums,  — pirmsmodernisma laikmeta industriālās būves ir tās, ko šodien ļoti novērtējam, — tīkamo ķieģeļu arhitektūru, rūpniecisko estētiku. Kimmel kompleksa dominate ir kādreizējās graudu kaltes tornis ar zīmīgo skursteni augšā, taču telpiski ļoti iespaidīgi ir arī no ārpuses neredazamie velvju pagrabi pilno alus mucu uzglabāšanai.

Lai gan Rīgā pēdējo 15 gadu laikā ir pavīdējuši diezgan daudzi liela apjoma projekti, kuros tiek solīts izveidot kādu kvartāla lieluma pilsētbūvniecisku kompleksu, kuros komerciāla centra funkcija būtu apvienota ar pietiekami atraktīvu un izsmalcinātu (kvazi)publisko telpu, tomēr redzamie rezultāti ir visai vāji. Sporta pils kvartāla tapšana arvien šķiet visia nereāla. Varoņa/Barona kvartāls Cēsu ielas galā nav veiskmīgs ne arhitektūras, ne iekškvartāla telpas ziņā. Kādreizējais Turības kvartāls starp Dzirnavu, Blaumaņa un Tērbatas ielu — noteikti ievieš jaunas kvalitātes Rīgas centra pilsētas struktūrā, taču pagaidām ir īstenots tikai pa pusei. Tā nu iznāk, ka šai ziņā vienīgais vērā ņemamais piemērs Rīgā pēdējās desmitgades ir Berga bazārs, kas gan vairāk ir atjaunošanas un pārbūves projekts, kur jaunās arhitektūras daļa ir salīdzinoši niecīga. Tāpēc jo vairāk gribētos, redzēt mūsdienīgi pārveidotu, plaukstošu Kimmel kvartālu. Nule notikušais konkurss ļauj uz to cerēt, taču pavisam drošas ticības, ka arī šī vīzija neplaiks tikai vīzija, protams, nav.

Konkurss

Konkurss, kuru 11,5 tūkstoši kvadrātmetru lielajai teritorijai rīkoja kompānija MCITY 9, iespējams, ir viens no vislabāk sagatavotajiem nesenā laika Rīgas arhitektūras sacensību vēsturē, ko apliecināja gan veiktā vēsturiskā izpēte, gan balvu fonds un konkursam atvēlētais laiks — četri mēneši. Konkursā piedalīties tika aicināti visnotaļ cienījami biroji no Igaunijas, Dānijas, Vācijas, ASV un Lietuvas. Rezultātā no 11 iesniegtajiem konkursa darbiem, seši bija no uzaicinātajiem dalībniekiem.

Tomēr konkursa nosacījumi, nozīmīgā atrašanās Rīgas centrā, bet galvenais — sargājamā kultūrvēsturiskā mantojuma klātbūtne to vērta ļoti šarežģītu. Lai gan galvenās kompleksa ēkas konkursa dalībnieku priekšlikumos tiek saglabātas, pret citām konkursa dalībnieki izturējušies dažādi. Gala rezultātā žurija lēma pirmo vietu nepiešķirt, pasniedzot vienu 2. vietas un divas 3. vietas godalgas.

Godalgas

 • 2. vieta — Schmidt Hammer Lassen Architects (Dānija) — 20 000 eiro
 • 3. vieta  — Zaha Hadid Architects (Lielbritānija), SUDRABA ARHITEKTŪRA, ZALA Landscape — 10 000 eiro 
 • 3. vieta – DO ARCHITECTS (Lietuva) – 10 000 eiro
 • Veicināšanas balva — Henning Larsen Architects (Dānija), MARK  — 3 000 eiro
 • Veicināšanas balva — Lauder Architects, Ainavu projektēšanas darbnīca Alps un Sarma & Norde Arhitekti — 3 000 eiro

Organizatori pauda apņemšanos, ka uzsāks sarunas ar 2. vietas ieguvējiem. Privātās sarunās ar žūrijas locekļiem noskaidrojās, ka neviens no priekšlikumiem nav pilnībā apmierinājis pasūtītājus un žuriju, taču attiecībā uz kvartāla kultūrvēsturisko daļu, vecās alus rūpnīcas mūsdienīgu transformāciju par favorītu tika saukts ar trešo vietu novērtētais darbs, kura autori izrādījās SUDRABA ARHITEKTŪRA.

Žūrijas vērtējumi

2. vieta — Schmidt Hammer Lassen Architects

Projektu ar devīzi GW181 žūrija novērtēja kā interesantāko no iesniegtajiem konkursa priekšlikumiem, kurā profesionāli skaidri pasniegta radošas arhitektūras ideja, kas veiksmīgi integrēta apkārtējās pilsētvides kontekstā, īstenojot pārdomātu funkcionalitāti gan plašajām publiskajām telpām ielas līmenī, gan racionālā biroju plānojumā. Projekta autori ar iekškvartāla arhitektonisko estētiku un vienu atvērtu un vienu segtu pagalmu ar stikla jumtu radījuši īpašu un uzstādītajam uzdevumam atbilstošu atmosfēru, kura var kļūt par unikālu, ikonisku un pievilcīgu vietu Rīgā. Otrreiz pielietoto ķieģeļu un laikmetīgu [biroju funkcijai raksturīgu] fasādes materiālu kombinācija nodrošina iespēju nolasīt kvartāla atšķirīgo, industriālo vēsturi (eksponējot bijušās ražotnes dūmeni kā vietzīmi). Augšējo stāvu fasādēm panākta apjomu daudzveidība ar izvirzījumiem un ierāvumiem, kas veido relatīvi vieglu kopējo būvapjoma uztveres efektu. Arhitektūras koncepcija lielā mērā balstīta uz augšstāvu ritmiku, interpretētu kvalitatīvos metāla materiālos un apakšstāvu «ķieģeļu stila» faktūru un formu sajūtas acu uztveres līmenī. Gar Kr.Valdemāra ielu piedāvātās segtās arkādes veido ielas paplašinājumu, kas ļauj amortizēt gājēju un kvartāla lietotāju plūsmu intensitāti.

3. vieta  — Zaha Hadid Architects, SUDRABA ARHITEKTŪRA, Zala Landscape Architects

Konkursa ietvaros labākais kvartāla vēsturiskā mantojuma renovācijas priekšlikums, kurā redzama autoru izpratne, profesionalitāte un spēja projekta ietvaros piedāvāt pilsētniekiem un kompleksa lietotājiem augstvērtīgu vidi ar augstu pievienoto vērtību. Šobrīd atbilstoši vispārpieņemtajai pilsētvides kvalitātes filozofijai, kvalitatīva telpiskā situācija vēsturiskajā vidē attiecībā uz jaunbūvi tiek radīta ar mūsdienu formas, plaknes un līnijas izpratni, bet ar vienu noteikumu — ar iederību vēsturiskās vides kontekstā. Piedāvātais Valdemāra un Stabu ielas apjomu atvērums, ar izteiksmīgu ieeju kompleksa teritorijā, veido savdabīgu, funkcionāli veiksmīgu stūra akcentu. Lai gan jaunbūvējamā apjoma veidols ir arhitektoniski skulpturāls un izteiksmīgs, tam pietrūkst lokālā, regionālā konteksta un novietni interpretējošās individualitātes, tas tikpat labi varētu atrasties jebkurā citā pasaules pilsētā. Milzīgās plūstošās formas ķieģeļu pārkares būtu problemātiskas ekspluatācijā un nepiemērotas reģionālā klimata apstākļos. Nevar noliegt arhitektoniskā risinājuma kā tāda profesionālo kvalitāti.

3. vieta — DO ARCHITECTS

Projekta priekšlikuma veiksmīgākais piedāvājums ir segtais pagalms ar ielas līmenī izvietotu publiski pieejamo food court funkciju. Pagalms ir viegli pieejams no koplietošanas telpu grupām un veiksmīgi turpinās ar konferenču telpām. Iekškvartāla publiskā telpa ar amfiteātri, virzoties no kultūrvēsturiskā mantojuma zonas uz jauno biroju ēku daļu, palīdz organizēt iekškvartāla līmeņu starpību, radot kvartālam īpašu sinerģijas klātbūtni. Valdemāra ielas paplašinājums un piedāvātā ieeja kvartālā tiešā Stabu ielas krustojuma tuvumā ir funkcionāli veiksmīga un darbojas kā apmeklētājus "ievelkošs" telpisks risinājums. Būvapjomu slīpās virsmas ir arhitektoniski interesantas un kontekstuāli atver teritoriju, veidojot simbolisku formu, laikmetīgā arhitektūras valoda ar stiklotām sienām ēku augšējos stāvos uzskatāmi atspoguļo biroja funkciju. Taču pilnīgi nepieņemami ir Krišjāņa Valdemāra un Skolas ielu stūrī izvietoto apjomu formas risinājumi, kas disonē ar pilsētas vēsturiskā centra jumtu ainavas raksturu, neraugoties uz veiksmīgo plānojumau, kas paredz gan skatu koridoru uz iekškvartāla telpu, asējot to uz rūpnieciskā mantojuma telpisko elementu — rūpnīcas dūmeni, gan vienlaikus ar būvapjomu fiksējot ielu stūri, kas būtiski perimetrālās kvartāla apbūves struktūrā. Diemžēl projektā maz uzmanības pievērsts vēsturisko ēku renovācijas potenciālam, kvartāla unikālais raksturs nav pilnvērtīgi izmantots, piemēram, atbalsta mūris gar Bruņinieku ielu ir vēsturiska vērtība un nav aizstājams ar plašu stiklojumu pazemes līmeņa izgaismošanai.

Veicināšanas balva — Lauder Architects, Ainavu projektēšanas darbnīca Alps un Sarma & Norde Arhitekti

Korekta attieksme pret kvartāla vēsturiskā mantojuma kvalitātēm, veidojot apbūvi ap «vēsturisko pagalmu», saglabājot arī kultūrvēsturisko vidi Bruņinieku un Valdemāra ielu stūrī. Rīgas perimetrālai apbūvei raksturīgā stūra akcents — ieeja kvartālā Stabu un Valdemāra ielas stūrī funkcionāli veiksmīgs, bet arhitektoniski diezgan formāls radot nevajadzīgi sadrumstalotu un nereprezentatīvu koptēlu. Publiski pieejamās telpas pie ielām divos stāvos — nenoliedzams publiskās ārtelpas kvalitātes rādītājs. Apjomu kārtojums dažādu leņķu savērsumos, rada nedaudz haotisku kvartāla iekštelpas kopiespaidu. Jaunās apbūves leņķī izvietotie terasveida apjomi iekškvartālā neiederas vēsturiskajā struktūrā, it īpaši jau kā mazstāvu koka apbūves fona apbūve.

Veicināšanas balva — Henning Larsen Architects, MARK

Veiksmīgs piedāvājums veidot trīs pagalmus ar dažādām noskaņām, saglabājot ražotnes dūmeni. Ielas līmeņa telpa funkcionāli atraktīva un variabla ar kvartālam raksturīgā industriālā mantojuma atmosfēru. Ieeja no Valdemāra un Stabu stūra kopā ar vairākiem ieejas mezgliem pret Valdemāra ielu rada labu saikni ar pilsētvidi, taču pārāk lielais un formāli vienveidīgais ķieģeļu lietojums fasāžu un jumta apdarē rada smaganēju kvartāla koptēlu. Korekta attieksme pret vēsturiskajām ēkām. Funkcionāli veiksmīgs un racionāls biroju telpu risinājums.

2. vieta — Schmidt Hammer Lassen Architects 2. vieta — Schmidt Hammer Lassen Architects 2. vieta — Schmidt Hammer Lassen Architects 2. vieta — Schmidt Hammer Lassen Architects 3. vieta — Zaha Hadid Architects, SUDRABA ARHITEKTŪRA, Zala Landscape Architects 3. vieta — Zaha Hadid Architects, SUDRABA ARHITEKTŪRA, Zala Landscape Architects 3. vieta — Zaha Hadid Architects, SUDRABA ARHITEKTŪRA, Zala Landscape Architects 3. vieta — Zaha Hadid Architects, SUDRABA ARHITEKTŪRA, Zala Landscape Architects 3. vieta – DO ARCHITECTS 3. vieta – DO ARCHITECTS 3. vieta – DO ARCHITECTS Veicināšanas balva — Lauder Architects, Ainavu projektēšanas darbnīca Alps un Sarma & Norde Arhitekti Veicināšanas balva — Lauder Architects, Ainavu projektēšanas darbnīca Alps un Sarma & Norde Arhitekti Veicināšanas balva — Lauder Architects, Ainavu projektēšanas darbnīca Alps un Sarma & Norde Arhitekti Veicināšanas balva — Henning Larsen Architects, MARK Veicināšanas balva — Henning Larsen Architects, MARK Veicināšanas balva — Henning Larsen Architects, MARK

Raksts publicēts: 02/03/2018

Teksts: Artis Zvirgzdiņš


saņemti 55 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.