a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Rail Baltica Rīgas stacija — PLH Arkitekter

<< Projekti

Rail Baltica Rīgas stacija — PLH Arkitekter

Stacijas ēka kā arka, ko iedvesmojis papardes tēls un jūgendstils, un visaptveroša pieeja satiksmes mezglam un pilsētas telpai, kur prioritāte publiskajam transportam, kājāmgājējiem un velosipēdistiem  — viens no abiem uzvarējušajiem projektiem stacijas konkursā, kura autori ir Kopenhāgenas birojs PLH Arkitekter sadarbībā inženierkompāniju COWI.

Stacijas ēka

Projekta centrālais punkts ir zīmīgā stacijas ēka, kas piešķir stipru vizuālo identitāti, stiprinot Rīgas kā metropoles sajūtu. Dizaina iedvesma bija pasaules vēsturisko staciju arhetipiskā forma — arka.

Stacijas ēka ir kā jauna vietzīme ar atraktīvām nojumēm, kas atgādina izliektas paparžu lapas —   tiecoties pēc jūgendstila laikmeta kvalitātēm. Slīpās nojumes ļauj gaismai vienmērīgi plūst cauri ēkai, veidojot atvērtu un gaisīgu termināļa (the concourse) telpu.  Ziemeļu virzienā nojumes pacēlums nodrošina netraucētu skatu uz vēsturisko pilsētu, veidojot ciešu sakni ar pilsētu, kurā tikko ierodas vai kuru atstāj. Ģeometriskās iezīmes, simetrija un atkārtošanās atvieglina orientēšanos ēkas ainavā. Dāsnā telpa, kurai ir līdzība ar baznīcu arhitektūru, rada tādus kā brīnumainus mirkļus, ceļotājam nokļūstot ēkā — neaizmirstamu pieredzi un atpazīstamu ierašanās un aizbraukšanas vietu.

Tilts un dzelzceļš

Divi jauni sliežu ceļi uz dienvidiem no esošajām sliedēm, pastiprina skaidro signālu par dzelzceļa klātbūtni pilsētas ainavā un upes šķērsojumu. Tilta dizainu raksturo viegla plūdlīniju izteiksmība.  Lai nodrošinātu saikni starp jauno un veco, tilta apakšdaļa sasaucas ar vecā tilta arku lokiem.  Jaunajā tiltā ir iekļauta velosipēdistu un gājēju josla, uzlabojot sasaisti starp abiem Daugavas krastiem.  

Zaļā metropole

Viens no projekta mērķiem ir radīt blīvāku pilsētu ar skaidriem laukumiem un publisko telpu, veidojot ietvaru mutuļojošai pilsētas dzīve, tādejādi stiprinot Rīgas kā metropoles sajūtu. Apstādījumu pieaugums pilsētā rada labākus apstākļus, vairo sensoro pieredzi un estētiskos  aspektus, tādejādi stiprinot piederības sajūtu pilsētai. Jaunās pilsētas apstādījumu telpu virknes darbosies arī kā jauna nodaļa pilsētas attīstībā, ar respektu pret esošo pilsētu un tās kultūras mantojumu.  Reizē palielinot dabas klātbūtni pilsētā, tai ir potenciāls mazināt klimata izaicinājumus, radot labāku mikroklimatu, uzlabojot gaisa kvalitāti, termālo komfortu, bioloģisko daudzveidību, notekūdeņu apsaimniekošanu un aizkavējot karstuma salu veidošanos pilsētā.

Pilsētas savienošana — veidojot infrastruktūras kodolu

Viss projekts, kas ietver tiltu, estakādi un staciju, ir plānots kā saistīts infrastruktūras elements ar tiltiem raksturīgu dizaina valodu, — neliela mēroga arku un velvju sērija, pretstatā pilsētas  torņu vertikālēm. Projekts ir kā infrastruktūras kodols, kas saista reģionālo ar lokālo un kur iespējams plūstoši mainīt transporta veidus — no vilciena uz autobusu, automašīnu, velosipēdu. Kā publiskā telpa tas darbosies kā tāda pilsētas dzīvojamā istaba, — atpūtai un komerciālām aktivitātēm.

Stipra arhitektu un inženieru komanda

PLH Arkitekter ir Kopenhāgenā bāzēts arhitektu birojs ar 40 gadu pieredzi un 100 darbiniekiem. Šobrīd PLH ir projekta arhitekti 17 jaunām pazemes stacijām jaunajā Kopenhāgenas metro loka līnijā.  PLH ir projektējuši arī piecas virszemes stacijas esošajās metro līnijās un darbojušies pie vairākiem dzelzceļa projektiem, kā arī autoostu un citos satiksmes projektos. PLH sadarbības partneri ir COWI — viena no pasaules vadošajām inženieru kompānijām ar 85 gadu pieredzi un 6 400 darbiniekiem daudzos birojos visā pasaulē. Viņu projektēto infrastruktūras būvju un transportmezglu starpā ir dzelzceļu, pilsētas sliežu transporta, metro un lidostu būves, kā arī ceļi un lielceļi. Viņiem ir arī plaša pieredze tiltu, tuneļu un kuģniecības būvju projektēšanā.

PLH-Rail-Baltic-Station-01.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-02.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-03.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-04.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-05.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-06.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-07.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-08.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-09.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-10.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-11.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-12.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-13.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-14.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-15.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-16.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-17.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-18.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-19.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-20.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-21.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-22.jpgPLH-Rail-Baltic-Station-23.jpg
saņemti 26 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.