a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Sporta pils kvartāls. Kadarik Tüür Arhitektid

<< Projekti

Sporta pils kvartāls. Kadarik Tüür Arhitektid

Pragmatiski plānotas perimetra ēkas, raibas fasādes un pietiekami daudzveidīga  un intriģējoša iekškvartala telpa, rādot pilsētnieciska kvartāla vīziju, — dalīto otro vietu Sporta pils kvartāla konkursā ieguva igauņu birojs Kadarik Tüür Arhitektid, kuri ir arī Tallinas Rotemannni kvartāla pazīstamās ēkas autori.

Pilsētbūvnieciskā koncepcija

Projekta galvenā pilsētbūvnieciskā ideja ir integrēt jauno kvartālu esošajā pilsētvides struktūrā, ko veido perimetrāli apbūvēti kvartāli, reizē piedāvājot daudzveidīgu un dažādu vidi. Ēku apjomi veido skaidru ielas ainavu, kas turpina perimetrālo kvartālu apbūves principus. Divas galvenās asis – gājēju ielas sadala kvartālu četrās mazākās vienībās, ienesot  publisko ārtelpu kvartāla iekšienē.

Vides dažādību veido arī neregulāri izvietotās iekškvartāla ēkas, kas blīvi apbūvētajā kvartālā ļauj izvairīties no saspiestības sajūtas, piedāvājot dažādus skatu koridorus. Dažādie leņķi nodrošina arī to, ka blakus novietoto māju logi nav pavērts tieši viens otram pretim.

Ārtelpa kvartāla iekšienē dalās publiskajā un puspubliskajā (semi-private) zonā. Publiskā telpa ir veidota kā zaļie savienojumi, gājējiem un velosipēdistiem, radot arī tikšanās vietas iekškvartālā, — gan kvartāla iemītniekiem, gan citiem pilsētas iedzīvotājiem. Turpinot Dainas ielas virzienu, jauna gājēju promenāde cauri kvartālam savieno Krišjāņa Barona un Tērbatas ielu.

Dalījums būvniecības kārtās

Kvartāls ir dalīts sešos gruntsgabalos. Pirmā kārtā ir plānota kvartāla ziemeļrietumu daļā, sākot apbūvi no Lielgabalu un Tērbatas ielas stūra.

Arhitektūras un funkcionālie risinājumi

Komercplatības

Pirmie stāvi ēkās pa kvartāla perimetru ir paredzēti komercijai un izīrējamām telpām. Lielgabala un Barona ielas stūrī, blakus tramvaja līnijai, plānotas lielākas komercplatības, vai nu sadalot mazākā svienībā svai atvēlot lielākam pārtikas veikalam, kvartāla iedzīvotāju vajadzībām. Arī vairāku pagalma māju pirmie stāvi rezervēti veikaliem vai kafejnīcām, lai veidotu dzīvīgāku pilsēttelpu un fumkcionāli daudzveidīgu vidi jaunajā kvatālā.

Dzīvojamās ēkas

Ņemot vērā cilvēcisko mērogu un kontekstu, kvartāla permetra būves ir sadalītas mazākās vienībās, ar dalītām fasādēm. Daudzās kāpņutelpas novērš anonimitāti un raisa mājīguma sajūtu. Pieteikamu insolāciju nodrošina tas, ka ikvienam dzīvoklim logi ir vērsti vismaz uz divām pusēm

Dzīvojamās istabas perimetrā ir pavērstas pret ielu un/vai dienvidu un rietumu sauli, bet guļamistabas vērtsas uz iekšpagalmu. Augšējos stāvos plānoti divstāvu dzīvokļi. Tā kā septītais stāvs atkāpjas no fasādes līnijas, dzīvokļiem tur veidotas lielas terases. Dzīvojamo ēku pirmajos stāvos ir noliktavu telpas velosipēdiem un bērnu ratiņiem.

Pagalma ēku pirmajos stāvos ir bakoni un privātas terases. Lai iegūtu lielāku privātumua sajūtu, pagalma māju pirmie stāvi ir pacelti metru virs zemes līmeņa. Ēkās plānoti tipoloģiski dažādus dzīvokļus. Arī pagalma māju dzīvokļu logi ir vērsti  uz divām vai trim pusēm, izņēmums ir vienistbas dzīvokļi. Visiem dzīvokļiem ir pietiekami labi gaismas apstākļi un skati pa logu.  Ieejas perimetra ēkās ir no ielas puses, bet ieejas pagalma mājās — no plānotajām  iekškvartāla ielām.

Fasādes un materiāli

Kvartāls ir dalīts mazākās vienībās, kas atspoguļojas arī atškirīgos materiālos. Respektējot cilvēka mērogu un iekļaujoties apkārtējo kontekstā, ielas fasādēm izmantoti dazādi materiāli — ķieģelis, betons, koks, akmens. Iekškvartāla fasādes, lai atstarotu gaismu, ir gaišākas — vai nu balti krāsota apmetuma vai betona. Būves struktūru veido dzelzbetona karkass, starpsienas ir no vieglbetona blokiem.

Autonovietnes

Pazemes autonovietnēm iebrauktuves/izbrauktuves paredzētas no Lielgabalu un Artilērijas ielas, ar galveno satiksmes asi pa vidu. Samazinot iebrauktuvju skaitu, iegūst pilsēttelpa un gājēji ielas līmenī.

Stāvvietas abpus galvenajai asij var tikt viedotas atsevišķā sbūvniecības kārtās un atdalītas ar starpsienām. Esošās daudzstāvu autostāvvietas Lielgabalu ielā var tikt pārveidota citai komercizmantošanai. Autostāvvietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir paredzētas ielas līmenī, 3,5 metru attālumā gar ēkas perimetru.

Publiskā ārtelpa

Iekškvartāla ārtelpa ir dalīta publiskajā un puspubliskajā zonā. Publiskā telpa strukturē iekškvartālu, kalpojot kā gājēju un velosipēdistu pārvietošanās ceļi, piedāvājot arī mierīgākus nostūrus un tikšanās vietas kvartāla iedzīvotājiem un citiem pilsētniekiem. Iekškvartāla savienojums starp  Tērbatas un Barona ielu veidots kā Daina sielas turpinājums.

Kvartāla malas gar Lielgabalu un Artilērija sielu veidotas ar atkāpi, iegūstot platāku ielu un nodrošinot labākus apstākļus biznesiem, atstājot vietu kafejnīcu āra terasēm utml. Ielu malas plānotas apzaļumotas un apstādītas kokiem.

Puspubliskās ārtelpas izvietojas zonā starp perimetra un pagalma ēkām. Iekšpagalms Lielgabalu un Barona ielas sturī, virs paplašinātajām pirmā stāva komercelpām ir veidots pacelts. Slēgtie iekšpagalmi veicina māju iedzīvotāju kopīgās nodarbes un ļauj veidot privātas terases pirmā stāva dzīvokļiem. Iekšpagalma kabatas starp ēkām paredzētas kvartāla iedzīvotāju vajadzībām ­— rotaļlaukumiem, bārbekjū un citām āra nodarbēm.

Galvenie tehniski ekonomiskie rādītāji

 • Zemes gabala platība — 20240 m²
 • Apbūves laukums — 11 306 m²
 • Ceļu un laukumu platība:
  • publiskā telpa — 2569 m²
  • puspubliskā — 1887 m²
 • Ēku kopējā platība — 68 541 m²
 • Stāvu skaits — 7 + pazemes autostāvvietas
 • Pazemes autostāvvietu skaits — 405
Barona un Artilērijas ielas stūrisLielgabalu ielas skats Barona un Lielgabalu ielas stūris Tērbatas un Artilērijas ielas stūris Tērbatas un Lielgabalu ielas stūrisBarona un Artilērijas ielas stūrisVirsskats. Barona un Lielgabalu ielas stūrisVirsskats. Barona un Artilērijas ielas stūrisIekškvartāla koncepcijaAutostāvvietasKvartāla plānsFasāžu artikulācija1. kārta. Griezums1. kārta. Nams Barona un Lielgabalu ielas stūrī. 1. stāva plāns1. kārta. Nams Barona un Lielgabalu ielas stūrī. 2. stāva plāns1. kārta. Nams Barona un Lielgabalu ielas stūrī. 6. stāva plāns1. kārta. Nams Barona un Lielgabalu ielas stūrī. 7. stāva plāns1. kārta. Nams Tērbatas un Lielgabalu ielas stūrī. 1. stāva plāns1. kārta. Nams Tērbatas un Lielgabalu ielas stūrī. 2. stāva plāns1. kārta. Nams Tērbatas un Lielgabalu ielas stūrī. 7. stāva plāns1. kārta. Lielgabalu ielas fasāde1. kārta. Tērbatas ielas fasāde1. kārta. Barona ielas fasāde1. kārta. Pagalma fasāde (pret Lielgabalu ielu)1. kārta. Pagalma māja 1. 1. stāva plāns1. kārta. Pagalma māja 1. 2.-5. stāva plāns1. kārta. Pagalma māja 1. 6.-7. stāva plāns1. kārta. Pagalma māja 2. 1. stāva plāns1. kārta. Pagalma māja 2. 6. stāva plāns0007_riiarender-01j.jpg0008_riiarender-02j.jpg0009_riiarender-03j.jpg0010_riiarender-04j.jpg0013_riiarender-05j.jpg0014_riiarender-06j.jpg

Raksts publicēts: 01/06/2015

Autori: Kadarik Tüür Arhitektid — Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Kristi Tuurmann, Tanel Trepp, Aleksei Petrov, Konstantin Rõbkin


saņemti 9 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.