a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

A4D sarunas — 8 A.M.

<< Raksti

A4D sarunas — 8 A.M.

Noslēdzot pirmo A4D sarunu sezonu, cikla piektā intervija — ar Juri Lasi un Eduardu Beernaertu — biroja 8 A.M. kodolu, — par to, kā rodas idejas, par apkaimes sajūtu, par materiāliem un sadarbību ar amatniekiem, kā arī par nteresantākajām viņu ēkām.

Birojs 8 A.M. ir dibināts 2002. gadā un tā kodolu veido Juris Lasis un Eduards Beernaerts, kurus vieno kopīga pieredze un ilggadīgas darba gaitas Andra Kronberga vadītajā birojā Arhis, — Jurim no 1992., bet Eduardam — no 1994. gada. Kronberga skola ir faktors, ko vērts pieminēt, aplūkojot arī 8 A.M. daiļradi. Viens no nozīmīgākajiem darbiem Arhis ietvaros abiem bijis Rīgas lidostas ielidošanas sektora rekonstrukcija (1998-1999), bet Jurim — arī Dienas redakcijas un biroju komplekss Mūkusalā (2004-2005), kā arī — kopā ar Andri Kronbergu projektētā, kalna nogāzē iedziļinātā privātmāja Siguldā, kas savulaik Latvijas arhitektūras Gada skatē saņēma lielo balvu (2004).

No A4D sarunu ciklā intervētajiem 8 A.M. ir birojs ar lielāko īstenoto darbu klāstu, no kuriem ne viens vien saņēmis arī plašāku novērtējumu. Rīgas arhitektūras balvas ietvaros pasniegtās Rīgas pilsētas atzinības tikušas  viesnīcai Elefant (2009), bezpajumtnieku dienas centram Katoļu ielā (kopā ar Lejnieku projektēšanas biroju, 2010) un tāpat tika novērtēta arī  Jurjāna mūzikas skolas estrādes tapšana Āgenskalnā, īpaši uzsverot skolas un pilsētas sadarbību kvalitatīvas pilsētvides veidošanā (2012). Savukārt puķu veikals Jelgavā ir saņēmis Wienerberger Baltijas ķieģeļu arhitektūras balvu, kā uzvarētājs sabiedrisko ēku nominācijā (2011). Citas ievērojamas 8 A.M. ēkas ir: skolas sporta zāle Jūrmalā (2005), kas jūtīgi apspēlē priežu meža un kūrortpilsētas vēsturiskās koka arhitektūras kontekstu; Āraišu nams — dzīvojamā māja, kas mūsdienīgi interpretē Teikas funkcionālisma apbūves garu un vietas mērogu (2005); Slokas stadiona tribīnes Jūrmalā (kopā ar biroju SUBSTANCE, 2008); iepirkšanās centrs BAATA Liepājā (2009).

Īpaša sadarbība 8 A.M. ir ar Lejnieku projektēšanas biroju, kas balstās uz personisku draudzību ar Miku Lejnieku, un arī šajā gadījumā vienojošais ir kopīgā pieredze strādājot birojā Arhis. Faktiski tās ir divas institūcijas, kas daudzus projektus izstrādā kopīgi un arī mitinās vienās telpās klusā Āgenskalna kvartālā.

«Tas skanēs triviāli, bet arhitektūra, — tas patiešām vairāk ir dzīvesveids. Tu nevis domā par to, kas ir arhitektūra, bet tu dari kaut kādas lietas ar kaut kādu skatījumu — tādu, kā tu dzīvo. Un tu tā arī dzīvo, kā redzi. Tu nevari izdarīt neko tādu, nevari uzzīmēt, pateikt, izstāstīt neko tādu, ko tu pats neesi piedzīvojis. Arhitektūra —, faktiski, tās ir tavas acis, tava galva, tavs redzējums. Un caur to tu uztver jebkuru lietu. Tur es atrodu to sajūtu, ko es saucu par arhitektūru. Un tā ir ļoti patīkama sajūta un tev gribas to darīt un tu dari to ar prieku, un tajā brīdī nav svarīgs atalgojums un citas lietas.»

Raksts publicēts: 27/03/2013

Intervija: Artis Zvirgzdiņš, Kārlis Narkevičs
Montāža: Dainars Albužis
Ievadteksts: Artis Zvirgzdiņš
Atbalsta — Valsts kultūrkapitāla fonds


saņemti 7 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.