a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Igaunijas Tautas muzejs

<< Raksti

Igaunijas Tautas muzejs

Atzīmējot Igaunijas Neatkarības dienu — neapšaubāmi ievērojamākā ziemeļu kaimiņvalsts pēdējā laika būve — Igaunijas Tautas muzejs Tartu, — «nācijas superbūve», kas atsperoties no specifiskās novietnes — kādreizējā padomju armijas lidlauka, rada pilnīgi jaunu realitāti, tiecoties nākotnē.

Komentāri:

Miķelis: Bildes [24/02/2017 11:22]

Takudži Šimmuras bildes neatklāj visus smalkumus, tādēļ var iemest acis galeriju bildēs:

http://www.erm...museum-gallery

Dorell.Ghotmen.Tane saite laikam nestrādā?

Šis patiesībā ir tāds kā Brīvdabas muzejs datorgīkiem. Konservēti augļi. Nenoliedzami lieltelpa atstāj iespaidu. Tomēr koncepts no lidlauka puses izskatās pēc "ceļa debesīs". Nu un ja neesi kristietis, budists vai musulmanis, bet parasts padomju ateists? Neatstāja sajūta, ka tas viss ir mazliet mākslīgi uzpūsts. Konceptuāli tas varēja būt Modernās mākslas muzejs. Muzejs mazliet atgādināja Izraēlas muzeju Jeruzālemē, lietoti arī daži līdzīgi paņēmieni ( tikai daudz hipotrofētāki ).

Pēc visa tā iesaku noskatīties Adrešu sēriju par Lielajiem kapiem, kur atdusas ne vairāk ne mazāk kā Krišjānis Barons, Krišjānis Valdemārs, Džons Armisteds, Fr. Brīvzemnieks, Reinholds Šmēlings un kā tur izskatās , tad var gan iestāties sireāla sajūta ( bet tas atkal būs "vilciens" sānis komentāros) + Hermaņa izrāde "Kapu svētki".

Muzejs ir labs protams. Vai tas nebūtu labāks, ja to būtu projektējuši paši igauņi?

Jautājums paliek? Man šķiet varbūt ne labāks no arhitektūras viedokļa, ne modernāks, bet igauniskāks gan. Šobrīd tas līdzinās globālam produktam, ar globāliem arhitektūras paņēmieniem, globāliem materiāliem, globālām idejām. Bet var jau būt ka man nav taisnība un mums visiem tas "globālisms" vēl jāizslimo.


Vārds: Re: Bildes [14/03/2017 13:12]

Uz vietas apskatot muzeju un ekspozīciju, jāpiekrīt Miķelim, radās tāda sajūta ka ēka ir pati par sevi un ekspozīcija dejo savu nesaprotamu deju. Kaut kāds pārpratuma ekements spiežas visam cauri, lai gan jāpiekrīt- ēka iespaidīga!


Artis Zvirgzdiņš Miķelim [24/02/2017 17:29]

Paldies par saiti uz bildēm muzeja lapā! Saite uz DGT lapu ir pareizi, bet lapa diemžēl nestrādā.

Saprotu, ka tavuprāt etnogrāfijas muzejam vajadzētu būt drīzāk no kok, mazākam un tā.. Ja, salīdzina ar Latvijas muzejiem, tad saturiski šis Igaunijas muzejs ir tā kā Brīvdabas muzejs plus Nacionālais vēstures muzejs, no kura savukārt atņemta politiskās vēstures komponente. Tāpēc priekšstats, ka tam vajadzētu būt kādai vecai, nelielai mājai – tā ir tikai viena no iespējām.

Par to igauniskumu — nu vispār jau starptautiskus konkursus rīko, lai veiksmīgā gadījumā gūtu un īstenotu labāko no idejām. Un, ja kaut kas labs un vajadzībai, vietai un laikam atbilstošs tiek radīts šodien, tad nākotnē jau tas kļūst par daļu no identitātes. Tavuprāt globālisms jāizslimo, lai ātrāk atgrieztos pie jaukā labā izolacionisma un protekcionisma.


Miķelis: Re: Miķelim [24/02/2017 18:14]

Es domāju par reģionālo skolu un tās iespējamo pienesumu. Visā pasaulē reģionālajām skolām ir kādas raksturīgas iezīmes un arī apstākļi kādēļ tās ir tādas.

Koks jau ir tikai līdzeklis, kurš diezgan labi atbilst mūsu reģionam, bet kuru mēs gandrīz neizmantojam. Pasaulē CLP ( bloki no krusteniski līmēta saplākšņa ) ēkas ir 10-stāvu un Lielbritānijā nesen uzcelts vesels dzīvojamo ēku kvartāls.

Ja man vajadzētu noformulēt kāda šobrīd ir mūsu reģionālā skola, tad tas būtu grūti. Jo varbūt ka tādas nemaz nav. Somiem ir, lietuviešiem arī labi var redzēt ka ir, igauņiem arī ir. Bet mums kaut kā nav.

Muzejs, vēstures vai jebkāds cits, protams ir konservs savā būtībā. Šajā gadījumā savienojumā ar modernām telpām tā protams ir citāda pieredze. Jo konteksta nav. Ja Brīvdabas muzejā Tu vari atspiesties pie vecās mājas un mēģināt tvert aizgājušo laiku autientiskumu, tad šeit to īsti nevarēs. Bet protams pie modernās dzīves pieder visu veco ātri aizmirst, uzmest aci konserviem, salekt atpakaļ auto un prom. Nesen skatījos raidījumu par Japānu, kur vietējie meistari atjaunoja 1200 gadu vecu pagodu un satrupējušos kokus rūpīgi sasēja un ievietoja zemjumta telpā.

Globālisms, it īpaši arhitektūrā, man šķiet nonivilējošs un pat kaitīgs. Zūd kaut kādas senās prasmes, paņēmieni, iespējas tās transformēt modernos veidos. Respektīvi tiek iznīcināta zināšanu bāze un aizstāta ar subproduktiem - līdzīgs ēdiens, dzēriens, auto, un arī arhitektūra. Domāšanas veidu izmiršana, valodu izmiršina - tas ir tas pats, kas dabas daudzveidības iznīcināšana. Tas šo pasauli padara nabadzīgāku, un līdz ar to prastāku.

Man šķiet globālisms, tai skaitā mega starptautiskie konkursi, starptautiskās arhitektūras zvaigznes, kuri iedēj pa "olai" katrā pasaules malā - tas ir noiets etaps. Varbūt kādreiz mēs to uzskatīsim par Arhitektūras Zelta Laikmetu, bet izskatās, ka tas noriet, jo tādai tendencei ir gan ekonomiski, gan ekoloģiski, gan politiski priekšvēstneši. Arhitektūras Šedevrus rada nevienlīdzīgā pasaules attīstība vai nevienlīdzīgā pasaules reģionu attīstība ( gluži kā Latvijai Rīga un pārējā Latvija ). Tā šībrīža sajūta ir, ka Lielās naudas laiks ir beidzies.

Manuprāt stipri esam tad, ja meklējam savās saknēs, gēnos, bet ne prasti, bet inovatīvi. Nevis mankurtiski uzspļaujot Barona, Valdemāra atdusas vietām, bet ceļot tos cilvēkus garīgi godā un meklējot tajā ko viņi darīja jaunus apvāršņus. Man protams grūti noformulēt, neesmu nekāds dižgars, bet mums atkal jāatrod tā stīga, kas bija jaunlatviešu laikos, jo nupat esam apdraudēti kā nācija.

Personīgi domāju, ka globālisms, arhitektūras globālisms mums, mūsu reģionālai skolai ( ja tāda radīsies ) neko iemācīt nevar, jo tas ir diezgan primitīvs skatījums uz arhitektūru. Ja latviešu arhitektiem vajadzētu projektēt apvienoto Brīvdabas Nacionālo vēstures muzeju - mēs varētu izdarīt labāk. Nopietni :-) Šoreiz labāk kā igauņi :-)


Miķelis: Re: Miķelim [24/02/2017 18:38]

P.S.Ikea -globāla kompānija. Ikea Baltijas valstīs pieder 38k hektāru meža. Ko viņi darīs? Cirtīs, vedīs uz Zviedriju, ražos tizlās mēbeles un vedīs atpakaļ, nopelnot kaudzi naudas . Jo Ikea visdārgāko produkciju ražo Zviedrijā, šo to gan arī iepērk no Daiļrades, maksājot kapeiķus. Un mēs dabūsim Zilo Vali Stopiņos. Kur ieguvumi Latvijai no IKEA biznesa Latvijā?


Miķelis: Re: Artim [26/02/2017 21:35]

Te diezgan skaidri par globālismu: https://www.di...umanu-14166807

Ko Tu domā par globālismu arhitektūrā?


Dārts Veiders: Svērtenis, Miķeli, un nekas vairāk.... [24/02/2017 21:26]

Virzība no izolacionisma uz globālismu un otrādāk ir veca kā pasaule ( impērijas un to pretmeti), ar visu kultūru, oikonomiku, sociālpolitiku, kas to pavada, tam starpā arhitektūru, svērtenis ir nomainījis kustības virzienu vismaz sociāli progresīvākajā pasaules daļā. Tas ka līdz mums nomalē nonāks šie procesi ar krietnu nobīdi protams ir fakts, mēs vēl kādu laiku jūsmosim par globālismu oikonomikā, sociālajos procesos, kultūrā, tam starpā arī arhitektūrā, kad iespējams svērtenis atkal būs sasniedzis savu apogeju otrajā pusē, un sāks nākt atpakaļ. Akurāt kā Rundāles pils, Eiropā jau valdīja klasicisms ( kultūrā, arhitektūrā) , pakam Kurzemē_Zemgalē ( līdz ar lielo kaimiņu), vēl pilnās burās ļaudis plosījās baroka manierē. Tāda nu ir nomaļnieku dzīve...


NAV VIENALGA: siegs [25/02/2017 12:30]

Šim muzejam piestāv ziema!


aļoša: muzejums [26/02/2017 14:56]

muzeja tēls neatbilst saturam.

tas drīzāk varētu būt tas pats aviācijas muzejs. būtu ticamāk.

milzu angārā ir iemocīti kaut kādi štruntiņi un šķiet, ka bija krietni vien jāpamokās lai varētu tos izvietot visā atvēlētajā telpā. tāpēc papildus jātaisa milzu veidojums, lai tajā ielikiktu vienu vecu plati.

tāpat telpas bez kādas izmantojamas jēgas paliek pāri atliku likām.

pagrabā nez kādēļ ielikts ciematiņš, kuš sākumā daudzsološi kaut kur ved un beigās nekur neaizved. kaut kādā šķirbā ir evakuācijas palīgdurvis, kuras tad arī ir stāsta beigas.

tuvojoties ieejai, škiet , ka būs ahhh.

bet pēc apmeklējuma liekas, ka nu .. tas ko rakstiju pirms tam.


saņemti 9 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.