a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Mums jābūt vairāk ekstravertiem. Intervija ar Matīsu Groskaufmani

<< Raksti

Mums jābūt vairāk ekstravertiem. Intervija ar Matīsu Groskaufmani

«Mēs Latvijas ekspozīcijā gribam graut mītu, ka Latvija ir postsociālisma valsts, ko klāj meži un padomju tipveida apbūve,» intervijā Kristīnei Budžei saka arhitekts Matīss Groskaufmanis, pārstāvot nākamās Venēcijas biennāles Latvijas paviljona kuratoru komandu.

Komentāri:

Miķelis: Tas, ka esam... [01/12/2017 15:11]

...introverti, pierāda portālā a4d.lv notiekošais. Pat Pēteris, kurš te pa retam ieskrēja, šobrīd nodarbojas ar vaboles kurbuļa hromēšanas darbiem savā garāžā un nu jau kļuvis par retu viesi. Pašiem savs arhitektu portāls, kur iespējams pacelt problēmas, apspriest konkursa darbus, padalīties ar kādām atklāsmēm, saitēm, saskaņot viedokļus kādos svarīgos jautājumos izrādās nevienam nav vajadzīgs.

Jebkurā normālā rietumu sabiedrībā šī būtu vieta, kura "vārītos".

Bet mēs neesam normāla rietumu sabiedrība, vai ne? Pašcieņa ir tik zema, ka mēs pat nespējam nu jau normālus starptautiskus konkursus novadīt, kur paši nebūtu pabērnu lomā. Varbūt ja vienā naktī nomainītu visus padomju laika arhitektūras funkcionārus pret rietumniekiem, kaut kas te varētu pavirzīties demokrātiskas sabiedrības virzienā. Kaut gan rietumnieka reakciju, ieraugot kurpju kasti pilnu ar eiro zīmēm savā kabinetā uz galda arī protams nevar paredzēt.

Šobrīd tēmas, kuras paceļ Matīss - nabadzības apkarošana un arhitekta loma tajā, arhitektūra no ekonomiskā un politiskā viedokļa un jā - Arhitektūras politika ( tas ko Miķelis te skandē jau ceturto gadu ) - nevienam te tā īsti neinteresē, jo jenkiju periods tūlīt, tūlīt pat ieies savā otrajā attīstības fāzē, kur šīs tēmas klusi un nemanāmi noies pa burbuli, atstājot Latvijas arhitektūras dīķī tādus mazus spirgtus vilnīšus. Tuvojas visu ilgi gaidītā izaugsme - nu tādi Treknie II, tik varbūt bez pēdējā - kulminējošā fināla ar parastām dzīvojamām ēkām Francijas piļu vērtībā.

Kam jānotiek, lai mēs izietu no šī dzelmē velkošā apļa? Mūžizglītība, tas ir fakts, bet protams ne jau reklāmdevēju sponsorēta un šaurām tēmām veltīta. Jā, Rīgas bienāle, kur tad varētu arī uzņemt guru no rietumiem. Tas pats vecais noputējušais Arhitektūras politikas likums, lai atsevišķas apšaubāmas celtnes nevajadzētu skaņot VARAM, pretēji jebkuram veselajam saprātam, vai Rail Baltic ,piemēram, bez jebkāda biznesa plāna un vairākiem trašu aprēķina variantiem, nopietnas arhitektu publiskas diskusijas, skaņot Satiksmes ministrijā, jo tā turpinot savas skaņojošās institūcijas var izveidot arī Aizsardzības ministrijā, Izglītības ministrijā un pat Veselības ministrijā. Vēl vajadzētu saprast, kas tad ir tas pamats, kas ieguls Latvijas ekonomiskā izrāviena pamatā pēcindustriālajā laikmetā - uz Zviedriju eksportētais koks ( zviedri savus mežus šobrīd īpaši necērt ), IKEA ienākšana un maziņo vietējo mēbeļu ražotāju izspiešana no tirgus, zviedru banku piesaistīto mūsu pensiju līmeņu līdzekļu investēšana ārvalstu vērtspapīros un elitāros dzīvokļos Rīgas centrā vai tomēr kas cits?

Tāpat būtu vēlams saprast, kas notiks, kad kādā brīdī ES noteiks brīvu tirgu arhitektūras pakalpojumu nozarē, vai federalizācijas rezultātā pieņems centralizētus normatīvus, veco labo Snipu garā. Vai visu mūsu pakaļas tad strauji nesāks svilt un labā konkurētspēja nepārvērtīsies vietējo arhitektu izzušanā, līdzīgi kā apaču ciltis izzuda pēc baltā cilvēka ienākšanas viņu teritorijā. Vai kārtējo reizi tas viss mums uzkritīs tik negaidīti, kā 1-metrīgais sniegs Sūnu ciemā?

Varbūt šie ir jautājumi, kuri dēļ ir vērts atraut pakaļas no ērtajiem Česterfīlda krēsliem un nolikt malā hroma pulējamās lupatiņas?


Kārlis: Re: Tas, ka esam... [01/12/2017 15:20]

Pēteris ir Maskavā


Miķelis: Re: Tas, ka esam... [01/12/2017 16:31]

Kad atbrauks, nodod sveicienu!

Andis arī devies uz Maskavu? Jau pusgadu neko nav iesitis pēc savas lekcijas Gada skatē ( lekcija starp citu bija ļoti laba ). Pārsitam dēļus krustā pāri a4d.lv un ar sālsmaizi sagaidām Treknos II?

Ingurds, Dārts, Arnis, Renārs, Ventis, visie pārējie? Allo, viss mums šokolādē?


Dārts Veiders: Re: Tas, ka esam... [01/12/2017 18:57]

Miķeli, nav jēga diskutēt, diemžēl maximālā loma, ko arhitektu vairākums un līdz ar to arī organizācija profesijai redz, ir - maija grāfi būvnieku&attīstītāju&LR lēmējorganizāciju festiņā , un tā kā maija grāfu vietas nav daudz, tad nu tiem, kas izkārtojušies, pietiek. Maija grāfa loma jau baigi laba, pavasarī svētkos Tevi godina, un darbs kaulus nelauž. Tā ka nav vietas uztraukumam. Nemiera cēlājiem savukārt pa purnu par svētku maitāšanu.... Galvenais maija grāfiem ne par ko nekam nav jāatbild...


Miķelis: Re: Tas, ka esam... [04/12/2017 12:04]

Dārt, ja raugāmies no rietumu filozofijas viedokļa, kur eksistē tādi jēdzieni kā labais un ļaunais, meli utt, tad jādiskutē vien ir. Kas notiek ja nediskutē, var redzēt pie Austrumu barbariem, kur Meli ir katra valstiski domājoša pilsoņa pienākums. Tad kad Reigans nosauca PSRS par Ļaunuma impēriju, viņam bija pilnīga taisnība. Šobrīd šīs Ļaunuma impērijas bijušie darboņi darbojas mūsu valstī. Bijušie komjauniešu līderi turpina tradīcijas un melo tā ka ne tikai ausis kust, bet visi mati uz galvas slejas stāvus. Latvija, par kuru galvas nolika kaujas laukā 1.Republikas laikā, ir pārvērtusies par tādu Lielo Slaucamo Govi. Un slauc ne jau ar rokām, bet ar slaukšanas automātiem.

Un Maija grāfi ir pilnā atbildībā, ka pensijas ir švakas, veselības aprūpe nekāda, jo ārstēt vēzis jābrauc uz ārzemēm utt. Arhitektūras, politikas un ekonomikas sasaiste ir ļoti cieša un ja negribam būt par Jaunās Ļaunuma impērijas līdzskrējējiem, piekritējiem, - diskusijām un arhitektu nostājai jābūt. Tādēl jau nevienu Arhitektūras likums neinteresē, jo duļķainā ūdenī zivis ķert vieglāk. Tikko RB par galveno atbildīgo par iepirkumiem ielikts Lemberga cilvēks, tas nozīmē ka pievienots kārtējais slaukšanas aparāts, gluži kā tas tiek darīts visur. Kučinskis ir anonsējis Privatizāciju II, caur valsts akciju sabiedrību kotēšanu biržā, tā kā mest plinti krūmos agri, brīva Latvija būs, kad automātiskās slaukšanas iekārtas demontēs un slaucējus ievietos Neiferta radītos modernisma parametros ( 2X2m vai 3X2m) un kopā ar visiem Maija grāfiem, kuri tad varēs sildīt slaucējiem pieniņu uz mazajām elektriskajām energoefektīvajām plītiņām.


Dārts Veiders: Re: Tas, ka esam... [04/12/2017 17:39]

Par to fīrerīti iekš RB nenoliedzami, ka amizanti, lasīju DB intereses pēc, un voilā CV, kas sastāv no Vpils uzņēmumu vadīšanas( un mēs jau visi zinām kas pieņem lēmumus pat sīkumos iekš konkrētās pilsētas).

Būs labi Miķeli, no kaulainās un pelnītā atmaksas vēl neviens nav izvairījies, un nu jau tas vadzītis iespējams jau ir lūzis, tikai mēs vēl to neredzam darbībā...

Man gan vairāk par profesijas vēlmi aprobežoties ar maija grāfu statusu, un noliet savu statusu būvnieku&attīstītāju labā...


Miķelis: Re: Tas, ka esam... [05/12/2017 13:31]

Te mazliet par taisnību Maximas traģēdijas sakarā: http://www.del....d?id=49510747

Par Maija grāfiem, nav nekāds pārsteigums. Mēģināšu atbildēt ar vienu parodiju.

Tu jau zini par ko;-)

- Iedomājies, mani izsauc Galvenais un saka - vajag kaut ko darīt mūsu publicitātes uzlabošanai, pēc tā Maximas notikuma uz mums raugās greizi!

-Ko es? Nu neko, nejauši uzdūros kaut kādiem traukiem un sekretāre saka smejoties - tā taču vecā Štālberga servīze!

- Nu viss, jautājums atrisināts. Ideāla PR kampaņa - Iedomājies - vēsture mūsu rokās - Štālberga servīze uz galda un mēs visi apkārt. Tu tikai iedomājies!

- Nu un pirms nofotogrāfēties, kāds izsaucās - tas taču Kuzņecovs! Būtu es zinājis, ka viens no mūsējiem to Kuzņecova fabriku nostums ar buldozeriem, atstājot vien pliku skursteni, noteikti būtu to momentu iefilmējis uz telefona un pēc tam palaidis Adresēs.

- Tā nu mēs runājam par šo un to un uzpeld tāds vēsturisks personāžs kā Hāberlands. Nu tu zini, kaut kāds būvnieks par kuru uzņemta pat Rīgas pilsētas arhitekta biroja filma. Nu kaut kāds vecais, nu tāds baigais oldskūls. Un izrādās, ka šī kaps vēl atrodas Lielajos kapos. Bet tur jau protams neviens neiet, to kapu neviens nekopj, kam tas viss mums visiem - kaut kāds Hāberlands! Vot filmas par viņu uztaisīt, naudu tā sakot... nu pārvietot...nu Tu jau saproti!

- Pēkšņi pieceļas nu viens no tiem padomju vēl funkcionāriem un paceļ tostu par Štālbergu. Johaidī, domāju, Štālbergs nebija tas, kas Staļina laikā te sēdēja? Vajadzēja jau akurātāk. Nu par pirmo latviešu arhitektu Jāni Fridrihu Baumani pacelt tostu. bet šie jau pat nezin, ka tas arī guļ Lielajos kapos. Iedomājies, šie pat nezin kur viņš guļ, šie pat ne reizi nav aizstaigājuši līdz viņa kapam. Pat plāksnīti nav uzlikuši. Iedomājies, kāds kauns!

- Bet var jau saprast - tagad bijušie komunisti pie šprices, kuri tos kapus ar buldozeriem šķūrēja nost, jo tur gulēja visa Latvijas nācijas elite.

- Panāc, panāc te, paskaties - vai nav skaista tā Štālberga servīze? Nu un atceries troksni ap Zemkopības ēku, tur pat daži pieķēdējās - neļausim, neļausim jaukt nost. A šodien - paskaties - RRR ēka, modernisma paraugs, nedēļas laikā un nav. A kas tur būs - DEPO, tas kas smird pēc jēlnaftas, tikko Tu pārkāp slieksni.

Jā, būs jāuztaisa kāds raidījums.

- Nesen te man vienā intervijā uzprasīja - a kad iedomājies par Adresēm. Es nedomādams atbildēju 3.klasē viss sākās. Iedomājies, sēžu zilajās spīdīgajās biksēs un žaketē, pie krūtīm oktobrēna nozīmīte, pie sienas Ļeņins un Brežņevs smaida, apkārt pilnīgākais PSRS, a es....domāju ... kā brīvā Latvijā filmēšu Adreses. Vot tā, lai zin īstos pagrīdniekus...

- Nu labi, tad ņemsi to Štālberga servīzi īrē?


Gribējusaprast: Re: Tas, ka esam... [20/12/2017 14:07]

Rūpīgi izlasīju, bet, diemžēl, nesaoratu, laikam neesmu informēta par kontekstu... Žēl


Miķelis: Re: Tas, ka esam... [20/12/2017 14:15]

Konteksts ir komentāru sērija: Angļu džentlmeņu klubs I, II, III utt. ( kādi 12 laidieni, šķiet ), blogs Štālbergs, raidījums Adreses. Vienvārdsakot jau vēsture, bet lietojot meklētāju varbūt var atrast...


Miķelis: Re: Tas, ka esam... [06/12/2017 12:25]

Un te īstie cilvēki: http://ltv.lsm...lveki.id112260/

Aculiecinieks. LSM. Lielo kapu lielie cilvēki. Vienkārši un saprotami, bez Stālberga servīzes fonā, es pat teiktu gara aristokrāti...


arhitekte: Re: Tas, ka esam... [04/12/2017 10:30]

Arhitekti, tie kas šeit, cīnās par izdzīvošanu, elsdami nomaksā arī kādus nodokļus.


Arhitekts: Pie saknēm vairāk! [02/12/2017 10:36]

Mazliet jau tāda kārklu vācietība spiežas cauri, ar ko manuprāt slimo daudzi jaunie, kas ārzemju skolās mācijušies, it kā skats no malas it kā pašapliecināšanās. Un “strādāt, pamācīties, strādāt, pamācīties” nebūs tas labākais dzīves modelis, lai pieminēto Latvijas tukšumu aizpildītu, vajag arī bērnus radīt! :)


Reinis: Re: Pie saknēm vairāk! [05/12/2017 15:43]

wt, tagad mācīsim "profesionālā" vidē kad taisīt bērnus? Tavi bērni nav attaisnojums nevarēšanai, ja tādi nav, tad komentārs netur paša kritiku.


jtd: izstādes šķiet garlaicīgas(c) [02/12/2017 13:48]

Tikko kā tā līdz galam izbaudīju, ka arhitektūras fotogrāfija ir māksla pati par sevi, kam ar konkrēto arhitektūras objektu var pat nebūt nekā kopīga (kāds vizuālas līdzības momentuzņēmums neskaitās). Arhitektūru jāskatās dabā, ar rokām aptaustot, ar acīm aptverot visus lodes 360 grādus, tikai tā var gūt pilnīgu priekšstatu, ko tad īsti esi ieradies aplūkot. Iespaidi no foto man ir bijuši pat diametrāli pretēji tam, kas ieraudzīts dabā, gan, ka bilde nepatīk, bet objekts slavināts un to ieraugot savām acīm mute atveras, gan, ka bilde ļoti patīk, bet dabā redzi ko pavisam neinteresantu vai pat atgrūdošu. Ir arī iekšējas pretrunas izsaucošie, joprojām nevaru pateikt vai BIG veidotā piramīda NYC ir veiksme vai neveiksme, bet wow sajūta radās tikai aplūkojot no viena stūra (ko žurnālos nerāda), kamēr galvenā fasāde labākajā gadījumā atstāja vienaldzīgu.


Valdis Liepa: Vai LBN ignorē Neifertu? [09/12/2017 13:15]

Par bioenerģētiku arhitektūrā:

buildart.lv

/par-sabiedribu-un-piektklasniekiem/


saņemti 15 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.