a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

No funkcijas uz metaforu

<< Raksti

No funkcijas uz metaforu

«Man ir žēl, ka Latvijas arhitektiem tiek maz sabiedrisku celtņu» intervijā Viestartam Gailītim saka Gunars Birkerts, kurš marta beigās  viesojās Rīgā, lai piedalītos monogrāfijas Gunnar Birkerts: Metaphoric Modernist atvēršanā.

Komentāri:

hmmm: hmmm.. [15/04/2010 11:43]

aiz cieņas pret vecumu - ir ok. bet tikai un vienīgi - aiz cieņas pret vecumu. Būtu jaunāks, teiktu... nu neko labu. Nac.biblotēka caur un cauri ir bijis un būs politisks jautājums, nevis arhitektonisks, vai dies pas - racionāls.Šis cilvēks neko labu nav ienesis Latvijā, bet mācīt patīk:)


X-PAT: Re: hmmm.. [15/04/2010 16:54]

EU...(K)hmmm...nau te ko nemākulīgi fenderēt izteicienus! Par politiku piekritīšu, bet par pārējo...vai tev vārdā Prometejs?!!! Tu draudziņ pamēģini pamācīt, tā no sirds un bez liekulības, un tad lec gaisā. Varbūt tad arī kāds tev uzdos jautājumus. Bet pagaidām, kamēr vel esi jauns, aizej nokaunēties stūrītī!


ausma skujiņa: pret anonīmajiem rakstītājiem [15/04/2010 12:57]

Es domāju, ka šāda veida kritikām JĀBŪT PARAKSTĪTĀM!


Vents: * [15/04/2010 13:09]

paldies par pārpublicēšanu, Arti! konkrēto Dienas numuru biju palaidis garām, bet viņu portāls ir tik neelastīgs.


indra ķempe arhitektu tautai [15/04/2010 14:32]

"Vēl tagad viņos ir tā sajūta, ka palīdzībai no kaut kurienes jānāk, viņi nemetas lietās iekšā paši. [...] tauta ir neaktīva, tai ir pašapziņas trūkums, tautiskuma trūkums, tā viegli padodas, pazaudē savu valodu, respektīvi, neaizstāv sevi, neredz Latviju kā mazu nāciju. [...] ir jābūt ļoti spēcīgam raksturam un sistēmai, lai ar to tiktu galā."

ps. no manis - gaidu, KAD praktizējošie arhitekti panāks, lai viņus sāpīgi skarošs likumdošanas jautājums tiktu atrisināts tikpat zibenīgi, piemēram, KĀ tas notika ar kaušanas metodes maiņu!


hmm: Re: arhitektu tautai [15/04/2010 16:16]

medijos taču tika publicēts cipars, kas nepieciešams, lai panāktu izmaiņas likumdošanā - tie ir nieka 60 000 Ls un lieta darīta. Nav svarīgi, kas iemaksā, arhitekts, mediķis vai lopu kāvējs.


Ingurds Lazdiņš mērogs [15/04/2010 16:18]

mans viedoklis būtu, ka šāda mēroga parādības-personības neprasās pēc lasītāju vai vērotāju vērtējumiem - Birkerta devums un realizēto objektu apjoms un kvalitāte runā par sevi. Savukārt, ja mums tomēr gribas par viņu vērtējoši izteikties, tas vairāk runā par mums pašiem...

cita lieta, ka pārsteidz tie "vingrojumi" ar autortiesībām, kuras pastāv vēl arhitektam dzīvam esot - nepārliecina pamatojums, kāpēc vienā gadījumā tas ir sāpīgi, bet citā - atrodas pamatojums, lai no tā atkāptos


Armands Bisenieks (AB): Atsūti savu darbu sarakstu, Hmm ... [15/04/2010 21:47]

Pasaules arhitektūras vēsturē ierakstīts vārds: Gunārs Birkerts.

Lepojos, ka viņš ir piederīgs arī Latvijai un - ka pazīstu Meistaru personīgi.

Ar prieku atceros darba stundas saistībā ar Latvijas Bankas projektiem

deviņdesmito gadu vidū un - LB "Ēku komitejas" eksperta

Gunāra Birkerta profesionālos ieteikumus un koleģiālo izturēšanos.

20 gadus vilcinātais un mazinātais Bibliotekas projekts:

žēl, ka nenoticis īstajā laikā, bet labi, ka tomēr ...


blokz Re: Atsūti savu darbu sarakstu, Hmm ... [15/04/2010 22:05]

Žēl tikai, ka pielīšana meistaram nav atnesusi adekvātu kvalitāti, Hmmm...


X-PAT: Re: Atsūti savu darbu sarakstu, Hmm ... [15/04/2010 22:42]

blokz...beidz te zīmēties ar Zahas bildītēm. Ņerkstēšanas varonis atradies. Diez, kā tev ar kvalitāti adekvāto? Tik pat adekvāta, kā tavas lielveikala Mols prāta spējas?


Romans Siņicins Re: Atsūti savu darbu sarakstu, Hmm ... [17/04/2010 12:59]

a kas tur ar to Mols? veikals un veikals....


X-PAT: Re: Atsūti savu darbu sarakstu, Hmm ... [18/04/2010]

Mols = kādi piebrauc, tādi aizbrauc...tik bagažnieks pills ar spožām mantiņām. Būtu labi, ja varētu labāku metaforu atrast. Prozit! :)


Igors Suhovilovs: Visu cieņu.. [15/04/2010 21:52]

Visu cieņu...Gunārs Birkerts.


Miķelis: Meistars kritizē meistarus [19/04/2010 16:11]

Interesanti kā meistars kritizē meistarus, tikpat banāli, vienkāršoti un pavirši kā tiek kritizēts pats. Ne velti ir teiciens - ar kādu mēru Tu mērī, ar tādu Tev tiks atmērots. Birkerts vai ne Birkerts, bet arhitektu ētika prasa runāt ar ēkas autoru pirms atrotītām piedurknēm ķerties klāt esoša objekta pārprojektēšanai. Te nu meistars nav izrādījis vienkāršu cilvēcisku cieņu. Tas neparāda arhitekta lielumu, bet cilvēciskuma lielumu...


Ausma Skujiņa: Re: Meistars kritizē meistarus [19/04/2010 19:38]

Es runāju ar Gunāru Lūsi un viņš teica, ka saruna ar viņu tomēr ir bijusi. Tas gan krietni sen un iespējams - Birkerts to piemirsis vai negrib atcerēties. Un tomēr, jāatzīst, ka ar ētiku mums nav tā kā vajadzētu. Ko darīt?


X-PAT: Re: Meistars kritizē meistarus [19/04/2010 21:57]

Miķel...tad kad tev būs monogrāfija, tad arī tu varēsi kritizēt ko un kā vēlēsies! Milžu cīņās cīnās Milži. Bet tu un es pagaidām varam priecāties, ja pa reizei izdodās ieskatīties tajā pasaulē kas atrodama aiz Smaragda pilsētas burvja aizkara!

Un, draugs mīļais, nesāc nu te "cilvēciskot" Gunnaru. Tu ko, teiksi ka esi sadzēris ar šamējo? Tas tā, mazliet iznireliski savādāk sāk šķist.


A.S.: Re: Meistars kritizē meistarus [19/04/2010 22:29]

Un kā ir ar to ANONIMITĀTI?

Vai nebūtu jāpārtrauc citus pamācīt slēpjot sevi pašu?


X-PAT: A.S. [20/04/2010]

Es domāju, ka atklātāk sevi noraksturot uz doto brīdi nespēju. Ex-Patriot un punkts. Nedomāju, ka mani uz doto brīdi kāds varētu nosodīt par pasivitāti jeb liekulību. Mēģinājis es esmu, un ne jau nu bez panākumiem. Tad nu, ja pēc 2.5 gadu komentēšanas mans rokraksts kādam vel nav pazīstams, tad tas nekādā veidā nav mans nopelns un nekādā gadījumā nav saistāms ar maniem nolūkiem. Ja nepieciešams, manu personību var noskaidrot pie redaktora. Priekš tā ir IP. Bet tas jau sāktu vilkt uz KGB pusi, ne? ;)

Mans vārds, un vel jo vairāk, UZVĀRDS var tik interpretēts pārāk brīvi. Es ļoti labi zinu kas ES esmu un kā mani sauc. Tajā pašā laikā, domāju, ka nevienam uz doto brīdi nešķiet, ka indivīds kura priekšteči ir saistīti ar noteiktu praksi (un pat ārpus tās) LV kontekstā netiek vērtēts pēc indivīda rakstura īpašībām un pārliecības, bet gan pēc viņa priekšteču sociālo/politisko/ekonomisko faktoru spektra. Man tas nav vajadzīgs! Vai jums tas ir?

Vai, jums A.S. tas šķiet noteicošs? Un ja jā, tad sakiet kura daļa no manas personības jums saiknē ar G.B. šķiet tik definējoša saistībā ar maniem komentāriem? Droši...skiet, ja jums tas šķiet nozīmīgi. Bet ja ne...ņemiet vien par labu to, ka es nevis aizstāvu G.B. (smieklīgi būtu iedomāties ka viņam būtu nepieciešama aizstāvība no tāda šmurguļa kā es) bet gan nespēju savaldīt savu nožēlu par to, ka ar katru nenovīdīgu nacionāli-provinciālo komentāru "X" manā vārdā tiek iegravēts aizvien spēcīgāk.

Tad kad es viesojos pie saviem draugiem Balkānu valstīs, man tīkami profesionāļi man bieži pārmet to, ka esmu kritisks pret savu nāciju. Mana atbilde vienmēr ir bijusi viennozīmīga - lielākā daļa Latviešu ir izlutināti tā dēļ, ka pēdējos 15 gados pārāk daudz kas ir nācis bez piepūles, salīdzinoši ar to elli kam izgāja cauri Balkāni. Tieši šī iemesla dēļ, nacionālā identitāe/pašapziņa ir nevis izkristalizējusies, bet gan regresējusi spēcīgas stagnācijas ietvarā. Tajā pašā laikā, es no Balkānu tautām pat desmitdaļas neesmu dzirdējis tik daudz žēlabu un žults, kā no saviem tatiešiem! Horvātiem ir savs El Croquis! Arī Slovēņi ir pastāvīga klātbūtne pasaules arhitektūras mēdijos pēdējos 10 gadus. Kad Christo izveidoja "The Gates" centrālajā parkā, Bulgāru dizaineri un mākslinieki devās uz Centrālo parki kā uz dievnamu.

Bet mums? Drupu māja? Tas ir tas ar ko man plašajos rietumu kanjonos jālepojās attiecībā uz nacionālajiem nopelniem?!!!!!

Tad kad es pieminu Gunnaru, pat visvīzdegunīgākie intelejktuāļi (un ne jau kaut kādi zaļknābji, bet nopietni institucionālie vaļi) novelk..."Oh, yes, he is a classic!" Tad nu, cien. A.S. sakiet man...kā lai es nepieķeros vienam no retajiem pasaules arhitektūras gigantiem, kurš LAIMĪGAS SAGADĪŠANĀS KĀTRĀ IR LATVIETIS!!! Un, vel jo vairāk, ja kāds uzskata ka tas ir "pazemīgi" vai "liekulīgi" vai, vel jo vairāk "pamācoši", tad...dievs ar jums un visām jūsu paugurainajām sūnu ciema mājiņām, cien. A.S.! Ne jau Jūs es te trenkāju pa aploku.

I'm done with you and your arrogant ignorance!


...: Re: A.S. [20/04/2010 01:00]

Zel, ka sadi cilveki dzivo Latvija...


J.S.: Re: A.S. [20/04/2010 08:10]

runat un rakstit vari, bet ko tu esi veicis x-pat. velos izlasit un parskatit jusu monografiju(as). kauns.


X-PAT: Re: A.S. [20/04/2010 23:20]

Ne tik strauji pār to laipu, cien. J.S. Nedomāju ka tā kaunēšanās lieta ir tik viennozīmīga. Vai tad es esmu tas mongrāfijas/intervijas kritizētājs? Un nevajag piesavināties manus, konkrētai personai domātos, komentārus. Vai jūs A.S. rada?


Miķelis: Re: A.S. [20/04/2010 15:31]

Visu cieņu GB, meistars paliek meistars. Neviens netaisās pazemināt meistara radīto darbu kvalitāti un neizrādīt cieņu. Tomēr Latvijā pirms meistara darbošanās bija izveidojusies sava arhitektūras skola ( padomju, nepadomju, vēl senāka ), ir kaut kāds respekts jāietur arī pret vietējiem arhitektiem - Tavā izpratnē laikam pilnīgākiem neprašām - bet tas Tavs viedoklis. Neviens ar savu ēkas piedāvājumu nenāk tukšā vietā, Birkerta biblotēkas dēļ tika nojaukts viens tīri pieklājīgs nams, okupācijas muzeja pārbūve ir viens diezgan apšaubāms projekts, kaut vai no tās izslavētās metaforas - gaišie un tumšie spēki, - neba viss bija tik slikti, neba viss tagad ir tik labi. Birkerts ir dzīvs klasiķis un tas jau izsaka daudz, tomēr cilvēciskais lielums parādās pie spējas distancēties no sava zvaigžņu oreola un uzlūkot kolēģus no līdzīgām pozīcijām. Tas veids kā GB komentē mūsdienu arhitektu veikumu izraisa neizpratni, vai vēl vairāk velk uz tādu kā pašiecelšanu soģa krēslā, bet F.O.Gehry un Zaha Hadid ir Pritzkera prēmijas laureāti, kas pats par sevi ir kvalitātes zīmogs un arhitektūras kritiķu novērtēts veikums. GB diemžēl šo prēmiju nav saņēmis. Milži nebūt nesēž pie lielajiem milžu krēsliem un neēd no milžu bļodām, bet ir diezgan līdzīgi parastiem cilvēkiem...


Armands Bisenieks (AB): Labi, Miķel! [20/04/2010 20:42]

Tavi šodienas komentāri plkst. 15.21 ir ~ tas, ko vēlamības izteiksmē pieminēju no rīta:

Argumentētas Kolēģu sarunas ar pamanāmu cieņu un pašcieņu.


X-PAT: Re: A.S. [20/04/2010 23:10]

Mjamm...neiznu, ko te vel atbildēt. Vai tu centies šeit kautko noskaidrot, vai vienkārši esi aizvainots par "gaišajiem/negaišajiem" un "eklektismiskiem nojaukumiem"? Te nu es vienīgi varu pievienoties Armandam Biseniekam attiecbā uz komentēšanas stilistiku. Cenšos, bet, diemžēl, par piemiedzot acis, neredzu neko konstruktīvu tevis teiktajā! Vai tu vari man pateikt, kas ir tas, ko tu varētu ieteikt GB, lai padarītu bibliotēku un visu tās polotiku, kā arī Okupācijas muzeju labāku?


Armands Bisenieks (AB): Atrast pērles [20/04/2010 09:28]

Ko gribēsi ieraudzīt, to arī ieraudzīsi.

Novēlu kolēģiem un sev - vienmēr sākt ar

Labo lietu ieraudzīšanu.

Katrā projektā, kolēģī un vēl jo vairāk -

lielā Personībā atradīsim gan pērles, gan ne-pērles.

Esmu izvēlējies pirmo variantu,ko novēlu arī

a4d diskusiju/komentāru saturam un stilam:

koncentrētām, smalkām, asprātīgām, niansētām, vienlaikus - koleģiālām, džentlmeņu un dāmu sarunām.

Mūsu profesijas pārstāvji taču atbilst šādam inteliģences līmenim, vai ne?


X-PAT: Re: Atrast pērles [20/04/2010 23:31]

Zinu, ka šadi raksturotie profesionāļi Latvijā ir gana. Diemžēl, nedomāju, ka tie ir tie ļautiņi, kas šeit kaut ko komentē...atskaitot dažus. Pārsvarā dominē nenovīdība un ņerkstēšana. Diezvai šeit sirsnīga attieksme tiek novērtēta. Te drīzāk ož pēc man diezgan pazīstamajiem Maskačkas padjezdiem. Nu tā, roku pavicināšanas ietvarā... Bet, paldies par to pašu. Gan jau ka kādu dienu X varēs ņemt atkal nost un parunāt ar profesionāļiem. Bet pagaidām...splašnoi "ti meņa njeuvožaješ!"


Renārs Putniņš mazliet aizķēra... [21/04/2010 12:43]

O, jā Jums X-PAT pārmest pašapziņas trūkumu būtu grēks:"...

Zinu, ka šadi raksturotie profesionāļi Latvijā ir gana. Diemžēl, nedomāju, ka tie ir tie ļautiņi, kas šeit kaut ko komentē...atskaitot dažus."

Es ,kā Jūsu acīs kraupaina vabole ,tomēr atļaušos pārmest, ja Jūs gribat profesionālu sarunu, tad sāciet ar sevi, un tas sākas ar sevis cienīšanu, kas izpaužas kā rakstīšana savā vārdā, nevis slēpšanās pa kaktiem aiz dažādiem nosaukumiem, tur nav jāmeklē pēc kādas IP adreses, tas ir tikai Jūsu paša ziņā, būt sev pašam, vai alterego.

Ja tomēr Jūs uzskatiet,ka ir pamats slēpties, tad tas nozīmē ,ka īsti pārliecināts par sevi un savu retoriku arī neesat.

Tā ka ,visu cieņu!


i: Re: mazliet aizķēra... [21/04/2010 15:32]

Paga, paga! Cik vēl nesen Renārs Putniņš lietoja segvārdu WAT? Jau piemirsies, ne? Nevajag dramatizēt un bāzt acīs anonimtāti, kā visa ļaunuma sakni. Savs laiks anonimtātei, savs - atklātībai. Tu esi pāraudzis pirmo periodu - apsveicu! Ļauj citiem arī paaugties!


Renārs Putniņš Re: mazliet aizķēra... [21/04/2010 16:57]

WAT bija tikai tāds alterego zināmam cilvēkam ( man), jo pirmajos savos tekstos a4d (par V.Didrihsona projektu) es parakstījos zem komentāra kā R.Putniņš, starp citu tāpat kā googoo ir visiem zināms un neslēpts Pēteris Bajārs.


X-PAT: Re: mazliet aizķēra... [22/04/2010 03:33]

Renār, bet protams! Viss ir tieši tā kā Tu saki, atskaitot to par tiem krupjiem un slēpšanos/nepārliecinātību! Tu ko, jocīgs kļūsti? Vai tiešām teiksi, ka tie "keomentāri" ir pelnijuši manu profesionālo viedokli?!!! Varbūt, ka es patiesi esmu parāk nežēlīgs, bet mani šī te dūrīšu vicināšana uzjautrina! Teiksi ka WAT un googoo neibija tas pats princips?

Slēpjās tikai tie, kuriem no kāda ir bail. Saki man, lūdzu...no kā/kura man, pēc tavām domām ir bail? No tevis? No pilsētas ganvenā arhitekta? Vai varbūt no tiem pašiem anoņimkām, kas ņerkst te?

Un beidz ar to Jūsošanos! Ne vienu vien šņabi piebeidzām RTU laikos. Sāksi izlikties par svešinieku?

Ceru, ka atbildēju uz tavu "aizķēruma" iedvesmoto komentāru. I'm done. Citādāk gribot negribot varēsim pievienoties ņerkstētājiem. Tālu vairs nav.


Romans Siņicins Re: mazliet aizķēra... [22/04/2010 23:09]

ne nu kā....

kad raksti zem kāda "B-GUN" vai "untitled" tad vari rakstīt jebko, gan par to, ka visi slikti- es ne, gan par komunistiem, bet ja ar savu vārdu, tad jau saprot, ka ar visiem tiem cilvēkiem tev vel sadarboties un komunicēt un sāc jau domāt, ko runa...

vai tad nav tā?


X-PAT: Re: mazliet aizķēra... [23/04/2010 03:55]

Ak Roman...you had me at hello! :) Izdistilējis jau to fundamentālo tu esi, bet vienlaicīgi pazudušas daudzas nianses. Ir jau vel arī tāda lieta kā PR. Profesionālisms zināmā mērā ir tāda puslīdz šizofrēniska pabūšana, ne?

Ok...beidzam te flirtēt. Pie ieročiem! Veiksmi darbos!


Renārs Putniņš Re: mazliet aizķēra... [23/04/2010 09:41]

Ieintriģēji, ninni studiju gados ar daudziem esmu malkojis, atsit uz privāto pastu X-PAT atšifrējumu ,lūdzu! Pieņemu tepat jau tuvumā esi tik nevaru atkost uz sitienu.

renars@gmarp.lv


Valdis Liepa: ,,gaišie spēki'' [20/04/2010 10:14]

Okupācijas muzejs rāda ,,tumšo spēku,, darbību Latvijā, tam pievienojot gaišu apjomu, manuprāt, rodas nepamatota asociācija ar okupācijā iesaistitiem kādiem ,,gaišiem spēkiem,,. Iespējams muzeja darbiniekiem, atrodoties šajās telpās diendienā, emocijas nav tās patīkamākās/ nepieciešama saīsināta darbadiena utt./.

Zināma līdzība ASV vēsturē, kur ,,baltie spēki,, sadzina rezervātos kādreizējos zemju īpašniekus, jo viņi jau nemācēja drukāt naudu,dzīvot uz parāda / filmindustrija attēlo;indiāņi nemitīgi karoja savā starpā, gūstīdami kaimiņu cilts sievietes/

Vai Latvijā tagad valda ,,gaišie spēki,,?

Vai autortiesību aspektus ir tiesīgs izvērtēt LAS ?


Miks Kārkliņš: Profesionālisms [23/04/2010 06:57]

Pēc tik ilgām un, patiesi, negaidītām sarunām, gribējās mazliet rezumēt lasīto. Tā sakot, izklāt "synopses". Tad nu, lietas, kas man šķita zīmīgas:

1) Reģionālisms. Lietojot Keneth Frampton teoriju, skaidrs, ka Birkerta lielākais trumpis, šķiet vienlaicīgi arī lielākais klupšanas akmens. Metafora, kas uzskatāma par anti-tēzi reģionālismā, šeit nepārprotami ir radijusi, tā sakot, "kanalizācijas efektu". Labi, tos ņerkstētājus, kas ir saistāmi ar Arhitektūras pasauli ir iespējams ietekmēt, ar "formu valodu" "kompozīciju" un vel citām akadēmiskli nosliektām gudrībām. Bet ko darīt ar to tautas daļu, kuriem arhitektūra galvenokārt saistās ar "patīk/nepatīk" aspektu? Viņi šīs metaforas saskata kā klaju politisku ņirgāšanos un Birkertu kā galveno kacinātāju!

Ne velti, Frampton (konkrētā teorija lietota galvenokārt kā akadēmiska atsauce) principi balstās vairāk uz maņu elementiem, kā uz emocionāli pārlādētajām metaforām. Metaforas personificē. Tā sakot, noārda anonimitāti un kontekstuālo lādiņu pārvērš par laika degli. Šeit vietā ir jautājums tiem, kas domā ka manis teiktais ir gvelzšana - vai bibliotēka savā būtībā tiktu pieņemta vieglāk un atrāk, ja nebūtu ne "Stikla kalns" ne "Gaismas pils" ne arī "Bērzu birzs/Lauku rija"? Kas būtu ja būtu tikai gaisma, telpa un grāmatas (kas starp citu ir dominējošais visos pārējos Birkerta darbos)?

Tas kas man šajos pāris izdiskutētajos projektos šķiet smeldzoši ironisks, ir fakts, ka Birkerts, cenšoties iedvesmot, ir panācis tieši pretējo. Diemžēl! Ņemot vērā to laiku, spēkus un enerģiju ko šis rūdītais profesionālis ir ieguldijis, lai īstenotu projektu, pateicība šķiet gluži kā teikā par akmeņos iesprūdušo zalkti. Pateicība par žēlsirdību tiek attiecīgi "atalgota".

Varēja jau arī bez metaforām, bez teātra. Bet vai varēja bez politikas? Beigās viss notika tā kā tas notiek un Birkertam ar to nebija nekādas darīšanas. Metaforas pārtapa par priekšvēlēšanu lozungiem. Tagad, kad "nasing spešal" zin katrs pirmklasnieks, tas šķiet takā panaivi. Tomēr, atcerēsimies gadsimtu miju un to cik optimistiski un enerģētiski mēs vēlējāmies lai KAUTKAS notiktu! Šodienas kontekstā vietā būtu jautājums - cik ilgam laikam būs jāpaiet, lai "Gaismas Pils "Gaismas Kungiem"" pārtaptu par Nacionālās Bibliotēkas Centrālo Ēku?

2) Profesionālisms. Vai anonimitāte ir profesionāla? Vai profesionālis kritizē, un ja jā, tad kā un ko? Ko vispār nozīmē "būt profesionālim"?

Šis pēdējais jautājums, šķiet nav tik sarežģīts, kā pārējie. Profesonālis - kāds kas veic zināmu darbu par samaksu. Šķiet, ka etiķete bieži vien atkarīga no tā, kurš garantē naudas eksistenci attiecīgajās attiecībās. Tātad, varētu pieņemt, ka zināmā mērā profesionālis ir profesionāls tad kad notiek šī ļoti specifiskā apmaiņa ar ļoti specifisko naudas garantētāju. Ir nauda, ir darbs, bet etiķete...kamēr vien darbs tiek paveikts, da kaut vai uz galvas stāvēt un vijoli čīgāt!

Tas, protams, ir tas ko varētu uzskatīt par pilnīgu redukciju. Galu galā, tiek palaists garām "tirgoņa" efekts. Respektīvi, produkts kā vēlme, nevis kā nepieciešamība. Arhitekts kā "vārds" nevis kā vārda īpašnieka radošā darbība. Šādā veidā tiek diferencēts, teiksim, Kronbergs (piemērs lietots tīri argumentācijas nolūku dēļ) atšķirībā no...kāda kam ir cits vārds un uzvārds. Tajā pašā laikā, lietojot redukcijas metodi, kā gan mēs atšķirsim Kronbergu no Sīļa? Reducētajā profesionāļa pasaulē, būtu takā vienalga. Realitātē tas nebūt tā nav. Ir atšķirīgi produkti, atšķirīgs klientu spektrs. Galu galā, atšķirīgi rokraksti. Atšķirīgi, jo pieejas ir atšķirīgas. Kaut vai tas, kā un cik lielā mērā arhitektūrā tiek integrēta mākslā. Tīri spekulatīvi, būtu iespējams, ka Sīlis pārmestu Kronbergam to ka māksla nevis tiek integrēta no pašiem projekta pirmssākumiem, bet gan projekta beigās un gluži aplikatīvi. Ja Sīlis šo faktoru lietotu, lai izskaidrotu savas mākslinieciskās darbības vērtību, vai ir iespējams domāt, ka Sīlis rīkotos neprofesionāli? Vai profesionāli ir pateikt, ka izskaidrojums iztrūkst? Vai profesionāli ir vispār neteikt neko? Starp citu, manis teiktais šeit ir uzskatāms par klaju argumentāciju. Gan Kronbergs, gan sīlis ir visnotaļ ievērojami Latviešu arhitekti un tieši šī iemesla dēļ uzskatāmi par reģionālu atskaites punktu manā argumentā.

Te nu vienlaicīgi mums nākas aizdomāties, par to vai manis iepriekš teiktais ir uztverams kā profesionāls komentārs? Vel jo vairāk, ja es parakstos kā Miks Kārkliņš, vai es esmu profesionālāks, kā ja paliktu anonīms? Vai mans vārds mani definē kā profesionāli? Un beigu beigās, vai vārda lietošana, gluži kā metaforas specifiskos kontekstos sarunu nepārvērš par personificējamu laika degli?

Te nu mēs atgriežamies pie Zaha Hadid komentāra...tā nelaimīgā komentāra, kas radija šeit ļoti specifiskas, negatīvas emocijas. Nedomāju, ka Birkertam ir pretenzijas pret Hadid kundzi kā tādu. Tieši otrādi...es domāju, ka vārdu lietošana šeit ir gluži tas pats kas teikt Kronbergs vai Sīlis, kamēr vien mēs runājam par radošo darbu. Galu galā, nedomāju, ka Birkertam būtu bijis laiks izskaidrot Hadid daiļradi tik īsas intervijas laikā nenovirzoties no tēmas. Attiecīgi...runājot par tēmu. Tas ko Birkerts kritizē savā komentārā ir radošā rokraksta pārprodukcija. Nevien viens pasaulslavens kolēģis ir retrospektīvi "nosodāms" par mērenu pārprodukciju, kur rokraksts pārvērtās par ātra patēriņa preci. Man šķiet, ka Birkerts ir viens no retajiem, kas pēdējos 20 gadus bija tikpat kā ekskluzīvi veltijis sevi pāris projektiem. Tikmēr, kamēr Hadid un Gehry uzblīdušie biroji ēkas štancēja kā McDonalds burgerus, Birkerts cīnijās ar vējdzirnavām. Pat Renārs Putniņš un Pēteris Bajārs paguva uzbūvēt vairāk ēku kā Birkerts šjā laika periodā. Es arī nevarēju sūdzēties par darba trūkumu tajā brīdī. Bet Birkerts...cīnijās ar vējdzirnavām. Un ne jau tapēc ka viņam trūktu projektu! Un tad nu mēs šodien esam nonākuši pie vienas grāmatas, kas, lai arī netiks izķerta tikpat knaši kā Hadid grāmatas, tomēr...man kā Latvietim, šķiet nozīmīgāka par ļoti daudzām citām grāmatām. Latvieša mūža darbs vienkopu! Iedvesmas avots un cerība, ka kādā savā attālā jubilejas gadskārtā varēšu turēt rokās tādu grāmatu. Man tas uzlabo omu, tajās dienās kad viss šķiet zudis. Kā nekā, Brikerta privātprakse tika cauri vairākām krīzēm! Un cik daudz šajā grāmatā ir projektu! Ak dies'...uz visu šo projektu fona, tie divi nabaga projekti - viens puspabeigts otrs pat neiesākts - izskatās pat vairāk kā nenozīmīgi!

Bet par ko šeit ir diskusijas? Par ko? Par ko?!!!

3) Intervija. Jā...mēs šeit diksutējam par interviju. Interviju ar...Viestartu Gailīti. Tikpat labi tas varēja būt Pauls Bankovskis...vai tā varēja būt Ieva Zībarte. Arī šeit rokrakstam ir būtiska nozīme. Reizēm intervijās kontakts ar žurnālistu VIENKĀRŠI neeskstē. Esksistē tikai žurnālista jautājumi. Atbildes...emm...tā, ziniet ir jūsu problēma. Cik jautājumi bija par Birkerta radošo mūžu un cik jautājumi bija par...birkerta DIVIEM projektiem Latvijā?!!! Cik jautājumi bija par Federālo Bankas ēku Minesotā un cik jautājumi bija par...emm...Federālās Bankas, Minesotas ēkas piebūvi saiknē ar Okupācijas muzeja piebūvi?!!!

Un beigu beigās...tas kā saruna tika uzstādīta savā būtībā - Birkerts pret Latviešu tautu - manā uztverē, intervija pati par sevi bija provinciāla provokācija.

Beigu beigās, vienīgā pārliecība ko varu gūt no šīs tēmas ir tas, ka tikai muļķis cenšas darīt kaučko savas nācijas labā. Liekas, ka tikai savtīgu interešu cienītāji un pilnīgi individuālisti uzskatāmi par vienīgo izdzīvošanas stratēģiju. Nobeidzot savu rakstu varu uzdot sev to pašu jautājumu ko reiz uzdevu Birkertam attiecībā uz Latvijas Nacionālās Bibliotēkas projektu - vai tas bija to vērts?


Renārs Putniņš Re: Profesionālisms [23/04/2010 09:50]

Te nu, Mik, cepuri nost, jūtas patiess akadēmiskais gars,par tēmu,informatīvi un aizraujoši, lai pirmajā acumirklī liekas o,jē, baigais gabals jālasa vismaz 5 min..

Neuztver kā ironiju, vai kādu tai pakārtotu izteiksmi, patiesi tā domāju.


Armands Bisenieks(AB): Re: Profesionālisms [23/04/2010 11:33]

Nopietni darbi, kas ir ko vērti,

lielākoties, prasa arī krietnus sviedrus -

tas par Tavām izvērstajām profesionālajām pārdomām, Mik,

un Bibliotekas projektu.

Iepriekšējos gadus - dažkārt ieskatījies a4d,

ne reizi nesajutu vēlēšanos pievienoties un ko teikt.

Tavs raksts, manuprāt, ir paliela pērle,

kas vairo cerības turpmāk a4d ūdeņos izaudzēt/atrast vēl citas ...

.


blokz Re: Profesionālisms [23/04/2010 19:39]

Kapēc pērle, jāraksta komentārs kā tautasdziesma, spiežot enter pēc 3 vārdiem? Ja sagatavo tekstu word dokumentā, tad vispirms iezīmē tekstu un piespied Cltr+1. Pusaudžiem delfos augstāka kultūra.


Romans Siņicins Re: Profesionālisms [27/04/2010 08:24]

Man liekas

jaunais cilvēks, ka

mēs šeit apspriežam arhitektūras jautājumus,

nevis kā pareizi rakstit komentārus delfi.lv

_ko nozīme kombinācija Ctrl+1? :)


Miks Kārkliņš: Re: Profesionālisms [23/04/2010 14:55]

Paldies jums abiem!


Miķelis: Re: Profesionālisms [27/04/2010 16:28]

Ideālisms ir laba lieta, bet vai vienmēr tas ir tik tīri. Ir daudzi jautājumi uz kuriem nesaņemsim atbildes ne no GB, ne arī no kritiķiem: kādēļ GB radās iecere projektēt savā dzimtajā zemē, vai tā bija nostaļģija, vai vēlme apliecināties tautas priekšā, kādēļ šis projektēšanas process bija tik politizēts, kādēļ tika lietotas līdz absurdam naivas metaforas - stikla kalns, Antiņš, rija,- vai Birkerts būdams pasaules klases arhitekts,izcils profesionālis, piemēram Amerikā būtu varējis veidot celtni ar metaforu - vientuļais prēriju jātnieks, lielā māte zeme utt. ar referencēm uz indiāņu vēsturi. Cilvēks, kas ir caur caur kapitālisma caurausts, kā intervijā saka - kura moto ir negaidīt, bet rīkoties, - nāk uz Antiņu zemi ar absolūtu un totālu pasaku. Vai pieeja mūsu izdzīvotajam, pārdzīvotajam ir tik vienkārša, prasta un naturāla? Tieši tādēļ nav atsauksmes gan no profesionāļu vides, gan no tautas. Mēs esam daudz komplicētāki, rafinētāki un atpazīstam, ja mums cenšas iebarot kaut ko pilnīgi stulbu. Nu atdzīsimies, neesam vidējais amerikāņu prāts, kas sēž pie TV un ēd popkornu aumaļām. Te arī lielākā Birkerta kļūda - ar mums nav iespējams manipulēt vienkāršā veidā, mēs esam sarežģītāki.

Par Zaha Hadid komentāru, nedomāju ka Birkerts saprot šīs arhitektes rokrakstu un vispār modernās kustības virzību, ja uzmanīgi aplūko Birkerta projektus, tad ir lietas kas atkārtojas, ir lietas, kas nāk klāt, bet attīstība notiek uz konkrētu risinājumu pamata. Tie stāsti par zemapziņām un metaforām ir tikai veids, kā labāk pārdot savu arhitektūru, neaizmirsīsim Birkerts strādājis un joprojām strādā ASV, kur arhitektam ir sevi jāpārdod. Biju klāt Birkerta pirmajā bibliotēkas prezentācijā Latvijā un varu tikai apliecināt - stāsts tika pārdots perfekti, ar vajadzīgo vērienu un mīts par Birkertu kā vienu no pasaules vadošajiem arhitektiem tika padarīts tikai vēl spožāks. Nenoliedzami Birkerts ir spožākais latviešu 20.gs arhitekts, gadsimta, kurš ir pagājis, bet ir vairāki reģonālās arhitektūras meistari, kuru kvalifikācija, domas lidojums, piegājiens projektēšanas procesam un galvenais domāšanas veids apsteidz Birkertu. Cilvēki, kuri ierobežotas brīvības, materiālu klāsta un patstāvīga morālā spiediena apstākļos ir spējuši radīt klasiskus darbus - Dailes teātris, Salaspils memoriāls utt.

Nav saprotams kādēļ mēs kā pilnīgākie antiņi, pavērtām mutēm sakam jā Birkerts ir OK, bet mūsējie nu tie tā, nu tie tumšie spēki. Izejas pozīcijas salīdzināšanai absolūti nav vienlīdzīgas.

Intervija. Intervija nevarēja būt savādāka. Ir lietas, kas gruzd sabiedrībā un VG ir ne tikai izteicis savu, bet arī profesionāļu viedokli. Tas bija veids, kā paust Birkertam arī citu viedokli, ne tikai rokas klēpī salikušiem vaļā mutēm klausīties, ko stāsta Tev. Principiāli un vēsturiski mēs neesam zeme ar stikla kalniem, antiņiem un mazajām reģionālajām, mazliet pēc kūtsmēsliem smaržojošām rijām. Mēs esam zeme, kas iet cauri grūtajai vēsturiskās bagāžas pārvērtēšanas situācijai, mums ir redzamas arhitektūras saknes līdz pat 13.gadsimtam, savi meistari un savs domāšanas stils. Mēs esam eiropeiska valsts ar savu vēsturi un saviem arhitektiem, reģionāli domājošiem, bez žurnālu spožuma, bet arhitektoniski ļoti inovatīviem un ļoti radošiem - un kādreiz būs gan koncertzāle, gan arī modernās mākslas muzejs. Par to bija runa, vismaz man tā šķiet...


Andis Sīlis Mikam K. [23/04/2010 17:24]

Atbalstot Tavas pārdomas.

1.Nedomāju, ka reģionālisms ir reducējams uz metaforu klātesamību arhitektūras formālajā risinājumā vai projektu PR pasniegšanā. Arī plika "gaisma un telpa" šai jautājumā skaidrību nevieš. Manā skatījumā tas ir komplekss jautājums saistīts ar laikmeta paradigmu, ekonomisko formāciju maiņu, izglītību, pieejamām tehnoloģijām, indivīdu mentalitātes niansēm utt.

2. Profesionālisma noreducēšana uz naudas saņemšanu par pakalpojumu arī šķiet pārāk plakana. Drīzāk šo jēdzienu varētu saistīt ar specializētu iemaņu kopumu, spēju panākt vēlamo gala rezultātu un māku argumentēti spriest par tēmu citiem saprotami pamatojot savu domu gaitu.

3. Intervija nebija pārpratums - V.G. verbalizēja sabiedrībā radušos priekšstatus un jautājumus, kas no žurnālistikas viedokļa ir ok. Viņa auditorijai ir vienalga kāda

Minesotā izskatās bankas ēka u.c, G.B veikumi. Tā pati auditorija pamatoti uzskata sevi par bibliotēkas rēķinu maksātāju, publiskās telpas lietotāju utt, nedomāju arī, ka autoram vajadzīga īpaša aizstāvība - tie, kas ir pieredzējuši publisko ēku projektu "sabiedrisko apspriešanu" zina kādā vilku bedrē lien, tā ir mūsu profesijas neizbēgama blakne.

4. "Beigu beigās" saruna ir par arhitektūras kvalitāti nevis meistaru indulgenci. Vai nebūtu saprātīgi atzīt, ka visiem [nu man pilnīgi noteikti] gadās veiksmīgāki un ne tik veiksmīgi projekti. Vai tāpēc mēs nevaram par tiem spriest, piedodiet par sviestaino jēdzienu, iespējami "objektīvi"?


Miks Kārkliņš: Re: Mikam K. [23/04/2010 18:54]

Turpinot:

1) Par reģionālismu es ļoti labprāt runātu padziļinātāk. Tēma kā tāda ir pat ļoti aktuāla, neskatoties uz krīzi. Brīdī, kad Abu Dhabi jāvelk Dubai laukā no bedres, šeihi sāk domāt par to ko īsti nozīmē reģionālisms. Pats interesantākais ir fakts, ka priekš ši uzdevuma ir noalgoti Ziemeļamerikas (Kanādas, kā smejies) intelektuāļi. Nav gluži Lawrence of Arabia, bet šķiet ka identitātes krīzes risinājumam ar vietējiem spēkiem reizēm nepietiek. Par to, kas no tā visa beigās iznāks, man nav nemazākās skaidrības.

2) Rokraksts ir patiesi kopjama lieta. Čaukstošais kabatā nebūt nav priekšnoteikums...bet palīdz. Un parn to argumentāciju...jā, tā ir tā rokraksta tinte , ne?

3) Gaidīsim profesionāļiem domāto interviju. Aizstāvēt kādu patiesi šķiet mazliet reakcionāri. Bet "sabiedriskās apspriešanas" jautājums jau iziet no profesijas rāmjiem. Te nu mēs atgriežamies pie izglītības nepieciešamības. Izglītota sabiedrība prot novērtēt sevi un citus, kas vienlaicīgi rada pamatu savstarpējam respektam.

4) Bingo! Par Arhitektūras kvalitāti, kaučvai četros no rīta! Un vispār, paldies par sirsnīgajiem komentāriem!


ausma skujiņa: Re: Mikam K. [24/04/2010 11:29]

Jautājums Sīlim. Cik tālu esi ticis ar IDENTITĀTI,"VIETAS GARU" un HOLISMU? Man liekas, ka BIBLIOTEKAS vērtēšanai mēs tomēr neesam gatavi.


blokz Re: Mikam K. [24/04/2010 14:09]

Cien. Ausma Skujiņa, vai tiešām publiskajā vidē jālieto tik rupjš vārds kā holisms?


Andis Sīlis Re: Ausmai [25/04/2010 23:03]

Nezinu, kā lai izmēra to "tālumu", bet uz vietas nestāvu. Tāpat kā mainās arī Tavs, jau vairākus gadus bieži pieminētais, "vietas gars". Piemēram, pirms bibliotēkas tai vietai bija pavisam cits "gars", tas tagad vēstures mēslainē, tur, kur nonāks arī mūsu mainīgie un subjektīvie G.B darinājumu vērtējumi. Es neredzu problēmu dažādu personīgu sajūtu vai konkrētās pilsētvides izmaiņu salīdzināšanā [holisma un citās mērcēs garnētu], pasniegt to vērtējuma vai citā formā ir katra pašā izšķiršanās.


glas: box [24/04/2010 17:01]

Beigās izrādīsies, ka bibliotēkas 20 g vecais projekts būs vienīgā paliekošā vērtība otrās republikas laikā.


ausma skujiņa: Re: box [26/04/2010 12:01]

citēšu AAron Betsky. "Tā vien šķiet,ka kopš šī ornamentālās plastikas uzplaukuma mūra ēku fasādēs Rīgā nekas daudz vairs nav noticis....Tikai viena būve - emigrācijas astoņdesmitgadnieka Gunāra Birkerta projektētā jaunā nacionālās bibliotēkas ēka, kas kas atgādina stikla kalnu no latviešu tautas pasakām - izjauc šo raibo viendabīgumu....nākotne rādīs, kādu iespaidu celtne atstās uz pilsētas arhitektūras kopumā. Pašlaik tā atgādina dīvainu svešzemju zvēru, kas atroas nepareizā vietā, neīstajā laikā." Un vēl tas pats AA.B. "Daži filozofi - man šķiet, tas bijabija Marks Viglejs runāja par to, kā ARHITEKTŪRA IESŪCAS CELTNĒ UN RĒGOJĀS TAJĀ KĀ SPOKS. Un man šķiet, ka izcilai arhitektūrai piemīt šī īpašība - būt kā spokam, lai arī tas ne vienmēr ir labi."


Duris Jobelis: popolusija [12/05/2010 11:42]

Nedomāju, ka reģionālisms ir reducējams uz metaforu klātesamību arhitektūras formālajā risinājumā vai projektu PR pasniegšanā. Arī plika "gaisma un telpa" šai jautājumā skaidrību nevieš. Manā skatījumā tas ir komplekss jautājums saistīts ar laikmeta paradigmu, ekonomisko formāciju maiņu, izglītību, pieejamām tehnoloģijām, indivīdu mentalitātes niansēm utt.

"Beigu beigās" saruna ir par arhitektūras kvalitāti nevis meistaru indulgenci. Vai nebūtu saprātīgi atzīt, ka visiem [nu man pilnīgi noteikti] gadās veiksmīgāki un ne tik veiksmīgi projekti. Vai tāpēc mēs nevaram par tiem spriest, piedodiet par sviestaino jēdzienu, iespējami "objektīvi"? Verbāla izeja no caurejas


meadc: meadc [17/10/2017 09:49]

http://www.abercrombieoutlet.ca Abercrombie Outlet

http://www.grandregency.fr/ Air Max Femme

http://www.chrome-store.co.uk chrome store uk

http://www.jim...saustralia.net/ jimmy choo australia for sale

http://www.katespadebags.net/ kate spade bags on sale

http://www.mic...soutlet.com.co/ michael kors outlet online sale

http://www.rayban-wayfarer.us ray ban wayfarer

http://www.mb-...uctionvente.fr/ Nike Free,Nike Shox

http://www.splaash.fr/ Nike Air Jordan Enfant

http://www.spi...-roulette55.de/ adidas verkauf

http://www.mic...soutletbags.us michael kors outlet bags

http://www.yeezy-shoes.co.uk/ yeezy shoes 350

http://www.rayban-eyeglasses.us rayban eyeglasses

http://www.mic...saustralia.com/ michael kors australia sale

http://www.cactus-creation.fr/ Nike Free

http://www.addyourlinkfree.net/ Add Your Link Free

http://www.pandoragifts.co.uk/ pandora jewelry

http://www.spe...s-shoes.com.au/ spendless shoes australia

http://www.coa...letonline.info coach online

http://www.jimmy-choo.ca/ jimmy choo shoes

http://www.yeezyshoes.co/ adidas yeezy shoes

http://www.annuairevoitures.fr/ Nike Dunk SB

http://www.obatkuatku.us/ Obat Pembesar Penis

http://www.bes...ineshopping.us/ black friday ads

http://www.mic...paustralia.com/ michael kors shop australia online store

http://www.pumaoutlet.net/ puma outlet

http://www.school-bags.co/ school bags

http://www.burberry-shirt.us Burberry Shirt - Official

http://www.oak...glasses.net.au oakley sunglasses

http://www.mkoutlet.us/ mk outlet

http://www.tiffanyco.net.au tiffany

http://www.abirdtoldme.fr/ Nike Free Run

http://www.pandora-online.us pandora jewelry

http://www.pra...let-online.com/ prada outlet online store

http://www.cheapraybans.us cheap ray ban sunglasses

http://www.nor...esaleoutlet.us north face sale

http://www.swatchwatch.us/ swatch watches for men

http://www.kat...e-handbags.com/ kate spade handbags online store

http://www.ray-banoutlet.org/ ray ban outlet

http://www.sirce.fr/ Nike Roshe Run

http://www.coa...ctoryoutlet.us/ coach factory outlet online

http://www.ray-ban-sale.us/ ray ban outlet sale

http://www.mic...orsoutlet.info michael kors outlet online sale

http://www.pandora-rings.co.uk pandora uk

http://www.nikeoutlet.net nike outlet online sale

http://www.bir...ocksandals.net/ birkenstock sandals online

http://www.nikehuarache.co nike huarache shoes

http://www.ugguk.co.uk ugg

http://www.metalliens.com/ Nike Air Jordan Hommes

http://www.oakleyoutlet.net/ oakley outlet on sale

http://www.raybanclubmaster.us ray ban clubmaster

http://www.katespades.org/ kate spade online sale

http://www.raybannewwayfarer.us ray ban wayfarer sunglasses

http://www.tut...thecomputer.fr/ Nike Hyperdunk

http://www.polooutlet.co/ polo online

http://www.oak...glasses.net.au oakley sunglasses

http://www.spidermangames.us/ louis vuitton online store

http://www.outlet-coach.cc/ coach outlet online store

http://www.jewelry-armoire.us Jewelry Armoire - Official

http://www.jaredjewelry.us Jared Jewelry - Official

http://www.raybanerika.us/ ray ban erika polarized

http://www.fakesunglasses.net/ fake sunglasses online

http://www.schuheil.de/ Nike Schuhe Kleinkinder

http://www.mic...let-online.org/ michael kors outlet online store

http://www.importsunglasses.com sunglasses online

http://www.prada-outlet.net prada outlet bags

http://www.jimmy-choo.com.au

http://www.kate-spade-bags.com/ kate spade bags sale

http://www.premierjewelry.us Premier Jewelry - Official

http://www.lou...tton-outlet.co louis vuitton outlet

http://www.stonesandbones.us/ Family Name Research

http://www.charmspandora.org/ new pandora charms

http://www.kate-spade-outlet.ca/ kate spade oulet online sale

http://www.minisinbox.com China Manufacturers

http://www.pra...andbags.us.org official prada site

http://www.rb-sunglasses.us/ ray ban sunglasses outlet

http://www.michael-kors.it michael kors

http://www.gucci-watches.us/ gucci men watches

http://www.engagement--rings.us Engagement Rings - Official

http://www.hot...rry-outlet.com/ hot burberry sale

http://www.kat...tletonline.net/ kate spade outlet online sale

http://www.pdcharm.com pandora bracelet charms

http://www.mic...soutlet.nom.co michael kors outlet online

http://www.escorte-victo.com/ Nike Air Max 95

http://www.raybanwayfarer.us/ ray ban sunglasses

http://www.uashoes.net online shoes,shoes online

http://www.get...back-links.com/ blog

http://www.michael-kors.org.au/ michael kors official site

http://www.coa...toryoutlet.net/ coach factory outlet online sale

http://www.kruz-graphix.com/ WebDesign

http://www.saniloc.fr/ Air Jordan Running

http://www.moncler-outlet.us moncler down jackets

http://www.sunglass-hut.us sunglasses hut

http://www.ray-ban-outlet.co/ ray ban outlet online

http://tolle-damenschuhe.de/ Nike Air Max Thea

http://www.lou...stralia.com.au louis vuitton bags

http://www.michaelkors.net.co michael kors online

http://www.menssunglassess.com mens sunglasses

http://www.mk.org.au/ official michael kors

http://www.jimmy-choo-shoes.us/ jimmy choo shoes for sale

http://www.clbshoessale.org/ clb shoes online

http://www.cashreview.net/ louis vuitton bags on sale

http://www.louisvuittonbe.com/ louis vuitton belgium

http://www.tapchiamthuc.org/ am thuc

http://oakley.throngo.com.au/ oakley sunglasses australia

http://www.mic...tletonline.org/ michael kors outlet online shopping

http://www.lisinopril10mg.us/ Lisinopril 2.5 Mg Cost

http://mcm.throngo.com.au/ mcm outlet online

http://www.mic...-kors-shoes.us/ michael kors shoes store

http://www.cha...espourfemme.fr/ escarpins

http://www.tod...eimadinhos.org/ black friday online sales

http://www.michaelkors-bags.net/ michael kors bags sale

http://www.revento.fr/ Nike Air Presto

http://www.breitling-watches.us/ breitling mens watches

http://www.paylessshoes.org/ payless shoes online

http://www.hermesbag.us/ leather hermes bag sale

http://www.kat...wyorkstore.com/ kate spade

http://www.menssunglasses.us Sunglasses for men

http://www.pan...bracelet.co.uk pandora bracelet

http://www.hermesbelt.co.uk/ men hermes belt for sale

http://www.coachoutlet.co coach purses

http://www.coachshoes.us coach shoes for women

http://www.jimmychooheels.net/ jimmy choo heels online

http://www.katespadeoutlet.ca kate spade canada

http://www.hermesoutlet.co/ hermes outlet bag

http://www.oak...stralia.com.au Oakley Sunglasses

http://www.australianboots.net ugg boots sale

http://www.knrn.org/ black friday deals

http://www.pandoracharms.cc/ pandora charms sale clearance

http://www.rayban-outlet.co/ ray ban sale

http://www.mic...tlet-online.us/ michael kors outlet online sale

http://www.birkenstockgizeh.de/ birkenstock gizeh birko

http://www.michaelkorsbags.co michael kors bags

http://www.puma-suede.co/ puma suede online store

http://www.eggcam.us/ small business

http://www.coa...nlineoutlet.us/ Coach Outlet Online, Coach Factory

http://www.pandora-bracelets.us pandora bracelets

http://www.pra...tletonline.net prada outlet online sale

http://www.balenciagaoutlet.us/ balenciaga outlet sale

http://www.maturex.org/ Black Friday Amazon

http://www.difag.fr Nike Air Max

http://www.stsprepaid.com Nike Air Max Lunar

http://www.mic...outletsale.net/ michael kors outlet sale online store

http://www.sea...tabsonline.com/ Nike Air Jordan Homme

http://www.paylessnearme.us/ payless shoes near me

http://www.ray...lasses-sale.us/ ray ban sale

http://www.mic...orsbags.net.co/ michael kors bags online sale

http://www.whittonlodge.co.uk kate spade

http://www.pandoraoutlet.co/ pandora online outlet

http://www.diamond--rings.us Diamond Rings - Official

http://pandora.throngo.com.au/ pandora jewelry

http://www.mic...rsoutletext.us/ Michael Kors Outlet Online

http://www.outletaustralia.com Nike Lebron ST 2

http://www.pumashoes.us/ puma shoes sale

http://www.nik...maxpaschers.fr/ Nike Free

http://www.snow-boots.org.uk snow boots

http://www.bookmarkvine.com/ New jordans

http://www.michaelkorsoutlet.it/ michael kors outlet sale

http://www.bou...esewrepair.com/ boulder shoes

http://www.pan...rmssale.org.uk pandora charms

http://www.puma-shoes.ca/ puma shoes online

http://www.burberry-sale.com/ burberry sale online

http://www.yeezyboost350.us/ yeezy 350

http://www.orgasmatrix.fr/ Air Max Skyline Femme

http://www.katespadeukvip.co.uk/ kate spade uk store

http://www.handbags-online.us/ handbags sale

http://www.louisvuitton.org.uk/ louis vuitton united kingdom

http://www.telligence.fr/ Nike Air Max Enfants

http://www.yeezy-boost350.us/ yeezy boost 350 black

http://www.birkenstockcanada.ca/ birkenstock canada outlet

http://www.underarmour-shoes.us/ under armour shoes sale

http://www.kat...collection.com/ kate spade new collection

http://www.mizunoshoes.us Mizuno Wave

http://www.bur...ybagsoutlet.us/ burberry bags outlet online store

http://www.pandora-rings.org.uk/ pandora rings jewelry

http://www.mic...andbags.com.au/ Michael Kors Handbags Outlet Sale

http://www.canadagooseoutlet.co/ goose outlet online sale

http://www.pha...ountnetwork.us/ Pharmacy Discount Network

http://www.mic...tletonline.org/ michael kors outlet online sale

http://www.mic...orsoutletca.ca michael kors canada

http://www.asics-gel-kayano.com asics gel

http://www.michael-kors.ca Michael Kors

http://www.oakley-outlet.us/ oakley outlet online sale

http://www.mizunoshop.us MIZUNO Shop US

http://www.80s-fashion.org/ 80's,eighties fashion

http://www.sunglassessm.com brand sunglasses

http://www.coach.com.co/ coach factory

http://www.coach-outlets.net coach factory outlet

http://www.lou...onsupplier.com/ louis vuitton shopping mall

http://www.kat...tletonline.org/ kate spade outlet online store

http://www.3chathk.com/ Nike Air Jordan Homme

http://www.rayban-glasses.us ray-ban glasses

http://www.dvdv.us/ black friday offers

http://www.katespadepurses.org/ kate spade purses sale

http://www.coachsoutlet.co/ coach sale

http://www.oak...sunglasses.org/ oakley sunglasses online store

http://www.moncler-jacket.us moncler us

http://www.burberryoutletw.com/ burberry outlet online store

http://www.katespadewallet.us kate spade outlet

http://www.skechers-shoes.org/ skechers shoes store

http://www.lou...tton-outlet.us/ louis vuitton outle sale online

http://www.zone9xx.fr/ Air Max Homme

http://www.kate-spade.cc kate spade handbags

http://www.bla...michaelkors.us/ black friday michael kors online store

http://www.va-bene-shoes.de/ Nike Air Max 2016 Damen

http://www.hermesoutlet.net/ hermes outlet sale

http://www.louis--vuitton.co louis vuitton on sale

http://www.coachsales.us/ coach sale outlet

http://www.pan...elet-charms.us pandora bracelet charms

http://www.nikerunningshoes.us/ nike shoes

http://www.tiffany-co.com.au tiffany

http://www.jimmychoo-shoes.net/ jimmy choo shoes online

http://www.raybanpolarized.us ray ban polarized

http://www.ray...tionglasses.us ray ban prescription glasses

http://www.paylessshoes.net.au/ payless shoes sale

http://www.ray...nglasses.co.uk ray ban

http://burberry.throngo.com.au/ burberry outlet online sale

http://www.under-armour.ca/ under armour sale

http://www.premier-jewelry.net Premier Jewelry. - Official

http://timberl...throngo.com.au/ timberland boots outlet

http://www.kat...eaustralia.com/ kate spade bags

http://www.thefreeporntubes.com Nike Air Max

http://www.dreamland-jewelry.us Dreamland Jewelry - Official

http://www.kate-spade.info/ kate spade bags

http://www.conseil-invest.fr/ Nike Free 5.0

http://www.pumasneakers.co/ puma sneakers online

http://www.trazodone100mg.us/ trazodone100mg

http://www.kat...utletsstore.us/ kate spade outlet sale store

http://www.bes...edirectory.net/ business

http://www.dvapr.com/ Air Max LTD Femme

http://www.kat...outletbags.com/ kate spade outlet bags store

http://www.pandoracharms.co pandora charms

http://www.smartstar.us/ ugg boots on sale

http://www.coach-australia.com/ coach australia

http://www.bir...tocksandals.co/ birkenstock sandals online sale

http://www.longchamp-outlet.co Longchamp Outlet

http://www.tuxedos4u.com/ Nike Air Max 90 pas cher france

http://www.pandora-rings.com pandora official site

http://www.coach-sunglasses.co Coach Sunglasses Outlet

http://www.birkenstockoutlet.co/ birkenstock outlet online store

http://www.mic...-australia.com michael kors

http://www.jared-jewelry.us Jared Jewelry - Official

http://www.coach-handbags.us coach handbags outlet

http://www.eklegein.fr

http://www.bir...sandals.net.au/ birkenstock sandals online sale

http://www.nfl-shop.co nfl store

http://www.burberryoutlets.ca burberry outlet online store

http://www.evbid.com/ evbid

http://www.coach-outlet.cc Coach Outlet Store

http://www.nikes.fr/ Air Max TN Homme

http://www.longchampoutlet.cc longchamp outlet online

http://www.supra-pascher.fr/ Air Max 95 Homme

http://www.bla...riday-deals.us/ black friday sales

http://www.pan...harms-uk.co.uk/ pandora charms uk store

http://www.prada-outlet.us.com prada outlet bags

http://www.billigeschuhesale.de/ Kaufen Nike Air Max 1

http://www.can...ose-outlet.org/ canada goose outlet online sale

http://www.michaelkorsoutlet.cc michael kors handbags

http://www.kate-spade.it kate spade bags

http://www.rustyristine.com Nike Air Max

http://www.bur...outlet2012.com/ burberry outlet sale store

http://www.ray...-sunglasses.ca/ ray ban sunglasses online store

http://www.omega--watches.us/ omega mens watches

http://www.pradabags.co Prada bags

http://www.ourdia-medium.fr/ Nike Blazers Mid

http://www.apartment-villa.net/ timberland boots outlet sale

http://www.pumasneakers.us/ puma sneakers

http://www.mic...-australia.net/ michael kors australia store

http://www.mic...kors-bags.info/ michael kors bags sale

http://www.kat...let-online.com/ kate spade outlet online sale

http://www.hermes-bag.co.uk/ hermes bag sale

http://www.eznara.com/ eznara.com

http://www.coa...ctoryoutlet.cc/ coach outlet,coach handbags

http://www.sp-lunettes.fr/ quality Lunette Oakley Minute 2.0 pas cher

http://www.coach-usa.us coach usa online

http://www.flo...iano-gafiuk.fr/ Nike Air Max Skyline

http://www.therca.org/ The Retail Compliance Association

http://www.mic...soutlet.com.au/ michael kors outlet

http://www.lou...utletonline.co/ louis vuitton outlet online store

http://www.ral...renpolo.net.au ralph lauren polo

http://www.mic...orsoutleto.com/ michael kors outlet shop

http://www.lou...shoes-uk.co.uk christian louboutin uk

http://www.bir...tock-outlet.us/ birkenstock outlet online sale

http://www.chanel.net.au chanel bag

http://www.tim...nd-boots.co.uk/ timberland boots sale

http://www.coa...utletonline.us/ coach factory outlet online sale

http://www.michael-kors.info/ michael kors outlet sale

http://www.ray...nsunglasses.us rayban prescription

http://www.nikejordanshoes.us/ jordan shoes

http://www.outletsale.us/ online outlet sale

http://www.mic...rs--outlet.net michael kors outlet

http://www.nenene.fr Air Max

http://www.jimmy-choooutlet.us/ jimmy choo outlet online

http://www.trx-workout.us/ trx

http://www.jimmychoo-outlet.us/ jimmy choo outlet online store

http://www.celine-outlet.com celine factory outlet

http://www.chrome-store.com.au chrome hearts jewelry

http://www.pradahandbags.co prada handbags

http://www.lou...tonoutlet8.com louis vuitton outlet online

http://www.school-bags.us/ school bags

http://www.pheedcentral.com/ Nike Air Jordan Homme

http://www.ray...-sunglasses.us rayban sunglasses

http://www.raybanframes.us/ ray ban glasses frames

http://www.pan...jewelry.us.org pandora jewelry

http://www.kat...deshopping.com/ kate spade shopping store

http://www.burberrybooks.com/ burberry book bag mens

http://www.chaussures-nike.fr/ chaussure nike femme

http://www.doxycycline100mg.us/ Doxycycline

http://puma.throngo.com.au/ puma online sale

http://www.cartier-watches.org/ cartier watches for women

http://www.birkenstock.org.au/ birkenstock australia

http://www.clevelandbrowns.de/ Air Max TN

http://www.nikejordanpascher.fr/ Nike Roshe Run Femme

http://www.raybanaviator.us ray-ban aviator

http://www.coachcarter.com.au coach carter

http://www.kate-spadeoutlet.ca/ kate spade outlet sale

http://www.sendgifts2india.com Nike Dunk SB Low

http://www.tim...d-outlet.co.uk/ timberland outlet sale

http://www.pradaoutlet.co prada bags outlet

http://www.yeezyboost350.co.uk/ adidas yeezy boost 350 shoes

http://www.pradaoutlet.cc prada uk

http://www.lou...onoutlet.co.uk/ louis vuitton purse

http://www.pan...rms-outlet.com/ pandora charms outlet

http://www.pandora-bracelet.co pandora bracelet

http://www.ray-ban-outlet.net/ ray ban sunglasses outlet

http://www.mlbshop.us.org mlb store

http://www.jim...oaustralia.com/ jimmy choo australia online sale

http://www.prada.net.co/ Prada Wallet

http://www.mic...utletonline.ca/ michael kors outlet online sale

http://www.prada-bags.co Prada bags

http://www.cheapraybans.co/ Ray-Ban Sunglasses

http://www.katespadeoutlet.us/ kate spade outlet sale

http://www.kat...eoutlet.nom.co kate spade black friday

http://www.rayban-outlet.us Ray Ban Outlet

http://www.ray-ban-outlet.us official rayban

http://www.mic...rs--outlet.com michael kors outlet online

http://www.nikejordan.co Nike Air Jordan

http://www.pan...-australia.com/ pandora australia online sale

http://www.pradaoutletonline.us prada online

http://www.Coach-Outlet.info coach outlet online

http://www.raybanjustin.us/ rayban justin

http://www.lou...ittononline.us/ Louis Vuitton Handbags Outlet

http://www.pandora-charms.cc/ pandora charms outlet sale

http://www.nbastore.us.com nba jerseys

http://www.pandoraaustralia.net/ pandora australia online store

http://www.kay-jewelers.us kay jewelry store

http://www.pandora-charms.co pandora charms

http://www.hermes-outlet.org Hermes Belt

http://www.itbsnet.com/ Air Max Lunar 90

http://www.pandorarings.org.uk pandora rings uk

http://www.ray...sunglasses.com ray ban sunglasses

http://www.bur...let-coupon.com/ burberry outlet

http://www.destiny-france.com/ Nike Air Max BW

http://www.usito.fr/ Nike Air Max 95

http://www.mic...stralia.com.au/ michael kors bags

http://www.payless-shoes.co/ payless shoes outlet

http://www.mic...utletonline.us michael kors outlet online

http://www.salomon-shoes.com salomon hiking shoes

http://www.ups-tracking.us ups shipping

http://www.prada-shoes.net Prada Shoes - Official

http://www.nesu.fr/ Jordan Big Ups

http://katespade.throngo.com.au/ kate spade outlet online store

http://www.bou...metique-bio.fr/ Nike TN Enfant

http://www.katespadesoutlet.com/ kate spade outlet store

http://www.payless-shoes.com.au/ payless shoes store

http://www.mic...soutlet-vip.us/ Michael Kors Store

http://www.coach-outlet.us coach outlet online

http://www.school-bags.org/ school bags

http://www.coach-outlet.net.co coach factory outlet

http://www.oz-e-wahm.com/ Nike Air Max TN Homme

http://www.ad29.fr/ Jordan Flight The Power

http://www.super-douga.com 2017 Nike Air Max

http://www.kat...tletonline.com/ kate spade outlet online store

http://www.kate-spades.co.uk kate spade on sale

http://www.pan...necklace.co.uk/ pandora necklace for sale

http://www.orelies-events.fr/ Air Jordan Enfant

http://www.timberland-shoes.net/ timberland shoes online

http://www.pandoraring.us/ pandora princess ring

http://www.michael-kors.uk michael kors handbags

http://www.sunglasses.com.es/ sunglasses online store

http://www.markenschuhe-info.de/ Markenschuhe

http://www.greencleaned.net/ Green Cleaned

http://www.runecheatz.com/ Nike Roshe Run

http://www.shoes-online.us shoes online sale

http://www.mic...utletonline.us michael kors online

http://www.dis...ysunglasses.us/ oakley frogskins

http://www.und...rmour-stock.us/ under armour stock

http://www.promise--rings.us Promise Rings - Official

http://www.nike-outlet.us nike outlet

http://www.coach-outlet.com.co coach factory outlet

http://www.mic...kors-outlet.co/ michael kors outlet store

http://www.bellezze-vip.com/ michael kors online sale

http://www.pradashoes.net Prada Shoes - Official

http://www.kat...eoutlet.com.co kate spade online outlet

http://www.raybanshop.us/ ray ban shop outlet

http://www.outlet-shop.us/ Wholesale Outlet Sale

http://www.kd8.us Kevin Durant Shoes

http://www.yeezyboost-350.co yeezy boost

http://www.bir...tockoutlet.org/ birkenstock outlet

http://www.outletmichaelkors.ca/ michael kors outlet sale store

http://www.burberrytime.com/ burberry handbags

http://www.rayban-outlet.net/ ray ban outlet

http://www.ugg.org.au ugg australia

http://www.mlb-shop.net major league baseball

http://www.coa...letonline2u.us/ Coach Outlet

http://www.chrome-store.us chrome hearts jewelry

http://www.coa...ctoryoutlet.us/ Coach Sale Online

http://www.lou...onoriginal.com/ Louis Vuitton belts

http://www.meteo-curtafond.fr/ Nike Roshe Run

http://www.prada-sunglasses.us Prada Sunglasses - Official

http://www.mostfungames.us/ fun games to play

http://www.michaelkors-uk.co.uk/ michael kors uk online store

http://www.gen...iondressing.fr/ Nike Free 7.0

http://www.lou...noutletmall.us/ louis vuitton outlet online store

http://www.pandora--rings.co.uk pandora rings

http://www.prada-bags.us.com prada bags

http://www.bur...outletstore.us/ burberry scarf

http://www.pumaoutlet.us/ puma outlet

http://www.jimmychoooutlet.co/ jimmy choo outlet online

http://www.hostikus.de/ Air Max 180

http://www.jimmychooshoes.us/ jimmy choo shoes store

http://www.onlineoyun.co/ Online Oyun

http://www.abercrombiefitch.nl Abercrombie Nederland

http://www.coa...let-online.org coach outlet store

http://www.burberryer.com/ burberry bags online,burberry online store

http://www.pandora-box.co.uk/ pandora charms

http://www.mic...soutlet.com.co mk outlet online

http://www.out...ichaelkors.org/ michael kors outlet sale store

http://www.brightonjewelry.us Brighton Jewelry - Official

http://www.nike-schuhe.de/ Nike Schuhe

http://www.katespades.net/ kate spade handbags

http://www.francefifa.fr/ Nike Air Force 1

http://www.casio-watches.us/ casio watches official site

http://www.chromestore.ca chrome hearts canda

http://www.chanel-outlet.co Chanel bags Outlet

http://www.pandora-charms.us pandora rings

http://www.chaussuresla.fr/ chaussure new balance femme

http://www.coachoutlets.org/ coach outlet

http://www.rolex--watch.us/ rolex watches for sale

http://www.jewelryarmoire.us Jewelry Armoire - Official

http://www.puma-outlet.net/ puma outlet online sale

http://www.pandorarings.net.au pandora rings

http://www.pandora-earrings.com/ pandora earrings online sale

http://www.underarmouroutlet.us/ under armour outlet sale

http://www.michael-kors.co/ michael kors handbags

http://www.joe...-c-38_173.html Wholesale womens autumn winter clothing

http://www.myhermes.org.uk hermes bag

http://www.nikeschuheshop.de/ Nike Free

http://www.pumasneakers.ca/ puma sneakers sale

http://www.kat...outlet1993.com/ kate spade outlet for sale

http://www.culinar-hannover.de/ Nike Air Force

http://www.off...uisvuitton.com/ louis vuitton outlet

http://www.rb-shop.us/ ray ban online store

http://www.chrome-store.ca chrome hearts jewelry for men

http://www.michaelkors.org.au/ michael kors

http://www.sch...tigerkaufen.de/ Nike Air Max Thea

http://www.moncler-jacket.com moncler jackets

http://www.ray...sunglasses.net ray ban sunglasses

http://www.mic...-australia.net/ michael kors australia online store

http://www.payless-shoes.org payless boots

http://www.mk-bags.us michael kors bags outlet

http://www.cha...espascheres.fr/ chaussures femme pas cher

http://www.coolraoul.fr/ Nike Hyperdunk

http://www.snow-boots.us boots

http://www.fulamshoes.com/ fulam shoes online

http://www.schuhe-infoblog.de/ Nike Roshe Run

http://www.coachoutletlove.us/ coach outlet store online

http://www.seikowatches.org/ mens seiko watches

http://www.pandorasuk.co.uk/ pandora rings uk

http://www.payless-shoes.us/ payless shoes for sale

http://www.lastarduweb.fr/ Nike Air Max

http://www.hot-dor.fr/ chaussures de sport

http://www.oscara-shoes.de/ Nike Air Max Tavas

http://www.ybreen.com/ Air Jordan Retro 3

http://www.zalesjewelry.us Zales Jewelry store

http://www.lou...itton-moda.com/ Louis Vuitton Shop Online

http://www.lou...ittoncenter.us/ louis vuitton online

http://www.aus...ichaelkors.com/ michael kors australia sale store

http://www.mode-damenschuhe.de/ mode damenschuhe

http://www.diesel-watches.us/ diesel mens watches

http://www.moncler-outlet.org moncler outlet

http://www.lou...noutletbox.com/ louis vuitton online

http://www.michelewatch.us/ michele

http://www.beatsbydre.net.au the beat

http://www.coa...tlet-online.ca/ coach outlet online store

http://www.louis-vuitton.net.au louis vuitton

http://www.coa...andbags.com.au Coach Handbags

http://www.brighton-jewelry.us Brighton Jewelry - Official

http://www.ugg-slippers.co.uk ugg slippers online sale

http://www.mic...kors-uk.org.uk michael kors uk

http://www.puma-outlet.co/ puma online

http://www.appmyiphone.de/ Nike Schuhe Unisex

http://www.kat...outletsale.net/ kate spade outlet sale online store

http://www.mic...rshandbags.com/ michael kors handbags outlet

http://www.buy...saustralia.com/ michael kors australia online store

http://www.wedding--rings.us Wedding Rings- Official

http://www.puresoie.fr/ Nike Air Max TN

http://www.mic...blackfriday.us/ michael kors black friday on sale

http://www.rolex-watch.co/ rolex mens watches

http://www.animezanmai.com/ ugg outlet online store

http://www.prada-outlet.co prada outlet

http://www.coach--outlet.net coach factory outlet

http://www.mic...toryoutlet.net/ michael kors factory outlet on sale

http://www.katespade.org.au kate spade handbags

http://www.kanye-west-shoes.us/ kanye west shoes sale online

http://www.lou...itton-uk.co.uk/ louis vuitton bags

http://www.moncler-jacket.org moncler jacket

http://www.pandora-uk.org.uk pandora bracelet

http://www.burkenstocks.us/ birkenstocks on sale

http://www.bur...-outletsale.us/ burberry outlet sale store

http://www.jimmychoouk.co.uk/ jimmy choo uk online

http://www.salomonshoes.us.org Salomon Speedcross Shoes

http://www.spadesonline.us/ kate spade sale

http://www.hermesbelt.net/ hermes belt kit

http://www.yeezyboost.co yeezy boost 350

http://www.dreamlandjewelry.us Dreamland Jewelry - Official

http://www.alahwazalarabi.com/ Nike Air Max Thea

http://www.nike-chaussures.fr/ Air Max TN Homme

me adc10.17


saņemti 52 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.