Lēna vasara ātrajā Londonā

Vasaras skolas arhitektūras, pilsētbūvniecības un dizaina studentiem ik gadus organizē gandrīz visas augstskolas, kurās iespējams apgūt kādu no specialitātēm, tai skaitā arī prestižā Architectural Association School of Architecture (AA) Londonā. 2005.gada vasarā to izmēģināja arī RTU APF studenti Juris Platacis, Dairis Tiesnesis un Boriss Krutiks.

Šī vasaras skola sniedz ieskatu AA arhitektūras studiju procesā. Tā kā vasaras kurss ilgst tikai 3 nedēļas, uzmanība tiek veltīta dotās tēmas izpētei un klauzūras veida eksperimentāliem priekšlikumiem. Studējot AA arhitektūras skolā, students pēc tam uzsāk darbu pie konkrēta pilsētbūvnieciska vai arhitektūras risinājuma. Vasaras skola demonstrē AA neierobežoti plašo pieeju projektēšanai — jaunu telpas uztveres veidu meklējumus, sadarbību ar citām, arhitektūrai tuvākām un tālākām disciplīnām, novatorisma tradīciju. Starp citām Lielbritānijas augstskolām, AA sevi pozicionē kā visvecāko un vienīgo īsteni neatkarīgo arhitektūras skolu.

Vasaras kursa norises laikā ir atvērta arī AA studentu projektu izstāde, kurā aplūkojams liels skaits dažādu darbu. Tos vieno eksperimentāla pieeja arhitektūrai un līdzīgi vizualizācijas paņēmieni. Planšetes klāj neskaitāmi melnbalti attēli, kurus paskaidro gandrīz nesalasāma izmēra teksts. Bionisku formu maketi ir vai nu izgaismoti, vai aprīkoti ar mehānismiem, kas tos kustina.

Sakoptā skolas ēka Bedfordskvērā ir pilnīgs pretstats turpat netālu esošajām darbnīcām, kas iesākumā atbaida ar lēta remonta paliekām, taču vēlāk izrādās darbam ļoti piemērotas — atļauts izmantot visas pieejamās virsmas, tajās urbjot caurumus, mainot to krāsu vai pie tām stiprinot priekšmetus prezentācijas vajadzībām. Darbnīcās pieejami materiāli un instrumenti metāla un koka apstrādei, aprīkojums maketu veidošanai. Skolas pagrabā atrodas specializēts grāmatveikals — the Triangle Bookshop.

Vasaras skolas dalības maksa pārsniedz 1000 sterliņu mārciņas, taču nodrošina tikai AA darba studiju, datortelpu, bibliotēkas un darbnīcu izmantošanu. Par dzīvesvietu un uzturu, tāpat arī izdrukām un jebkuriem papildus materiāliem, ja tie nepieciešami maketiem un instalācijām, jāmaksā dalībniekiem pašiem.

AA vasaras skolu katru gadu izmanto ap 80 dalībnieku, kas izvēlas darba grupas pēc to vadītāju ieceru prezentāciju noskatīšanās. 3 nedēļu laikā notiek vairākas starprezultātu atrādīšanas, ekskursijas pa Londonas interesantākajām vietām. Par darba intensitāti un tikšanos ar pasniedzējiem katra grupa vienojas atsevišķi. 2005.gada vasarā tika izveidotas sešas projektu grupas: pirmā veica izpēti par ēdiena iepakojuma saistību ar arhitektūru, un gala projekts vizuāli labi iekļāvās starp AA audzēkņu darbiem.

2.grupas izpētes lauks — Londonas austrumdaļa, kur nākotnē iecerēta vērienīga mājokļu būvniecība, tobrīd vēl tikai pļava starp Temzas krastu, rūpnīcām, agrāko izgāztuvi un Londonas priekšpilsētu Reinhemu. Juri Plataci šai grupai piesaistīja brīdinājums par iespējamo roku sasmērēšanu darba gaitā — tātad piemērots dalībniekam, kam līdzi nav ne datora, ne fotoaparāta. Vispirms tika fiksētas apkaimes kvalitātes, ierakstot skaņas, veidojot dažādu objektu ģipša atspiedumus, mērot  plūdmaiņas. Vēlāk, izmantojot iegūtos materiālus un tuvumā esošajos krāmu tirgos pieejamos priekšmetus, tika radītas institūcijas vēl neeksistējošai pilsētas daļai: tūrisma birojs, kino, ziņu aģentūra, radio, muzejs un meteoroloģisko novērojumu stacija. Caur jaunizveidoto Reinhemas radio — bambuskoka torni ar saules enerģijas darbinātu raidītāju — tika sniegta arī grupas gala prezentācija.

Trešā grupa pievērsās Londonas iemūžināšanai fotogrāfijās, un tajā apvienojās visi lielo objektīvu īpašnieki. Tika izgatavotas un līdz pilnībai novestas adatacs kameras (pinhole cameras). 4.grupa šķita piemērota tiem, kas arhitektūras lauciņā vēl nejūtas pārliecinoši. Vadītāja prezentācija par Bigbenu kā Londonas ikonu bija interesanta un asprātīga, taču iznākumā grupas dalībnieki zīmēja simtiem variāciju lielā pulksteņa izskatam. 5.grupa veidoja Londonas grāmatu — mēbeli, kas, balstoties uz cilvēka 5 maņām ļautu interaktīvi izbaudīt pilsētas pieredzi. 6.grupa strādāja pie videofilmas par Londonas zooloģisko dārzu, pieņemot, ka dzīvniekiem tiek piešķirtas pilsoņu tiesības. Visu grupu projekti zināmā mērā tika piesaistīti vasaras skolas tēmai, kas togad bija Quickspace / Slowtime.

Atceroties vasaras skolas iespaidus, Juris to dažbrīd dēvē par Rietumeiropas buržuāzijas izklaidi, taču piebilst, ka varbūt tur vainojams cinisms un praktiskā pieeja, kas raksturīgi studentiem no Eiropas austrumu gala un ASV. Tomēr šī vasaras skola sniedz iespēju īslaicīgi izmēģināt AA arhitektūras skolas vidi, tikties ar tās pasniedzējiem, uzklausīt kritiku no tās slavenajiem absolventiem. Atšķirībā no citām vasaras programmām, šeit dalībnieki augstāk par dažādu viedokļu un pieredzes apmaiņu vērtē izdevību baudīt AA atmosfēru un darba metodes.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx